avatar
Molnár Rajmond

2022. március 31., 18:45

Baj, ha a DJ mindig ugyanazokat a zenéket játssza?

Miért játssza a legtöbb Dj estéről-estére szinte ugyanazokat a zeneszámokat újra és újra? – tevődik fel a kérdés sok mindenkiben, aki egy kicsit is aktív részese a klubok világának. A kérdésre egyszerű a válasz, de lehet, sok mindenkinek nem evidens.

Hihetetlenül unalmas, nem tud újat mutatni, mindig csak a már unalomig ismételt slágerek, semmi egyediség – csak néhány azok közül, amit sokan a lemezlovasok háta mögött mondanak vagy esetleg szemükre vetnek, egyáltalán nem alaptalanul. Viszont ahhoz, hogy részletibe menően megértsük a jelenséget, mélyebbre kell mennünk.

Először is kezdjük a kendőzetlen valósággal: a DJ-k nagy százaléka azokat a zenéket játssza, amit az emberek hallani akarnak. Ennek igen egyszerű oka van. Mint a legtöbb dolgot a világon, a szórakoztatóipart is a pénz működteti. Egy klubnak a belépőkből befolyó összegből, de leginkább az egy este alatti fogyasztásból lesz bevétele.

A kevesek által ismert és elvont zenék pedig nagy eséllyel nem tartják ott az embereket a táncparketten, ergo nem lesz fogyasztás, így pénz sem.

Eddig egyszerű.

A bulizók többsége azért megy el szórakozni, hogy kieressze a gőzt egy fáradt nap, hét után. Legtöbbjük nem ínyenc, zenei téren úgynevezett vájtfülű egyén, aki zenei különlegességekre vágyik. Azt szeretnék, hogy hallják azt a slágert, ami minap szólt a rádióból, amire emlékeznek középiskolás vagy egyetemista korukból, amelyik zene szólt azalatt a TikTok-videó alatt, amelyre egy szép lány táncolt, tehát azt a zenét szeretnék, amelyhez valamilyen formában kapcsolódni tudnak. Következtetésképp,

ha a DJ azt akarja, hogy fizessenek neki, és legközelebb is hívják, akkor olyan zenét kell játszania, amit a közönség hallani akar.

A klubok így legtöbbször nem az új zenék premierjeinek helyszínei, ahhoz, hogy egy új zenét (ami később sláger is lehet) lejátsszon egy DJ, az esetek döntő többségében kockáztatnia kell, lehet beválik első hallásra, de lehet, hogy nem. Akkor pedig gyorsan korrigálnia kell a bulit, hamar összeomolhat az a zenei szett, amit addig gondosan felépített. Ráadásul meg kell említeni azt is, hogy hiába ismertebb szélesebb körben egy zene, lehet, hogy a táncparketten nem működik. A legtöbb lemezlovasnak pedig megvannak azok a már jól bevált zenéi, amelyek beindítják a táncparkettet, majd ott is tartják az embereket. Nehéz terep ez a kísérletezésre.

Hogy ez jól van-e így? Egyértelműen nem, hiszen a lemezlovasság is egy művészeti forma, kifejezi magát vele az ember, egy olyan zenei élményt ad a közönségnek, amely révén a nagyérdemű jól érzi magát, ráadásul valami újat is megtapasztalhat.

Viszont újat az átlag lemezlovas (feltéve ha nem egy világsztár) csak úgy tud mutatni, ha a zeneszettje idejének tíz-húsz (ha ügyes, akkor harminc-negyven) százalékába belecsempészi azokat a dallamokat, amelyek rá jellemzőek, amelyek előre mutatnak, amelyek nem annyira ismertek szélesebb körben. Halmozottan igaz ez Székelyföldre, hiszen itt városonként is csak egy maximum két klub szolgálja ki az igényeket, így nincs meg az a lehetőség, hogy a közönség szegregálódjon, azaz mindenki olyan helyre menjen, amely megfelel a zenei ízlésének.

Ha a mainstream zenei világot nézzük, még a sok millió követővel rendelkező világsztár DJ-k is évről-évre szinte ugyanazokat a zenéket játsszák, keveset változtatnak rajta az idő előrehaladtával. Ahogy kicsiben, nagyban is ugyanaz működik, tehát az embereket azzal lehet megfogni, amit ismernek, amire igény van.

Egy elvont zenei stílust játszó DJ is beleépíti azokat a slágerdarabkákat a szettjébe, amitől az egyébként élvezhető, befogadható lesz. És talán ezzel lehet a szerethető és befogadható mellett egyedi is egy lemezlovas.

Persze lehet és kell is újítani, újat mutatni, viszont ha egy DJ figyelmen kívül hagyja, hogy mire vágynak az emberek, és úgy játssza le a kedvenc zenéit, az olyan, mintha figyelmen kívül hagyná, hogy egy autó benzinnel működik, de helyette a sokkal tisztább és környezetkímélőbb vizet töltené az üzemanyagtartályba. Ahogy mondani szokás, ne a játékost utáld, hanem a játékot. 

A szerző újságíró, aki DJ Raymi néven lemezlovas is. 
0 HOZZÁSZÓLÁS
Kopriva Nikolett és Miklóssi Szabó István: „Elmentünk végre boldognak lenni”
Péter Beáta 2024. április 21., vasárnap

Kopriva Nikolett és Miklóssi Szabó István: „Elmentünk végre boldognak lenni”

Egy költő és egy író. Társak az életben, társak az alkotásban. A Sepsiszentgyörgyön élő házaspárral az alkotói energiák találkozásáról, a sepsiszentgyörgyi otthonról, a kárpátaljai látogatásokról, és megismerkedésük történetéről beszélgettünk.

