Világok közötti utazás a Képtárban

Péter Beáta 2024. július 12., 16:09 utolsó módosítás: 2024. július 13., 12:34

Egyedi és különleges kulturális eseményre hívta az érdeklődőket július 11-én a Haáz Rezső Múzeum a Kossuth Lajos utcai Képtár kiállítóterébe: Kis Endre képzőművész Utazás a fehér zajba című kiállításának megnyitóját rendhagyó tárlatvezetéssel fűszerezték.

Fotó: Péter Beáta

Népes közönség gyűlt össze a szabadkai származású, de a mintegy tíz éve Udvarhelyszéken élő művész kiállításán, kicsinek is bizonyult a kiállítótér – a nyári kánikulában pedig az is felderenghetett némelyekben, hogy nemcsak alkotni, hanem a művészetet befogadni sem mindig egyszerű.

Miklós Zoltán Fotó: Péter Beáta

„Állandóan keressük a lehetőségeket, és a művészeti ágazatokban való folyamatos útkeresés mindig egy újabb és változatosabb világnak a megnyitásához vezet. Ez a kiállítás egy olyan kis állomás, amelyet örömmel fogadunk és kíváncsian tekintünk rá mi is, mint intézmény. Egyre inkább kezdjük látni a Képtár falai között is, és minden egyes olyan alkalommal, amikor a vizuális művészet találkozik az egyéb művészeti ágazatokkal és szerepet vállal, hogy mindig valami izgalmas és új dolog sül ki. Valami olyan dolog, ami generációkon átívelő izgalmat hoz mindabba, ami a művészeti ágazatokban kibontakozhat” – fogalmazott a megnyitón Miklós Zoltán, a Haáz Rezső Múzeum igazgatója.

Kis Endre Fotó: Péter Beáta

Kis Endre „beszédében” szerényen és röviden csak annyit mondott: „köszönöm szépen!”

Ezt követően Albert Orsolya színművész, az est házigazdája a művész munkásságát méltatta, a művész lánya, Kis Katalin pedig ajándékképen Áprily Lajos Az irisórai szarvas című versét szavalta el.

Albert Orsolya Fotó: Péter Beáta

Albert Orsolya elmondta, Kis Endre a szabadkai gyerekkor után Pécsen szerzett diplomát festészet szakon, majd a termékeny pécsi évek után, tíz évvel ezelőtt úgy döntött, hogy Udvarhelyen telepedik le.

Kis Endre élete során olyan mélyreható tudásra tett szert a Kárpát-medence sokszínű, kollektív összefonódásainak elemzéseiben, amely minden kétséget kizáróan a helyi kulturális élet magasabb szintre emelésében jelentős szerepet játszhat. Munkássága gyengéd érzékenységgel és mély humanizmussal van átitatva.

A képzőművészet egyik legősibb formáját, a táblaképfestészetet olyan magas színvonalon űzi, amely a reneszánsz, vagy a barokk nagy mesterek méltó utódjaként tüntethető fel a művészettörténet gazdagon tarkított folyamában. Alkotásai által betekintést nyerhetünk a múlt művészi, vallási és társadalmi életébe és zaklatott jelenünkre vonatkoztatva tudunk inspirálódni is belőle. Univerzumában számos olyan megközelítés szerepel, amely a kelet-európai történelmi tapasztalat különböző aspektusait hivatott feltárni: a háború, mint a destrukció és az emberi konfliktusok véglete, a totalitárius rezsim, a környezeti katasztrófák vagy a technológiai káosz által sújtott világ gyakran szolgálnak inspirációs forrásként a művei megalkotásában.”

Kis Katalin Fotó: Péter Beáta

Mint elhangzott, kompozíciói szemléletesen ábrázolják a háború káoszát és brutalitását, míg a hagyományos elemek ötvözése révén olyan ősi narratívákat hoz létre, amelyek gyakran a valóság objektív értelmezését hangsúlyozzák.

Különböző kulturális és történelmi rétegeket egymásra helyezve, olyan tradicionális jelentéstartalommal ruházza fel az alkotásokat, amelyek időbeli és térbeli különbségek szimultán élményét biztosítják.

Magabiztos ecsetkezelése és rajztudása segítségével gyakran a konfliktus intenzitását fokozva a résztvevő pszichológiai állapotát is képes befolyásolni.”

Fotó: Péter Beáta

Kis Endre az Utazás a fehér zajba című festménysorozat által egy mitológiai hősalak fejlődéstörténetét mutatja be, egy olyan történeti sablont, monomítoszt életre hívva, amely az emberiség – sokszor egymástól független – kulturális narratívájának megalkotásában található. A bildungsromanok mintájára a fiatal hős a felnövekedésén, érzelmi, intellektuális és morális fejlődésén keresztül tapint rá az olyan, korunkra jellemző lényegi kérdésekre, amelyek legtöbbünket szorongással töltenek el. Ez az eklektikus képalkotási metódus egy olyan szabad asszociációs megközelítést tesz lehetővé a befogadó részére, amelyben mindenki kedvére alkothatja meg saját hőstörténetét – magyarázta Albert Orsolya.

Összességében, Kis Endre festészete mindig komplex és többrétegű. Különös szemléletmódja új perspektívákat és értelmezési lehetőségeket nyújt a nagyérdeműnek. Művei nem csupán esztétikai értékkel bírnak, hanem fontos társadalmi és történelmi diskurzusokat is generálnak, amelyek hozzájárulnak a kollektív emlékezet és identitásunk formálásához.”

Fotó: Péter Beáta

Ezt követően a jelenlevőknek rendhagyó tárlatvezetést tartottak, amely során mintegy idézőjelbe került a korábban felolvasott, a művész munkásságáról szóló – és érezhetően túlzó, a „klasszikus” méltatásokat már-már karikírozó – művészettörténeti elemzés, valamint a hagyományos kiállításmegnyitók dramaturgiája, megspékelve azzal a merészséggel, játékossággal és azoknak az ellentétes pólusoknak a felmutatásával, amelyek Kis Endre munkáira is jellemzőek.

A tárlatvezetést július 12-én, délután hat órától is megismétlik, és csupán ekkor tekinthető meg a kiállítás is.

•  Fotó: Péter Beáta
Fotó: Péter Beáta
•  Fotó: Péter Beáta
Fotó: Péter Beáta
•  Fotó: Péter Beáta
Fotó: Péter Beáta
•  Fotó: Péter Beáta
Fotó: Péter Beáta
•  Fotó: Péter Beáta
Fotó: Péter Beáta
•  Fotó: Péter Beáta
Fotó: Péter Beáta
•  Fotó: Péter Beáta
Fotó: Péter Beáta
•  Fotó: Péter Beáta
Fotó: Péter Beáta
•  Fotó: Péter Beáta
Fotó: Péter Beáta
•  Fotó: Péter Beáta
Fotó: Péter Beáta
•  Fotó: Péter Beáta
Fotó: Péter Beáta
•  Fotó: Péter Beáta
Fotó: Péter Beáta
•  Fotó: Péter Beáta
Fotó: Péter Beáta
•  Fotó: Péter Beáta
Fotó: Péter Beáta
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.