avatar
Péter Beáta

2020. április 30., 16:55

A színház mint vírus

Nem hiszem, hogy csak nekem hiányzik. A készülődés, mielőtt elindulnék, az ismerősök üdvözlése az előtérben, a várakozás, mielőtt felgördül a függöny.

Az elmúlt hetekben előkerültek az archívumokból a korábbi előadások egy- vagy többkamerás felvételei, vagy éppen olyan közvetítéseket láthatunk, amelyeket közönség nélkül játszanak. Olyan színházakba „juthatunk” el, olyan előadásokat tekinthetünk meg, amelyekre idő- vagy egyéb dolgok hiányában eddig nem volt lehetőségünk. És még soha nem volt például ötszáz nézője egyazon időben egy stúdióelőadásnak. Nagyszerű – mondhatnánk.

Tisztelem és hálás vagyok a társulatoknak, a színészeknek, színházi dolgozóknak, hogy arra törekednek, hogy ebben a helyzetben is próbáljanak közel maradni a közönséghez. (És közben nem tudják, hogy mikor léphetnek ismét a világot jelentő deszkára, vagy éppen, hogy miből vesznek majd kenyeret.)

De nézem ezeket a felvételeket, és elszorul a torkom.

Aki átélte már azt, hogy jobb emberként jött ki egy előadásról, hogy még napok múltán is a produkció hatása alatt állt, netán volt olyan szerencsés, hogy katartikus pillanatoknak lehetett részese, vagy „csak” jól szórakozott a színházban, érti és érzi, hogy miért.

Akárhány kamerás egy előadás felvétele, az mégiscsak leginkább a film eszközeit használja, mintsem a színházét. Az nem az én nézőpontom. Nem tudok összekacsintani a színésszel, ő nem tud kikacsintani rám, nincs meg a cinkosság közöttünk. Nyilván, ezek a felvételek mégiscsak jók valamire: dokumentumértékük van. Kívülről szemlélhetjük, elemezhetünk egy-egy (legendás) előadást, nagy(szerű) alakítást, remek díszletet, színpadképet, jelmezt, zenét, világítást, koreográfiát stb. De nem vagyunk benne, nem érezzük a bőrünkön.

És ettől válik számomra szomorúvá ez az online jelenlét. Mert vergődés. Mert épp a színház lényege veszik el.

Az itt és most, a jelenidejűség, az egy térben való lélegzés, létezés, a pillanat varázsa, a hús-vér valóság – még ha tudjuk is, hogy nem az – , a játék.

Ma is élnek bennem egykori, az évek során látott előadások jelenetei, hangulatok, szépen felépített szerepek, jól megformált figurák, csodás színpadi elképzelések, rendezői koncepciók, dramaturgiai megoldások. Egy-egy megteremtett igaz pillanat, az a varázs, az a csoda, ami megfertőz, és újra és újra visszavonz a színházba.

Most csendesek a nézőterek. Csendesek a színpadok. Ez a várakozás ideje. És amikor ismét beülhetünk egy előadásra, még inkább ünnep lesz az, mint eddig.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Történet a halál előtti és utáni gyászról
Nagy Lilla 2024. október 31., csütörtök

Történet a halál előtti és utáni gyászról

Néha úgy kell megélnünk a gyászt, hogy a szeretteink még velünk vannak. A Csíki Játékszín legújabb kamaratermi előadása a betegség hírétől a temetésig dolgozza fel azt a folyamatot, amelyet a családtagok átélnek.

Legendás történetek a „legnagyobb székelyről”
Péter Beáta 2024. október 28., hétfő

Legendás történetek a „legnagyobb székelyről”

Orbán Balázs kalandos életét mutatja be Székelyföldi Legendárium rajzfilmstúdió tízrészesre tervezett A Csontbáró című animációs sorozata. Az első rész premierjét az animáció világnapján, október 28-án tartják Székelyudvarhelyen.

1956 erdélyi öröksége: szabadságvágy és kemény megtorlás
Ilyés Krisztinka 2024. október 23., szerda

1956 erdélyi öröksége: szabadságvágy és kemény megtorlás

Az 1956-os forradalom és szabadságharc nemcsak Magyarországon hagyott mély nyomot. Erdélyben a magyar közösség bár nem lángolt fel úgy, mint Budapest utcái, mégis magában hordozta egy olyan jövő vágyát, ahol a szabadság valóság lehet.

