„Tavaszi szél vizet áraszt...” Dalok a tavaszról

Katona Zoltán 2021. április 28., 18:14 utolsó módosítás: 2021. április 28., 18:15

Az évszakok nemcsak Antonio Vivaldit ihlették meg a zeneművek szerzését illetően, hanem a huszadik és huszonegyedik század pop-rockzenei műveinek szerzőit is. Habár bolondos volt az április, örvendjünk a tavasznak, és tegyük még jobbá az örvendezést egy dalcsokorral. Mező Misivel, George Harrisonnal és természetesen Freddie Mercury-vel.

„Tavaszi szél vizet áraszt...” Dalok a tavaszról
galéria
Fotó: Pixabay.com

A tavaszban és a tavaszi dalokban mindig benne van a szerelem, csak éppen ne ilyen tavaszaink legyenek, mint 2020-ban és 2021-ben, mert akkor nagy baj van. Tavaly a természet kivirulásával meg a napsütés megérkeztével sajnos a világjárvány is elért hozzánk, idén pedig (a még mindig jelen levő járvány mellett) a „mikor lesz már tavasz...?” kérdés nemcsak Csíkban hangzott el, hanem szinte mindenütt. A rossz időből és a rossz hangulatból azonban valami kivezethet, ha helyén kezeljük, ez pedig a zene...

Frank Sinatra: I'll Remember April (1961)

Az eredeti dalt Gene de Paul (szöveg), illetve Patricia Johnston és Don Raye (zene) szerezte még a negyvenes években, tulajdonképpen egy filmbetétdal volt, de később nagyon sokan feldolgozták, többek között Miles Davis, Dizzy Gillespie, Chat Baker, Stan Getz vagy Dexter Gordon is, egy jazz-sztenderd lett ebből a szép szerelmes dalból. 

Beatles: Here Come The Sun (1969)

A csendes Beatle, George Harrison legszebb dala, mondjuk írt sok-sok szépet ő még, nemcsak a Beatlesben, hanem utána is, de ez a dala annyira gyönyörű ezzel a naphasonlattal és képpel, hogy nem lehet kihagyni egy ilyen listából. Igaz, a Good Day Sunshine (1966, Revolver lemez) is a tavaszról szól, de a Here Come The Sun valahogy egyszerűbb, egyszerűbben szebb és jobb annál. Az Abbey Road lemez amúgyis a Beatles egyik legnagyobb csúcsterméke, de annak bonyolultabb dalai közül is kitűnik a kifinomultságával, líraiságával ez a szerzemény, amit a legenda szerint a Beatles gitárosa Eric Clapton kertjében komponált.    

The Flaming Lips: Can’t Stop the Spring (1987)

Az Oklahoma-i alternatív banda egyik pörgős száma ez, az 1987-ben megjelent Oh My Gawd!!! című lemez egyik húzódala. Az amerikai csapat sok mindent megélt és túlélt már, ez a daluk még a kezdeti időszakukból való, ami szintén egy szerelmes zsánerkép, aminek a lényege, hogy akármi is van, akármennyire is rossz az, ami van, a tavaszt nem állíthatod meg. Hát ne is! Főleg, ha a háttérből ez a riff szól.  

Tori Amos: Spring Haze (1999)

Amikor egyszerre szólal meg Tori Amos hangja és Bösendorfer-zongorája, tényleg csak hátradőlni lehet, és élvezni ezeket a szép hangokat. A dal később begyorsul, és finom ritmusalapot kap, majd visszajön a zongora. A dal a To Venus and Back lemezen jelent meg, de hasonló, kissé rejtet kincsekre az énekesnő majd mindegyik stúdióalbumán rábukkanhatunk.  

Zalatnay Sarolta: Végre hogy tavasz van (1966)

Énekesnő után énekesnő, mégpedig magyar és az egyik leghíresebb: Zalatnay Cini ezelőtt ötven évvel már ismert énekesnő volt, az 1966-os Táncdalfesztivált követően készült el ez a felvétel (majd 1970-ben az első nagylemeze, a Ha fiú lehetnék). A dal Fáy András zeneszerző és Rákosi János szövegíró kompozíciója, könnyed tavaszi sláger. „Máris a szegen lóg a korcsolyám, / Nincs mese, te jössz, nyári napsugár!” – szól a dal, de vajon ehhez Csíkba’ mit szólnak, hiszen még le sem járt a hokibajnokság...

Queen: Tavaszi szél vizet áraszt (1986)

Egy kultikus koncert talán legnagyszerűbb pillanata. Freddie Mercury-t gyakorlatilag minden magyar ember szívébe zárja, aki valaha is meghallotta ezt a felvételt, vagy végignézte egy az egyben a Queen budapesti koncertjét a Népstadionban július 27-én vagy később, felvételről. Létezik egy felvétel a koncert délelőttjéről is, amikor Brian May és Freddie próbálják a dalt. Az a hang...! És olyan is, 2017-ből, amikor – szintén Budapesten – Brian May eleveníti fel a 26 évvel korábbi jelenetet, persze egyedül... Illetve – bocsánat! – a közönséggel, úgy, ahogy Freddie tette több mint negyed évszázaddal korábban. 

Osztováta – Áprily Lajos: Tavaszodik (2013)

Áprily Lajos klasszikus és igen ismert verse sok feldolgozást megért, ez az Osztováta formáció előadásában hangzik el. A zenekar gyerekdalokat, népdalokat, versemegzenésítéseket, feldolgozásokat játszik, ez a versmegzenésítés a Dallamszövögető című albumon jelent meg.  

Budapest Bár: Szerdán tavasz lesz (2014)

Fényes Szabolcs és G. Dénes György slágerét a Budapest Bár is feldolgozta, Behumi Dóri énekel a felvételen. A Szerdán tavasz lesz operett, amelynek a betétdala ez a felvétel, több évtizede van repertoáron a különböző magyar zenés színházakban, a Budapest Bár pedig egy lemezzel tisztelgett Fényes Szabolcs zeneszerző előtt.   

Magna Cum Laude: Gyerünk tavasz (2018)

A Viharsarokból származó Magna Cum Laude tavaly jelentette meg A leghosszabb perc című, sokadik lemezét, ez a dal viszont már azt megelőzően, két éve megjelent, zenéjét Szabó Tibor, szövegét pedig Kara Misi szerezték, tehát az együttes gitárosa és basszusgitárosa. Könnyed, popos dal, de az erejét ennek is Mező Misi énekhangja adja meg, mint oly sok MCL-dalnak.

Habár kies vidékünkön ma is esett, sőt, havazott, de azért tényleg jó lenne, ha a nyakunkra esne már a tavasz és a meleg. Ha nem egyéb, május elsejére illene.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.