A jövőt jelentő biogazdálkodás

Liget 2019. október 31., 13:15

Tévhiteket oszlatott el és a bizalmon alapuló közvetlen értékesítés kiépítésének fontosságát hangsúlyozza Ladó Hunor kertészmérnök, falugazdász, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének képviselője. Az Erdélyi Napló legfrissebb száma Ladó Hunornak, a biogazdálkodásról tartott előadására kalauzolja el az olvasókat.

A törvény szerint csakis a minősítéssel, tanúsítvánnyal rendelkező termékeket lehet bionak nevezni •  Fotó: Haáz Vince
galéria
A törvény szerint csakis a minősítéssel, tanúsítvánnyal rendelkező termékeket lehet bionak nevezni Fotó: Haáz Vince

Ladó Hunor sok mindennel foglalkozott már: a kémiai növényvédelemtől a biológiai növényvédelmen keresztül a gyógynövénytermesztésig hosszú utat tett meg, jelenleg az ökológiai gazdálkodás az érdeklődési területe, ezt a fenntartható ágazatot népszerűsíti.

Mint elmondta, az ökológiai gazdálkodás első lépése 1924-ben történt Sziléziában, ahova a helyi termelők meghívták Rudolf Steiner ismert filozófust. Az esemény elindítója az volt, hogy az első világháborúból megmarad nitrátokat fel akarták használni a mezőgazdaságban, de észrevették, hogy a túlzott nitrogénpótlásnak az állatokra káros hatása volt. Ennek kapcsán hívták össze a találkozót, amelynek nyomán kimondták: a mezőgazdaságot nem szabad kémiai irányba vinni.

1932-ben létrejött a Demeter Szövetség, amely jelenleg is olyan rendszer, amelyben a biotermékek értékesítését biztosítják. A biogazdálkodás Németországban 1930-ban terjedt el, rövidesen pedig Magyarországon is megjelent. Erdélyben Theresa von Beierdorf agrármérnöknő Kolozsváron a biodinamikus termesztés módszereit terjesztette. A kezdeményezéseknek a második világháború véget vetett. Amerikában csak 1980-ban kezdtek beszélni a fenntartható gazdálkodásról.

Ladó Hunor kertészmérnök •  Fotó: Haáz Vince
Ladó Hunor kertészmérnök Fotó: Haáz Vince

Az Európai Unióban jelenleg 12 millió hektár, a Földön 70 millió hektár termőföld áll biominősítés alatt. A világranglétrán Ausztrália vezet, az uniós országok közül jó aránnyal szerepel Olaszország és Spanyolország. Önálló biokulturális régióként Székelyföld nagyon alkalmas e gazdálkodási formára. Itt az erdős területek mérete Európában is egyedülállónak mondható 33 százalékot tesz ki, ami a biodiverzitás egyik forrása. De mégsincs elterjedve a biogazdálkodás.

A törvény szerint csakis a minősítéssel, tanúsítvánnyal rendelkező termékeket lehet bionak nevezni. Az uniós keretrendszer sok rendelkezése biztosítja az ökológiai gazdálkodás mederben tartását, világviszonylatban egységes törvények léteznek. A biotermékek előállítása esetében a gazdálkodásban minden lépés a törvényeknek megfelelően zajlik. Romániában jelenleg 13 szerv adhat tanúsítást arról, hogy egy gazda biotermelő, Magyarországon kettő van. E szervezeteknek éves engedélyük van a mezőgazdasági minisztériumtól.

A témáról részletesebben a Székelyhon és a Krónika napilapok mellékleteként megjelenő Erdélyi Napló legfrissebb számában olvashatnak.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.