Gólyabálok ideje: életre szóló élményt nyújtani

Ilyés Krisztinka 2024. október 18., 20:53 utolsó módosítás: 2024. október 18., 20:56

Mire nyújt lehetőséget a gólyabál a kilencedik osztályos diákoknak? Hogyan terelgetik őket a „nagyok”, azaz a végzősök? És milyen felkészülési folyamatok előzik meg a beavatást? Ebben az időszakban Székelyudvarhelyen is újból a gólyabáloké a főszerep.

Gólyabál finálé •  Fotó: Dávid Attila/Benedek Elek Pedagógiai Líceum
galéria
Gólyabál finálé Fotó: Dávid Attila/Benedek Elek Pedagógiai Líceum

Az iskolák ablakairól a reggeli harmatot már az őszi napsugarak szárítják, miközben a csendes, kihalt osztálytermeket a nyári hosszú szünet után a boldog, vagy kevésbé lelkes diákzsivaj tölti be. Talán mondhatjuk azt: ilyenkor mégis mindenki örül a viszontlátásnak.

Ám minden iskolában vannak új, ismeretlen, még bátortalan arcok – s milyen érdekes, ősszel mindig övék a főszerep!

A diákélet több szakaszra bomlik: felmérőkkel teli félévek, dolgozatírások, netán próba- és főérettségi – csupa izgulás és stressz. Közben viszont felszusszanni is van lehetőség, és a szeptemberi iskolakezdéskor mindenki tudja: néhány hét múlva indul a gólyabálszezon.

Ez a hagyomány pedig rengeteg „fejfájással” jár, ám – azt minden évben érzékeljük, tapasztaljuk – mindig megéri!

A gólyabál, mint beavatási rítus, az általános iskola elvégzése után a középiskolai képzésbe kerülő diákok, azaz újoncok érkezésének, illetve a közösségbe való beilleszkedésnek egyik fő eleme.

A néhány órás eseményt viszont sok minden megelőzi – erről beszélgettünk székelyudvarhelyi iskolák tanáraival, egykori diákjaival és a jelenlegi gólyabálok szervezőivel.

Feladvány a gólyabálon •  Fotó: Dávid Attila/Benedek Elek Pedagógiai Líceum
Feladvány a gólyabálon Fotó: Dávid Attila/Benedek Elek Pedagógiai Líceum

Az idei úttörők a Benedek Elek Pedagógiai Líceum diákjai voltak. „Szervezőkként a hangsúlyt mindenképp arra szerettük volna fektetni, hogy lehetőséget nyújtsunk a gólyáknak megmutatni önmagukat és kilétüket, feloldani a gátlásaikat, és elérni, hogy jobb hangulatban telhessenek a mindennapjaik, bármiféle felesleges stressz nélkül az új iskolai közösségükben. Kötelességünknek tartottuk, hogy megmutassuk számukra, hogy egy iskolán belüli hangulatot övezhet jókedv és nevetés, mindazok ellenére, hogy oktatási intézményről beszélünk” – hangsúlyozta Ferenc Bettina, a Peda tizenkettedikes tanulója.

De hogyan is készül a diáksereg és hogyan készül a tanári gárda ezekre, az őszi diákéletet megalapozó rendezvényekre?

Az elsődleges cél minden iskola számára: megszervezni a város legvagányabb, legizgalmasabb tematikájú gólyabálját”

