Egy életrajzszerűség. Eric Idle, a nevettető popsztár-humorista

Katona Zoltán 2020. február 27., 17:19 utolsó módosítás: 2020. február 27., 17:45

Ha nevettél már a Brian életén vagy a Repülő Cirkuszon, netán a Gyalog galoppon, akkor ez a könyv neked való – nemcsak azért, mert ezen is sokat nevetsz, hanem azért is, mert tele van jobbnál jobb anekdotákkal és történetekkel. Eric Idle nagyon szórakoztatóan mesél az életéről.

Eric Idle a Marha nagy kalamajka című filmben (1990) •  Fotó: Imdb.com
galéria
Eric Idle a Marha nagy kalamajka című filmben (1990) Fotó: Imdb.com

Eric Idle az a faszi a Monty Python hat tagja közül, aki a Brian életében a kereszten kezdi fütyörészni és énekelni az Always Look On The Bright Side Of Life című dalt – ha ezt egyszer hallottad, egészen biztos, hogy soha nem felejted.

Angliában akkora sláger lett a hetvenes évek vége óta, hogy állítólag ezt játsszák le a legtöbbször temetéseken. Az angolok egy része már csak ilyen, a saját vagy a szerettei halálakor is optimista, illetve  nevetni szeretne. Vagy sírva nevetni.

Az élet napos oldala

A Monty Pythonról, erről a fantasztikus és korszakalkotó angol humorista-csoportról, annak tagjairól külön-külön is sok kiadvány jelent meg, illetve magyar nyelvű könyvek is: a csoport történtét feldolgozó Monty Python önéletrajz 2008-ban, az Itt a Monty Python beszél! 2015-ben jelent meg magyarul, de kaphatók a filmek és a jelenetek magyar fordításai is, csakúgy, mint az egyik tag, John Cleese életrajza (Na, szóval, 2014). Ebbe a sorba illeszkedik Eric Idle könyve, amely tavaly ősszel jelent meg magyarul, ideális karácsonyi ajándék volt. A dolognak van egy szomorú apropója is, Graham Chapman (1989-ben hunyt el) után Terry Jones volt az, aki egy hónappal ezelőtt hosszú, évekig tartó súlyos betegség után távozott közülünk, így a pitonok már csak négyen maradtak (Idle, Cleese, Michael Palin és Terry Gilliam).

A borítón a Gyalog galoppból ismert kép •  Fotó: Katona Zoltán
A borítón a Gyalog galoppból ismert kép Fotó: Katona Zoltán

Idle könyve 2018-ban jelent meg Amerikában (hősünk most is ott él), így ez a szomorú fejezet nincs benne. Arról viszont van szó, hogy egyszer egy olyan jelenetet is eljátszottak, amelyben Chapman hamvai is jelen vannak, s a többiek addig csetlenek-botlanak, szerencsétlenkednek, amíg kiborítják és szétszórják.

Azt hinnénk, hogy a könyv tele van a pitonok kalandjaival, dolgaival – való igaz, ők is benne vannak, nem is keveset, hiszen a megalakulástól az újraalakulásokig nagyon sok minden elmesél Idle.

Rossz mesterséget választott?

A könyv lapjain szembejön veled George Harrison, Mick Jagger, David Bowie és Robin Williams is, mindannyian  Erikünk jó barátai. Harrisonnal, a „csendes beatle-el” nagyon közeli baráti kapcsolatot alakított ki Eric Idle, illetve szakmailag is – ismert tény, hogy a Brian élete című film forgatásához már majdnem nekilátott a csapat, amikor az addigi producerek egy része visszalépett, és a témája miatt nem támogatta a filmet. Ekkor jött a képbe George Harrison, aki a csapat iránt érzett barátság és bizalom nyomán kihúzta őket a csávából, Idle szerint „ennél többet azóta sem fizetett senki mozijegyért”.

A könyvben külön fejezeteket kapnak a filmek elkészítési történetei, illetve az elmúlt évtizedek popsztárjai, Idle barátai – például Robin Williams halála (2014) nagyon megrázta Ericet, akárcsak a George Harrison (aki egyébként február 25-én lett volna 77 éves) elleni késes támadás (1999), illetve a gitáros halála 2001 novemberében.  Idle maga is a szórakoztatóipar popsztárjának számított és idős emberként annak számít ma is, hírneve még mindig óriási a világnak azokon a részein, ahol béke van, és az emberek tudnak angolul.  