A képzelet egy növény, és van úgy, hogy virágzik
Túros Eszter 2024. október 21., hétfő

A képzelet egy növény, és van úgy, hogy virágzik

Bármit is ábrázol a kép, mindig az emberről szól, arról, hogy hogyan éljük meg önnön világunkat, hogyan lakjuk be a belső terünket – vallja Kelemen Örs Csongor. A csíkszeredai képzőművész egy különleges grafikai tárlattal jelentkezik.

Egyensúly az egyensúlytalanságban
Nagy Lilla 2024. október 20., vasárnap

Egyensúly az egyensúlytalanságban

Nyolcadik kiadásához érkezett a Székelyföldi Grafikai Biennálé, a Csíki Székely Múzeum pedig második alkalommal ad otthont a nagy volumenű kiállítás egyik állomásának. Az idei felhozatalról Túros Eszter művészettörténésszel beszélgettünk.

Gólyabálok ideje: életre szóló élményt nyújtani
Ilyés Krisztinka 2024. október 18., péntek

Gólyabálok ideje: életre szóló élményt nyújtani

Mire nyújt lehetőséget a gólyabál a kilencedik osztályos diákoknak? Hogyan terelgetik őket a „nagyok”, azaz a végzősök? És milyen felkészülési folyamatok előzik meg a beavatást? Ebben az időszakban Székelyudvarhelyen is újból a gólyabáloké a főszerep.

Továbbra sem adja át az igazi Középfölde-érzést a Hatalom Gyűrűi, de azért van már benne potenciál
Tamás Attila 2024. október 16., szerda

Továbbra sem adja át az igazi Középfölde-érzést a Hatalom Gyűrűi, de azért van már benne potenciál

Nem jó, de nem is tragikus – ezzel a Csernobil-sorozatból közismertté vált parafrázissal lehet lényegre törően összefoglalni a Gyűrűk ura előzménysorozatául szolgáló, az Amazonnál készült Hatalom Gyűrűi második évadát. Kritika.

Székelyek – Örökség-mintázatok: a Néprajzi Múzeumban jártunk
Péter Beáta 2024. október 15., kedd

Székelyek – Örökség-mintázatok: a Néprajzi Múzeumban jártunk

Nagyszabású kiállítás nyílt a budapesti Néprajzi Múzeumban: tíz székelyföldi múzeum mutatkozik be egyetlen tárlaton. A Székelyek – Örökség-mintázatok című időszakos kiállítás létrehozói az élő, ma is alakuló kultúrát helyezik a középpontba.

Múzeumi sztorik: a pityókaszedés mint ihletforrás
Péter Beáta 2024. október 12., szombat

Múzeumi sztorik: a pityókaszedés mint ihletforrás

A Csíki Székely Múzeumban az októberi hónap tárgyát az őszi színekbe öltöző természet, illetve az évszakhoz köthető mezei munka ihlette, a pityókaszedés. A Krumpliszedőket szemlélve, az idős Nagy Imre festői világa tárul elénk – egyetlen képbe sűrítve.

Felfedezni, mitől lesz élet az élet
Liget 2024. október 11., péntek

Felfedezni, mitől lesz élet az élet

Timon címmel mutatta be Shakespeare Athéni Timon című tragédiája átdolgozását a Tomcsa Sándor Színház társulata. Az október 10-ei premier apropóján a darab rendezőjével, Zakariás Zalánnal készült interjú.

Vélemény
avatar
Molnár Rajmond: Baj, ha a DJ mindig ugyanazokat a zenéket játssza?

Miért játssza a legtöbb Dj estéről-estére szinte ugyanazokat a zeneszámokat újra és újra? ...

avatar
Péter Beáta: Viszlát nyár, szevasz ősz!

Mit hagytál itt te, nyár? És hát itt vagy, te ősz!

avatar
dr. Turányi Csilla: Utálom az anyósomat!

Miért ilyen nehezített ez a viszony? Az anyósviccek mennyisége is érzékelteti e kapcsolat kínosságát. ...

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.