Akárcsak az Awake, a fesztivál művészeti installációkat felsorakoztató programja, az Artdoor is harmadik kiadására készülődik. Amint Kim Attilától, az Awake fesztivál kreatív igazgatójától megtudtuk, az Artdoor igazából a fesztivál társrendezvénye, mivel már az elejétől úgy képzelték, hogy a gernyeszegi kastélykertben otthont kapó butikfesztivál ne csak a zenéről szóljon, hanem képzőművészeti, építészeti és sok egyéb irányba fejlődő esemény legyen.
– magyarázta a kreatív igazgató, hozzátéve: eddig pályázat útján választották ki azokat az alkotásokat, amelyek aztán megvalósultak a fesztivál előtti héten a helyszínen, a kiállítás megnyitója pedig mindig egybeesik a fesztivál nyitónapjával is. Idéntől évről évre biennálé is lesz, ami azt jelenti, hogy kétévente válogatott helyi és nemzetközi művészek installációit is kiállítják az pályázat nyerteseivel együtt: idén például a pályázat csak építészeknek szól, míg a képzőművészek meghívásra kerülhetnek be az Artdoor kiállítására.
Az idei pályázatot már meghirdették,
a nagyméretű installációk terveivel június 21. 23:59-ig lehet jelentkezni,
a nyertesek a fesztivál előtt megvalósíthatják a pályamunkájukat, az elkészült művészeti elemek pedig a fesztivál egész ideje alatt láthatók lesznek a helyszínen, megfűszerezve az évszázados Teleki-birtok előkelőségét.
„Változatos alkotások, nagyméretű installációk szoktak születni. Mi minden évben kiindulópontnak a fesztivál adott évi tematikáját adjuk, ami idén a bohém életérzés, de nyilván ez tágan értelmezhető, rugalmas dolog. Ami számomra például nagyon fontos, hogy az alkotás mennyire kapcsolódik a helyszínhez, mennyire emeli ki annak az értékét. Tulajdonképpen olyan munkákat szeretnénk látni, amelyek organikusan kapcsolódnak a kastélyhoz, annak parkjához, s ehhez az egész művészeti fesztivál hangulathoz” – magyarázta Kim Attila.
A kreatív igazgató szerint
a világ megváltoztatása mindig a fiatalokon keresztül történik, a kortárs térinstallációk népszerűsítése is ennél a generációnál kell kezdődjön,
amely fokozatosan szokhat majd hozzá, hogy a kortárs képzőművészet köztéren nem csak műemlékekből meg hősök szobraiból áll, hanem létezik ezenkívül más típusú szobrászat és képzőművészeti installáció is. Kim Attila szerint ez lenne a kortársabb, európaibb hozzáállás a köztéri alkotásokhoz, s ezért indult az Artdoor is, mint a fiatal képzőművészek, építészek népszerűsítése.
Az Open Call pályázatra vonatkozó pontos információk, jelentkezési feltételek, nyeremények és az előző év nyertes installációi az artdoor.awakefestival.ro oldalon tekinthetők meg. A nyertes installációkat hozzáértő zsűri választja ki, tagjai: Mircea Cantor nemzetközileg is ismert román művész, Kim Attila többszörös díjnyertes építész, a Velencei Biennálé romániai biztosa, valamint Angela Kovacs, a Romániai Építészeti Rend Maros megyei kirendeltségének az elnöke.
A Teleki-birtokon augusztus 15 és 18. között nem csak nagyméretű installációkkal találkozhatunk, hanem többek között Netskyjal, a Pussy Riottal, Lady Leshurrel, a Blahalouisianaval. A szervezők reményei szerint a butikfesztivál hangulatát a #BohemianBlast témára külsőségekkel is készülők teszik majd teljessé.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.