„Valahányszor a nyolcvanas években bejelentkeztem egy hotelbe, Mick Jagger nevét adtam meg. Inkább egy jobb emberrel tévesszenek össze, nem igaz? Ma már nem csinálom ezt. Szükségem van az alvásra. És lefogadom, hogy Micknek is.” 

Ilyen és ehhez hasonló mondatokkal tele van a könyv. David Bowie-ról többek között ezt írja, az eset 1987-ben történt: „Steve Martin és Michael Caine a közelben forgatta A Riviéra vadorzóit (Dirty Rotten Scoundrels), és együtt mentünk el a rakpartra, ahol David egy gigantikus hajó legfelső fedélzetéről integetett nekünk. Teljes döbbenettel bámultuk a jacht elképesztő méreteit.

–  Baszki, Eric – mondta Michael Caine. – Rossz mesterséget választottunk.”  

Mindig kacagj és kacagtass!

Eric Idle a Monty Pythonon kívül is hatalmas sikereket ért el: a Spamalot című, a Gyalog galopp film forgatókönyvéből készített musicaljével éveken keresztül turnézott, de a nyolcvanas-kilencvenes években nagyon sok játékfilmben is játszott. Egyik-másik eléggé naiv és aranyos (például az 1990-ben forgatott Apócák a pácban), de még ma is élvezhető poénokkal, helyzetekkel van teletűzdelve, dacára annak, hogy a technika, illetve maga a filmkészítés óriásit fejlődött az elmúlt harminc évben. Ki ne tudna mondani egy olyan jó komédiát, amely a harmincas években készült és ma, majdnem száz éve után is tudunk nevetni rajta? Idle filmszerepei is ilyenek, a csetlő-botló figuráktól a nevetséges macsókig sok mindent alakított, és ezeknek a filmforgatásoknak a hátteréből, a kulisszatitkaiból is bőségesen kapunk a könyv lapjain.  Ezek olyan stílusban vannak megírva, hogy az egész Idle-önéletrajz egy folyamatosan pörgő vicc, akárcsak a szerző élete.

Rengeteg a Monty Pythonhoz és más popsztárhoz, előadóhoz fűződő történet a könyvben •  Fotó: Katona Zoltán
Rengeteg a Monty Pythonhoz és más popsztárhoz, előadóhoz fűződő történet a könyvben Fotó: Katona Zoltán

Fordításról beszélünk, így elképzelhető, hogy angolul nagyon jól tudók azt mondják, hogy „á, nem érdemes elolvasni magyarul, az eredeti angol szöveg sokkal jobb” – így vagyunk a Python-filmekkel is és jelenetekkel is, de ettől függetlenül hatalmas és érthető poénok vannak benne magyarul is.

S ha akarsz még nevetni, illetve ha azt akarod, hogy a hátralevő életed jó legyen, hallgasd meg újra Az élet napos oldalát – és esetleg olvasd el ezt a könyvet.

Eric Idle: Mindig nézd az élet napos oldalát – Egy életrajzszerűség

HVG Könyvek, 2019, 296 oldal. Fordította: Rusznyák Csaba
Az angliai South Shields-ben született Eric Idle komikus, színész és énekes-dalszerző a Monty Python humorista csoport tagjaként a Monty Python Repülő Cirkusza című televíziós szkeccssorozattal tett szert gyors hírnévre. Ezt követően a csapat olyan kultfilmeket készített, mint a Gyalog galopp (1975), a Brian élete (1979) és Az élet értelme (1983). Eric írta és rendezte a világ első áldokumentumfilmjét, valamint a Tony-díj-nyertes musicalt, a Spamalotot, olyan játékfilmekben szerepelt, mint a Münchausen báró kalandjai, a 80 nap alatt a Föld körül, a Marha nagy kalamajka, az Apócák a pácban, a Lökött örökösök, a Casper, vagy a Békavári Uraság. 76 éves, Los Angelesben él.
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.