avatar
Péter Beáta

2020. április 30., 16:55

A színház mint vírus

Nem hiszem, hogy csak nekem hiányzik. A készülődés, mielőtt elindulnék, az ismerősök üdvözlése az előtérben, a várakozás, mielőtt felgördül a függöny.

Az elmúlt hetekben előkerültek az archívumokból a korábbi előadások egy- vagy többkamerás felvételei, vagy éppen olyan közvetítéseket láthatunk, amelyeket közönség nélkül játszanak. Olyan színházakba „juthatunk” el, olyan előadásokat tekinthetünk meg, amelyekre idő- vagy egyéb dolgok hiányában eddig nem volt lehetőségünk. És még soha nem volt például ötszáz nézője egyazon időben egy stúdióelőadásnak. Nagyszerű – mondhatnánk.

Tisztelem és hálás vagyok a társulatoknak, a színészeknek, színházi dolgozóknak, hogy arra törekednek, hogy ebben a helyzetben is próbáljanak közel maradni a közönséghez. (És közben nem tudják, hogy mikor léphetnek ismét a világot jelentő deszkára, vagy éppen, hogy miből vesznek majd kenyeret.)

De nézem ezeket a felvételeket, és elszorul a torkom.

Aki átélte már azt, hogy jobb emberként jött ki egy előadásról, hogy még napok múltán is a produkció hatása alatt állt, netán volt olyan szerencsés, hogy katartikus pillanatoknak lehetett részese, vagy „csak” jól szórakozott a színházban, érti és érzi, hogy miért.

Akárhány kamerás egy előadás felvétele, az mégiscsak leginkább a film eszközeit használja, mintsem a színházét. Az nem az én nézőpontom. Nem tudok összekacsintani a színésszel, ő nem tud kikacsintani rám, nincs meg a cinkosság közöttünk. Nyilván, ezek a felvételek mégiscsak jók valamire: dokumentumértékük van. Kívülről szemlélhetjük, elemezhetünk egy-egy (legendás) előadást, nagy(szerű) alakítást, remek díszletet, színpadképet, jelmezt, zenét, világítást, koreográfiát stb. De nem vagyunk benne, nem érezzük a bőrünkön.

És ettől válik számomra szomorúvá ez az online jelenlét. Mert vergődés. Mert épp a színház lényege veszik el.

Az itt és most, a jelenidejűség, az egy térben való lélegzés, létezés, a pillanat varázsa, a hús-vér valóság – még ha tudjuk is, hogy nem az – , a játék.

Ma is élnek bennem egykori, az évek során látott előadások jelenetei, hangulatok, szépen felépített szerepek, jól megformált figurák, csodás színpadi elképzelések, rendezői koncepciók, dramaturgiai megoldások. Egy-egy megteremtett igaz pillanat, az a varázs, az a csoda, ami megfertőz, és újra és újra visszavonz a színházba.

Most csendesek a nézőterek. Csendesek a színpadok. Ez a várakozás ideje. És amikor ismét beülhetünk egy előadásra, még inkább ünnep lesz az, mint eddig.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Mit nézzünk, ha a hétvégén mozizni vagy sorozatozni támad kedvünk?
Tamás Attila 2024. március 23., szombat

Mit nézzünk, ha a hétvégén mozizni vagy sorozatozni támad kedvünk?

Itt az újabb hétvége és az újabb lehetőség, hogy elmenjünk moziba, vagy este ledaráljunk egy minisorozatot a Netflixen. Ehhez jövünk egy újabb adagnyi néznivalóval a mozik és a streamingplatformok újdonságait szemlézve. Ajánló.

Utazás Karinthy koponyája körül
Péter Beáta 2024. március 22., péntek

Utazás Karinthy koponyája körül

A beteg ember önrendelkezésének lassú felszámolódását, egy kór elhatalmasodását, ezzel egyidőben pedig az európai civilizáció 20. századi önfelszámolásának kezdeti pillanatait kívánja bemutatni a Csíki Játékszín legújabb előadása.

A bábszínházban megtörténik a csoda
Péter Beáta 2024. március 21., csütörtök

A bábszínházban megtörténik a csoda

Ma van a bábszínház világnapja, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház Udvarhely Bábműhelye pedig eseménysorozattal, mesekönyvvel és lemezzel, valamint egy animációs kisfilmmel is megajándékozza a közönségét – gyerekeket és felnőtteket egyaránt.

