Egészséges, finom és persze, változatos – talán ezek a legfontosabb szempontok, amikor gyerekünknek tízórait pakolunk. György Ottilia azt ajánlja,
a boltban kapható kenni valók helyett inkább készítsünk házi kencéket sült húsból, májból, gombából és zöldségekből.
A zöldséges kenni valók ízletesebbek, mint a bolti vajkrémek, ugyanakkor hétről hétre változtathatjuk a zöldséget is, így jobb kedvel fogyasztja a gyerek is a tízórait. Fűszerek különféle keverékeivel igazi, ínyenc ízharmóniát érhetünk el.
Hozzávalók:
Elkészítése: a krumplit héjában megfőzzük, meghámozzuk, majd kis lyukú reszelőn lereszeljük. Hűlni hagyjuk. A tojássárgából majonézet kavarunk, a mustár és az olaj fokozatos hozzácsurgatásával. A hagymát apróra vágjuk. Ezután belekavarjuk a citromlevet és a tejfölt, sózzuk, borsozzuk, majd a kihűlt krumplival és a hagymával összekavarjuk. Pirítóssal és friss paradicsommal rendkívül finom.
Időközönként süthetünk muffint, amelynek édes és sós változata is lehet a gyerekek kedvence. Mivel gyorsan elkészíthető, ezért ideális lehet heti egy alkalommal tízórainak, így a gyerek sem unja meg. A muffin készítéséhez érdemes minél több gyümölcsöt használni, és ezzel párhuzamosan csökkenteni a felhasznált cukor mennyiségét – mutat rá a gasztroblogger.
„Tízórai készítéséhez használhatunk fagyasztott leveles tésztát, hiszen a boltban kapható pékáruk nagy része is ebből készül, annyi különbséggel, hogy nem tudjuk, miből van a töltelék. Elkészítési módjának csak a fantáziánk szabhat határt, tölteléknek való szinte mindig akad otthon – akár maradék sonka, reszelt sajt vagy egyszerűen csak lekvár, illetve csokikrém –, így különösebb előkészületek nélkül bármikor felhasználhatjuk.
Ezen kívül készíthetünk havonta egy adag házi müzliszeletet is, amelyet érdemes a tízórais dobozba becsempészni, mert ez kiválóan csillapíthatja a gyerekek édesség iránti vágyát. A müzliszelet jól zárható dobozban két hétig is eláll, tehát több napig is elég gyerekünk számára. Elkészítésekor használjunk idénygyümölcsöt, így nem lesz túl száraz a sütemény, ugyanakkor egészségesebb is. Cukor helyett használjunk mézet vagy egészségesebb édesítőszereket, mint például a nyírfacukrot vagy kókuszcukrot.
Hozzávalók:
Elkészítése: a zabpelyhet és a többi száraz hozzávalót egy tálban összekeverjük. A vajat a mézzel és a cukorral egy edénybe rakjuk és kis lángon, folyamatosan kavargatva addig főzzük, amíg karamell mártás lesz belőle (5-10 perc között van). Ezután hozzáadjuk a zabpelyhes keveréket, és jól összekavarjuk. Egy nem túl nagy tepsit kivajazunk, és a masszát belesimítjuk. 200 fokos előmelegített sütőben kb. 15-20 percig sütjük. Hidegen szeleteljük.
Megjegyzés: melegen nem lehet szépen szeletelni, és hűtőszekrényben se álljon fél óránál többet, mert akkor túlságosan megdermed.
Akinek több ideje jut sütés/főzésre, annak érdemes házi péksüteményt készíteni időnként (például egy esős vasárnap délután) – túrós táskát, lekváros buktát, pizzás tekercset –, mert egyrészt sokkal finomabb házilag készítve, másrészt pontosan tudjuk, mi került bele. Hétvégén süthetünk egy nagy adag kekszet is, amelyet dobozban tárolva, beoszthatunk egy héten keresztül is akár.
Hozzávalók:
A töltelékhez:
Elkészítése: a lisztet átszitáljuk. Az élesztőt kevés langyos cukros tejben felfuttatjuk, majd a liszthez adjuk, kezünkkel eldolgozzuk, majd hozzáadjuk a többi tejet, az egyik tojást egészben, a margarint, az olajat és a maradék cukrot. Ruganyos tésztát gyúrunk belőle, és egy órát kelni hagyjuk. Az almát meghámozzuk, lereszeljük, a levét kinyomkodjuk, majd a cukorral és a fahéjjal összefőzzük, hűlni hagyjuk. Amikor megkelt a tészta, 16-18 darabra osztjuk, mindegyiket téglalap alakúra nyújtjuk. A téglalapok egyik oldalára helyezünk az almatöltelékből, majd bukta formára feltekerjük. Kivajazott tepsibe rakjuk, egymást egy ujjnyi távolságra, és kelni hagyjuk 20 percig. Közben a sütőt előmelegítjük 180 fokra, a buktákat lekenjük a tojással, és 30 perc alatt szép pirosra sütjük.
Használjunk a tízóraihoz jól záródó dobozokat, és hetente legalább egyszer-kétszer pakoljunk neki friss zöldséget meghámozva, darabokra vágva vagy friss gyümölcsöt. A zöldségek közül például csomagolhatunk sárgarépát, karalábét, zellerszárat. A gyümölcsök közül pedig a banán például kiválóan serkenti az agy működését, de kerülhet az uzsonnás dobozba (megmosott) alma, szőlő, körte, szilva” – ajánlja György Ottilia.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.