Kolozsváron mutatták be a napokban Okos Márton kalotaszegi származású közíró és közösségszervező Negyedszázada gyalog vittük Erdélyt Európába című könyvét. A kötet nem most jelent meg, de több utánnyomást és bővítést is megért már.
A könyv két erdélyi fiatalembernek, Okos Mártonnak és Juhos Gábornak az erdélyi falurombolás elleni tiltakozásként megszervezett gyalogútját mutatja be Budapesttől Párizsig 1989 nyarán. A rendszerváltás előtt még tomboló kommunista hatalom megtorló gépezetének árnyékában egyáltalán nem volt veszélytelen vállalkozás a „gyalogtúra”.
Ha ehhez hozzászámítjuk, hogy a két erdélyi fiatalember abban az évben Magyarországon menekültstátust élvezett, még bonyolultabbá tette az út előkészületeit, hiszen a magyar hatóságok nem hittek a fiatalok terveiben. Inkább arra gyanakodtak, hogy a két erdélyi menekült így akar könnyebben Nyugat-Európába jutni.
Összességében tehát a gondviselésnek köszönhető, hogy a hónapokon át szövögetett tervből valóság lett, és a magyar hatóságok által kibocsátott útlevélbe végül bekerült néhány nyugati ország vízuma, ami szabad beutazást biztosított a magyar-osztrák határon túli európai szabad világba.
A könyv lapjain az út minden érdekessége megelevenedi, a teljes cikket a legfrissebb Erdélyi Naplóban találják meg.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.