Rendkívüli érdeklődés övezi a Most vagy soha! filmet Erdélyben és Magyarországon
Liget 2024. március 19., kedd

Rendkívüli érdeklődés övezi a Most vagy soha! filmet Erdélyben és Magyarországon

Magyarországon több mint 75 ezer néző, Romániában pedig 11 ezer néző tekintette meg az 1848. március 15-i eseményei alapján készült fikciós történelmi kalandfilmet. A romániai mozikban a második a premier filmek sorában a Most vagy soha!.

A sajtó szabad! – 1848. március 15. a korabeli sajtóbeszámolókban
Péter Beáta 2024. március 15., péntek

A sajtó szabad! – 1848. március 15. a korabeli sajtóbeszámolókban

„Az összegyűlt tömeg pedig, daczára a’ sűrűn hulló esőnek, példás türelemmel bevárta a’ censura nélkül kinyomott első magyar példányok’ elkészültét.” De melyek voltak még a nap fontosabb eseményei? Ezeket idézzük fel a korabeli sajtóbeszámolók által.

Múzeumi sztorik: egykor ereklyét rejtett, ma történelmet hordoz magában a kotormányi lelet
Péter Beáta 2024. március 12., kedd

Múzeumi sztorik: egykor ereklyét rejtett, ma történelmet hordoz magában a kotormányi lelet

Egy kotormányi gazda évekkel ezelőtt különleges tárgyat talált szántás közben. Megőrizte, majd, amikor egy régész bekopogtatott hozzá, felajánlotta neki. Így került a Csíki Székely Múzeumba egy Árpád-kori ereklyetartó mellkereszt.

A művészek is hozzátették a magukét a forradalom és szabadságharc megidézéséhez
Farkas Áron Imre 2024. március 10., vasárnap

A művészek is hozzátették a magukét a forradalom és szabadságharc megidézéséhez

Megnyitották vasárnap délben az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emlékét megidéző, 35. ünnepi tárlatot a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum időszakos kiállítótermében.

Mit nézzünk az Oscar előtti hétvégén? – film és sorozatajánló
Tamás Attila 2024. március 09., szombat

Mit nézzünk az Oscar előtti hétvégén? – film és sorozatajánló

Megint túlkínálat van a megnézésre érdemes sorozatok és filmek terén. A választás könnyebbé tételéhez ismét összeszedtük az aktuális streaming- és mozikínálatból azokat, amikre más elfoglaltság híján érdemes időt áldozni. Ajánló.

„Van aki a szépet keresi, van aki az igazat, van aki dokumentál, van aki megmutat”
Bodor Tünde 2024. március 08., péntek

„Van aki a szépet keresi, van aki az igazat, van aki dokumentál, van aki megmutat”

Alig egy maroknyian vannak, mégis színvonalas kiállítással rukkoltak elő a székelyföldi női természetfotósok. A Vadon Egyesület által megszervezett Női szemmel a természetben című tárlat megnyitóját március 7-én tartották.

Gasztroidentitás és paraszti kultúra – beszélgetés Borbás Marcsival, mindannyiunk gasztroangyalával
D. Balázs Ildikó 2024. március 07., csütörtök

Gasztroidentitás és paraszti kultúra – beszélgetés Borbás Marcsival, mindannyiunk gasztroangyalával

Különböző tévéműsorok által ismerhettük meg, sokunk könyvespolcán ott vannak az általa jegyzet szakácskönyvek, az elmúlt években nyomon követhettük, hogyan alakítja ki az Őrségben a konyhakertjét, újabban pedig saját kozmetikai termékeit is piacra dobta.

Vélemény
avatar
Molnár Rajmond: Baj, ha a DJ mindig ugyanazokat a zenéket játssza?

Miért játssza a legtöbb Dj estéről-estére szinte ugyanazokat a zeneszámokat újra és újra? ...

avatar
Péter Beáta: Viszlát nyár, szevasz ősz!

Mit hagytál itt te, nyár? És hát itt vagy, te ősz!

avatar
dr. Turányi Csilla: Utálom az anyósomat!

Miért ilyen nehezített ez a viszony? Az anyósviccek mennyisége is érzékelteti e kapcsolat kínosságát. ...

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.