– A remegő kezű órásmester című könyved az első, amelyben nem csak szépirodalmi írásokat gyűjtöttél össze. A kötet három ciklusra tagolódik, amelyek humoreszkeket, tárcákat, recenziókat, esszéket és kritikákat is tartalmaznak. Minek a hatására döntöttél úgy, hogy ezeket a szövegeket egy könyvbe rendezed?
– Az első két ciklusban szerettem volna a korábban, az Apucifociban elkezdett játékot folytatni: tárcákat és humoreszkeket tartalmaznak, annyi széttartással, hogy az első ciklus (Savanyú kockacukor) főleg az írás, alkotás, olvasás, szerkesztés témáira koncentrál, a második (Cementfátyol) meg inkább az „élet” dolgaira, minden olyasmire, amit egy tárcaírónak észre illik vennie. A harmadikba (Simogató ostorcsapás) kritikák, recenziók és stílusparódiák kerültek. Többszáz ilyet írtam az elmúlt években, és sokkörös válogatás során ezekből szűrtem le a ciklus anyagát, vigyázva arra, hogy kellőképpen kortárs legyen, de azért – és elsősorban – megadja a klasszikusoknak (olykor élő klasszikusoknak) a kiveszőben lévő tiszteletet.
– Az írói Facebook-oldaladon a következőket írod a könyvről: „Ártatlan bája a dolognak, hogy a Szépirodalom-kategóriában szerepel ugyan, de a Sci-fi, fantasy, krimi-alegységben.” Ez a besorolás viszont elég érdekes – mivel lehet magyarázni?
– Ez a könyvet forgalmazó nagyker hanyagsága? Belsős munkatársi vicc? Valójában nem tudom…
Én, ha ott dolgoznék, a címe alapján orvosi könyvnek tartanám, és oda suvasztanám be, hiszen milyen órásmester az, akinek remeg a keze? Meg kell gyógyítani, de nyomban!
Érdekes, hogy könyvekkel kereskedő emberek ennyire intaktak maradnak mindannak a vonatkozásában, amit az általuk forgalmazott könyvek hordoznak. Biztosan nincs idejük olvasni, hiszen könyvekkel foglalkoznak.
Milyen szerencsés vagyok, gondolom néha, miközben elhomályosuló tekintetem miatt kidörzsölöm helyükről a szemeimet, hogy a hobbim a munkám, vagyis éppen azt csinálom, amit összehasonlíthatatlanul szeretek: írok, olvasok, szerkesztek.
Kevesen mondhatják ezt el manapság magukról.
– Az itt megtalálható írásokból a kritikus is kiszól. Nem mindig negatívan, de talán mondhatjuk, többnyire szomorúan láttatod a könyvek sorsát. Tényleg ennyire borzasztó a helyzet?
– Még annál is borzasztóbb. Mind a szerzők, mind a könyves szakemberek valamiért abba a tudatállapotba kerülnek, hogy mivel nekik fontosak a könyvek, azt gondolják, másnak, az úgynevezett világnak is azok. Ha ők el tudnak érzékenyülni egy verssoron, tudnak elégedetten csettinteni egy jól megírt bekezdés fölött, már azt hiszik, hogy ez mindenki elé eljut, és mindenkiből ugyanazt a rajongó szeretetet váltja ki.
Holott az emberek nagy része egyáltalán nem olvas könyvet, és még aki olvas, arra sincs különösebb életmegváltoztató hatással az irodalom – hogyan is lehetne...
Így aztán lassan odajutunk, ahol egyébként mindig is voltunk: az irodalom néhány megszállott rajongó szórakozása (meg kell mondanom: igen nemes, tán a legnemesebb szórakozása) marad, élettől idegen hobbi – hogy már másodszor használjam ezt az ocsmány szót. Mindenesetre annak a kevés embernek segít élni, és ugyan mi más várható el a művészettől?
Én még szerencsés voltam, ugyanis gyerekkoromban, a nyolcvanas évek Romániájában semmi nem versengett a figyelmemért (bizony, a tévé sem, sőt az éppenhogy nem), csak a könyvek. Így nőttem fel, így szocializálódtam. Nem látom, mivel telne az életem, ha nem olvashatnék.
Telefonoznék? Sorozatokat néznék? Sportolnék? Ugyan már. Ezek dőreségek. Kell csinálni ilyet is, persze, de valójában pótlékok, életeltöltés-mankók. Olvasni: az igen. Legnagyobb félszem tehát, hogy egyszer valamiért már nem tudok majd olvasni… De gondosan készülök ezekre az időkre is: nagybetűs Kindle-lel, hangoskönyvekkel, a nyilasmisi-kasztingolás kérdéseinek végiggondolásával.
mindig szeretetre és elismerésre vágyik a szerző, még aki tagadja (vagy egyenesen szidalmazza és megveti az olvasóit), az is.
Volt már olyan visszajelzésem, hogy valakinek az édesapja szintén remegő kezű órásmester volt, és ő ezért vette meg a könyvet – hogy aztán ne találjon benne ilyen című írást –, csodásan elbeszélgettünk arról, hogy minek a metaforája, vagy inkább szimbóluma a remegő kezű órásmester az irodalom vonatkozásában, és elégedetten folytatta az olvasást. Egy ilyen visszajelzés mindennél többet ér. Szóval, hogy olvassák, ha tehetik, és szeressék, kívánhat-e ember többet. Mivel kis példányszámban jelent meg, az is vágyam (eddig titokban tartottam), hogy pár év múlva afféle keresett ritkasággá váljon; sokan hallottak róla, de sehol nem kapható, és ha mégis rálel valaki, akkor az mérhető öröm. Nekem is van egy listám ilyen könyvekkel, és mindig szerettem volna, hogy egyszer az én egyik könyvemet is így keresse valaki.
– Prózaíró, szerkesztő, kritikus is vagy. Hogyan – milyen szempontok mentén – dolgozol a saját könyveiden?
– Programszerűen, mint egy gép. Évente egyszer jutok el tíz napra Szigligetre. Olyankor magammal viszem az összes felgyűlt ötletet, és írok, mint a gépgüzü, horror napok ezek, ugyanis mindent – előre és hátrafelé az évben és a következő évben – ez alatt a tíz nap alatt csinálok meg. Volt, hogy több tucat verset vagy féltucat novellát írtam egyetlen délelőtt. Felfoghatatlanul kimerítő, ugyanakkor boldog időszak ez a tíz nap, nem adnám semmiért. Délután úszni megyek vagy futni, este fröccsözöm, de csak módjával, mert másnap hajnalban folytatódik a munka. Nem is tudok elképzelni másféle módszertant – tíz nap alatt tulajdonképpen bármit meg lehet (és meg is kell) írni.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.