Az enyhe tél nemcsak az egészségünket nem kímélte, hanem a mezőgazdasági területeknek sem kedvezett. Nyárádi István agrármérnök, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem sepsiszentgyörgyi tanulmányi központjának igazgatója, a marosvásárhelyi kertészmérnöki tanszék oktatója arról számolt be, hogy az elmúlt időszakban a hőmérsékletek az átlagnál magasabbak voltak, így minden bizonnyal a földben sok kórokozó túlélte a telet. Ez azonban még nem jelenti azt, hogy nagyobb kárt fognak okozni tavasszal, nyáron, hiszen ahhoz, hogy fejlődni tudjanak megfelelő hőmérsékletre és páratartalomra van szükség. Az viszont feltételezhető, hogy az átlagosnál több növényvédő szer használatára lesz szükség 2020-ban.
Szintén az időjárással kapcsolatos, hogy a télen nem volt elég csapadék, mi több most hótakaró is alig volt a földeken, így az olvadással sem teltek fel a föld víztartalékai.
Pedig – mint az agrármérnök magyarázta – a tél végi, tavasz eleji enyhülés idején kellett volna feltöltődniük a talaj víztartalékainak, hiszen az említett időszakban még nincs párolgás és a növények sem használják intenzíven a vizet. Éppen ezért egész évben gondot okozhat a gazdálkodóknak, hogy ezúttal elmaradt a tél végi vízutánpótlás.
Keressék a teljes cikket a Székelyhon napilap Látótér mellékletében.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.