Természetközeliség a vásznon
Péter Beáta
•
2024. november 13., 16:17
• utolsó módosítás: 2024. november 14., 20:10
Erdélyi tájak, falurészek, templomok, csendéletek – a székelyudvarhelyi Gál Attila festőművész alkotásaiból nyílt kiállítás a székelykeresztúri Molnár István Múzeumban.
Nagyszámú érdeklődő előtt nyitották meg november 12-én a székelykeresztúri Molnár István Múzeumban Gál Attila festőművész kiállítását. A vendégeket Sándor-Zsigmond Ibolya, a múzeum igazgatója köszöntötte, a kiállítást Nagy Endre tanár nyitotta meg, és beszélgetett a művésszel.
Mint elhangzott, Gál Attila 1961-ben született Marosvásárhelyen, ott töltötte gyermekkorát és kezdte el művészeti tanulmányait. A székelyudvarhelyi Haáz Sándor grafikustól és néprajzkutatótól tanult rajzolni, ő tanácsolta, hogy jelentkezzen a művészeti iskolába. Családjával 1977-ben Székelyudvarhelyre költözött, itt a Maszelka János vezette iskolába járt. Első rajzai rajzfilmigurákról készültek, később a szüleiről készített portrékat.
Örökké dolgoztam, rajzoltam, festettem. Pasztellel, akvarellel, olajfestékkel dolgoztam, végül az olaj maradt. Közel áll hozzám az impresszionizmus, de mégsem az. Sok helyen ponttechnikát használok, de van, hogy ecsettel, spaklival dolgozom”
– avatott be a megnyitón. Elmondta, édesapja, Gál Gyula fotóművész alkotásai is hatással voltak rá. Általában hajnalban dolgozik, van, hogy egy festmény négy-öt óra alatt elkészül, de van olyan is, amikor több időt vesz igénybe.
Gál Attila 1983 óta jelentkezett alkotásaival közös kiállításokon, első egyéni kiállítása Csíkszeredában volt látható 2002-ben. már közös kiállításokon voltak láthatóak a művei, első egyéni kiállítása 2002-ben volt Székelyudvarhelyen, azóta a csíkszeredai, szentegyházi, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi, székesfehérvári, zamárdi, zákányszéki és siófoki közönség is megismerhette a műveit.