Egyre több alkotó tartja számon a Székelyföldi Grafikai Biennálét
Bodor Tünde 2024. április 18., csütörtök

Egyre több alkotó tartja számon a Székelyföldi Grafikai Biennálét

Rangot vívott ki magának a Székelyföldi Grafikai Biennálé a nemzetközi kiállítások sorában. A nyolcadik kiadásra (G8) megdöntötte az eddigi rekordot a nevezések száma: a pályázati időtartam alatt 926 művész küldte el 2046 pályaművét 68 országból.

Bejan Norbert: „a zene tölti ki a mindennapjaimat, és remélem, ez még sokáig így is marad”
Farkas Áron Imre 2024. április 17., szerda

Bejan Norbert: „a zene tölti ki a mindennapjaimat, és remélem, ez még sokáig így is marad”

Zenekedvelő családba született, így már egészen fiatalon „megfertőzte” a hangszerek és koncertek világa. Általános iskolában kezdett zongorát tanulni, majd alig tizennégy éves korában Budapestre került. 2021 óta a Margaret Island zenekar billentyűse.

Atomháború utáni posztapokalipszis, diktatúrabeli hétköznapok – néznivalók az újabb tavaszi hétvégére
Tamás Attila 2024. április 13., szombat

Atomháború utáni posztapokalipszis, diktatúrabeli hétköznapok – néznivalók az újabb tavaszi hétvégére

Bár a tavaszias időjárás nem a sorozatnézésnek és az otthonülésnek kedvez, de azért esténként még csak elindíthatjuk a Netflixet, és kereshetünk valami kedvünkre való néznivalót. Ennek megkönnyítéséhez ajánlunk most újabb sorozatokat és filmeket.

Múzeumi sztorik: régmúlt időket őrző lakat
Péter Beáta 2024. április 09., kedd

Múzeumi sztorik: régmúlt időket őrző lakat

A Mikó-vár régészeti kutatásai során egy 17. századi égetett rétegből előkerült lakatot és a hozzá tartozó kulcsot választotta az áprilisi hónap tárgyává a Csíki Székely Múzeum – szimbolikusan a Mikó400 rendezvénysorozat egyik záróakkordjaként.

A 3-test-probléma: a grandiózus sci-fi, amit a Trónok harca alkotói hoztak el a képernyőnkre
Tamás Attila 2024. április 04., csütörtök

A 3-test-probléma: a grandiózus sci-fi, amit a Trónok harca alkotói hoztak el a képernyőnkre

Nanotechnológia, kozmológia, kulturális forradalom, társadalmi látleletek, fanatizmus, élet-halál kérdések és mély emberi drámák is helyet kaptak a Netflix eddigi legnagyobb költségvetéséből készült sci-fi sorozatában. A 3-test-probléma kritika.

Ősbemutatóval érkezik a CentriFUGA – középpontban a Kájoni-kódex
Péter Beáta 2024. április 02., kedd

Ősbemutatóval érkezik a CentriFUGA – középpontban a Kájoni-kódex

A Kájoni-kódex az alaptematikája a budapesti CentriFUGA Kortárs Zenei Műhely legújabb műsorának, amelynek ősbemutatóját Erdélyben tartják. A koncertkörút és a kortárs zenei reflexiók kapcsán Kedves Csanád zeneszerzővel beszélgettünk.

A csíkszeredai építész, aki Oscar-díjas film díszletén is dolgozott
Tamás Attila 2024. március 30., szombat

A csíkszeredai építész, aki Oscar-díjas film díszletén is dolgozott

Építésznek tanult, építészként dolgozott, amikor megtalálta őt a filmes világ. A csíkszeredai Egyed Csongor olyan filmek és sorozatok díszletein dolgozott, mint a nemrég Oscar-díjat nyert Szegény párák, vagy a netflixes Az utolsó királyság.

Merítés a kortárs képzőművészetből
Péter Beáta 2024. március 27., szerda

Merítés a kortárs képzőművészetből

Erdélyi festőművészek munkáiból nyílt kiállítás a Székelyudvarhelyi Művelődési Házban: Tamás György műgyűjtő húsz év gyűjtésének a legjavát mutatja meg a nagyközönségnek. A Merítés című tárlaton 31 alkotó 45 munkája látható.

Mit nézzünk, ha a hétvégén mozizni vagy sorozatozni támad kedvünk?
Tamás Attila 2024. március 23., szombat

Mit nézzünk, ha a hétvégén mozizni vagy sorozatozni támad kedvünk?

Itt az újabb hétvége és az újabb lehetőség, hogy elmenjünk moziba, vagy este ledaráljunk egy minisorozatot a Netflixen. Ehhez jövünk egy újabb adagnyi néznivalóval a mozik és a streamingplatformok újdonságait szemlézve. Ajánló.

Vélemény
avatar
Péter Beáta: Viszlát nyár, szevasz ősz!

Mit hagytál itt te, nyár? És hát itt vagy, te ősz!

avatar
dr. Turányi Csilla: Utálom az anyósomat!

Miért ilyen nehezített ez a viszony? Az anyósviccek mennyisége is érzékelteti e kapcsolat kínosságát. ...

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.