Tamás Dénes a saját életéből dolgozik

Liget 2020. március 13., 12:39 utolsó módosítás: 2020. március 13., 18:07

Tanár, író, filozófus, irodalmi lapok állandó munkatársa – a csíkszeredai Sapientia Tudományegyetem tanára alapvetően bölcsész, ezt oktatott tantárgyai is jelzik, de az irodalom az igazi nagy szerelme. Első irodalmi műve azonban meglehetősen későn, csak harmincas éveinek közepén jelent meg, felváltva az esszéket, a filozófiai munkákat. Tamás Dénest ismerhetik meg a Székelyhon napilap Liget mellékletéből.

Tavaly ősszel jelent meg első regénye Az élő ház címmel •  Fotó: Veres Nándor
galéria
Tavaly ősszel jelent meg első regénye Az élő ház címmel Fotó: Veres Nándor

Tamás Dénes a Sepsiszentgyörgy melletti Rétyen, illetve Komollón töltötte gyermekkorát, bevallása szerint a természeti környezet nagyon jelen volt az életében, ami később is sokat számított. Tizennégy éves korában, a rendszerváltás után, 1990-ben került a székelyudvarhelyi tanítóképzőbe, erről az időszakról szól Az élő ház című, 2019 őszén a Kalligram kiadónál megjelent regénye.

Nem mellékes, hogy kisiskolás kora óta fanatikus olvasó. Első novelláját harmincöt éves korában írta, az meg is jelent a Látó folyóiratban. Az írás során nem feltétlenül a társadalom állapota, illetve annak változásai érdeklik – annál inkább az emberi állapot, de ez is filozófiai „fertőzés”. Dénes szerint

meg kell érteni, hogy kik vagyunk mi, mi történik velünk, emberekkel – én elsősorban a saját életemből dolgozom, olyan író vagyok, akinek kell a személyes átélés, a tapasztalat, nem a képzelet és a fikció világában szeretek csatangolni

Néha azonban fikció vegyül az életanyagba is – ennek apropóján jegyzi meg, hogy Az élő ház című regény is így született.

A teljes cikket megtalálják a Liget mellékletben.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.