A Verskóstoló című kötet és a mellé társuló munkafüzet tavaly látott napvilágot a Kreatív kiadónál. Mindkét kiadvány az alternatív tanítási és tanulási formákra építő feladat- és játékgyűjtemény az irodalomtanítás korszerű követelményeivel segít lépést tartani. A reformpedagógiai irányzatokra támaszkodva, a drámapedagógia, rajzolás, festés, kreatív írás, zenehallgatás, ritmusjátékok segítségével a formális kereteket élményszerzésen alapuló tanítási formákra cseréli – olvasható a kiadó ajánlójában. A versválogatás huszonnyolc olyan verset tartalmaz, amely közel áll az alsó tagozatos tanuló személyiségéhez, tapasztalataihoz.
„Kocsis Annamária háromszéki tanítónő – aki tankönyveket ír, szerkeszt – gondolata volt ez a kötet. Onnan indult, hogy sok szép vers – kortársak és klasszikusok – nem fér be a tankönyvekbe, és fájlalta, hogy ezek a tartalmak, gondolatok és üzenetek, amelyeket ezek a versek közvetítenek, kimaradnak. Így összegyűjtötte egy kötetbe, tematizálva. Kerekes Izabella és Vollancs Szidónia, szintén háromszéki tanítónők segítettek abban, hogy ezekhez a versekhez játékos feladatok is társuljanak. Próbálnak nem a megszokott formában viszonyulni a versekhez, nem úgy, hogy velőzzük a rímeket és a költői képeket, hanem egy játékosabb, gyermekközelibb módon” – magyarázta Kovács István, a csíkszeredai József Attila Általános Iskola tanítója.
A versekhez rendelt illusztrációk Pápai Barna munkáját dicsérik, és még annak is teret engednek, hogy a gyerek kiegészítse a rajzokat. És hogy teljes legyen az élmény, néhány vers megzenésítve is meghallgatható, amennyiben telefonnal beolvassuk a kiadvány hátán levő kódot.
„Kocsis Annamária keresett meg, hogy tudja, hogy valamilyen szinten művelem a zenét, és lenne-e kedvem néhány verset megzenésíteni a készülő kötetből. A munkafüzetben ugyanis vannak olyan feladatok is, amelyek a versek zeneiségét próbálják közelebb hozni a gyerekekhez. Megvolt az ötlet, a határidő, és sikerült is tíz verset megzenésíteni. Müller Péternek van egy elmélkedése, hogy ha jön a fehér ló, akkor jön, s ha nem, akkor akármit csinál az ember, csak ül mellette, de nincs ötlet. Itt tízszer sikerült megérkeznie a fehér lónak. Átolvastam ezeket a verseket, volt olyan, hogy egyből bejött néhány akkord, harmónia, megszólítottak valamilyen módon, másokkal nem tudtam mit kezdeni. Még mindig nézegetem azóta is. A tízből kettőnek népies dallamot sikerült írni, van egy latinosabb, a többi líraibb, lassúbb. Ezek adták magukat, így sikerült, ennyit tudtam hozzáadni ehhez a verseskötethez” – avatott be a részletekbe a tanító.
A megzenésített verseket ő maga énekelte fel, a felvételnél Fodor Ferenc és Benkő Lóránt is közreműködött. Mint mondta, a közeljövőben egy minikoncert keretében is bemutatná ezeket.
Kovács István első osztályos volt, amikor a tanítónénije, Hunyadi Anna megkérte a szüleit, engedjék meg, hogy megtanítsa a fiúkat hegedülni. Így kezdődött a zenével való kapcsolata. „Ő adott hegedűt a kezembe, valamit látott bennem. Aztán beírattak a csíkszeredai népiskolába, ott öt évet tanultam hegedűszakon. Gitározni autodidakta módon kezdtem tizenkettedikes koromban. Mindenféle zenét hallgatok, van, amit a fülem beenged, és van, amit nem. Próbálom az igényesebb zenét meghallani” – mutatott rá. Mint hangsúlyozta, fontosnak tartja, hogy a gyerekeknek is átadja a zene szeretetét, a tudást.
A József Attila iskolában 2010-től tanít, gyerekkórust is vezet. Az elemisekből álló kórus a Csicsergők nevet kapta, ők színesítik fellépéseikkel az iskola különböző rendezvényeit, jelenleg több mint száz diák tagja.
„Keddenként az alsó épületben levő gyerekekkel tanulunk egy dalt, Tamás Andrea tanítónő segítségével, szerdánként pedig a felső épületben levőkkel. Ugyanaz a zenei anyag, és ha valamire készülünk, akkor összeboronáljuk. Az irányvonal a gyermekközeli jó zene. Ez a fő vesszőparipánk, és az élményszerűség. Mert ha a zene nem élmény, akkor az nem zene. Mindig sokat ötletelek, hogy milyen dalokat vegyünk elő, miket tanítsak. Klasszikusok, kórusművek is vannak a repertoárunkban, de a modernebb irányt is próbáljuk képviselni. Vannak gyerekdalok, karácsonyi, farsangi dalaink, de József Attila megzenésített verseit is énekeljük, Piramis-, LGT-, Republic-dalokat, vagy éppen A Pál utcai fiúk musicalből. Nagyon szerettük az Oscar-díjas kisfilmből a Bodzavirágot. Ha van egy dalötlet, akkor meghallgattatjuk a gyerekekkel, és a reakción látjuk, hogy működik, vagy sem.
Tudjuk, hogy a zenében is sokféle van és minőségen alulival is gyakran találkozunk. Az a dolgunk, hogy válasszuk meg és törekedjünk a minőségire. Van felelősségünk e téren is, hogy azért irányítani kell, mert nem mindegy. Széles a paletta, a mi dolgunk, hogy az iskolához is, az irányvonalához is alkalmazkodjunk.”
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.