– meséli a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egykori diákja, aki azóta már tanári székből figyeli a történéseket. A pedagógus bevallotta, diákként a gólyabálszervezés ürügyén ők is sokszor kérezkedtek el az órákról és hagyták el az iskola területét, s bár a várva-várt munka gyümölcse minden esetben beért, az nem mellőzhető, hogy egyikük sem szaladt vissza a következő matek vagy román óra kezdetére. Most már egy iskola tanáraként mondja: „nem szívesen engedjük őket a főtantárgyak óráiról, hiszen tudjuk, hogy ez a pár óra év vége felé borzalmasan fog hiányozni az érettségire való felkészülés és a hajrá során. Ma már jobban átlátom, hogy mitől is féltettek minket a tanáraink, hiszen a felelősség – gólyabál ide vagy oda – a pedagóguson van, ha anélkül engedi el a városba a tanulókat, hogy beírná hiányzónak.” Azt viszont ő is beismeri, a tizenkettedikes diákoknak ilyenkor mindig nagy teher nyomja a vállát, számtalan dologra kell odafigyelniük, ami jó logisztika nélkül lehetetlen küldetés. Ez pedig egész napos munkát igényel.

A Benedek Elek Pedagógiai Líceum gólyabálja •  Fotó: Dávid Attila/Benedek Elek Pedagógiai Líceum
A Benedek Elek Pedagógiai Líceum gólyabálja Fotó: Dávid Attila/Benedek Elek Pedagógiai Líceum

Az október 25-re kitűzött rendezvény, a Giminions megálmodói egyetértenek abban, hogy az iskolák ezen hagyománya segíthet az újoncokkal való megismerkedésben. A szervezés részét képezi a téma kitalálása, a dátum egyeztetése, a helyszín lefoglalása, az ügyességi feladatok kitalálása, a promovideó összeállítása és a szponzorok, a támogatók felkeresése. Gergely Péter, a Tamási Áron Gimnázium végzős diákja a felkészülésről is mesélt.

Tizenkettedikesként, az idei gólyabál szervezőiként felelősséget kell vállalunk. Nekünk nem az az elsődleges, hogy szórakozzunk, hanem az, hogy egy életre szóló élményt adhassunk a kilencedikeseknek.”

A legtöbb iskolában, ahogyan a gimiben is, a gólyabált hagyományszerűen megelőzi egy beavatási rituálé, ahol az érettségire készülő tanulók heccelődve mutatják meg az iskola új diákjainak, hogy ki a rangidős. Persze azt Gergely Péter is kiemelte, ezt soha nem viszik túlzásba, a gólyabál lejárta után pedig végképp megszűnik a diáktársak között érzékelhető hierarchiarendszer.

•  Fotó: Dávid Attila/Benedek Elek Pedagógiai Líceum
Fotó: Dávid Attila/Benedek Elek Pedagógiai Líceum

A nagy mesemondóról, Benedek Elekről elnevezett székelyudvarhelyi iskola egyik magyartanárnője azt is elmesélte, hogy hajdanán minden gólya szerepelt a színpadon, ez pedig egy családiasabb légkört teremtett. A végzős diákok most „előválogatnak, felkészítik a kiválasztottakat. Ezt ma castingnak és mentorálásnak nevezzük. Ennek az előválogatásnak a hozadéka, hogy színvonalasabb a színpadi produkció, valóban a talpraesett, színpadra termett gyerekek versenye ez.”

Mindezek ellenére a gólya-léttel nem mindenki tud azonosulni, és a gólyáknak kiszabott feladatokat sem érzi mindenki saját ügyének.

Pál Zsuzsa, a Benedek Elek Pedagógiai Líceum volt diákja sosem kedvelte a gólyabálok szervezése körüli nagy „cécót”, de a díszlettervezésre, a dekorációs folyamatokra szívesen emlékszik vissza. Azt viszont tudja, ezek a tapasztalatok, a teljes gólyabál menedzselése és levezénylése nemcsak a tizenkettedik osztályos tanulók közösségét tudja megerősíteni, de a középiskolák legkisebb diákjainak is lehetőséget biztosít az ismerkedésre, a barátságok kialakítására.

És a szurkoló közönség •  Fotó: Dávid Attila/Benedek Elek Pedagógiai Líceum
És a szurkoló közönség Fotó: Dávid Attila/Benedek Elek Pedagógiai Líceum

S igaz ugyan, hogy már néhány iskola diákjai felszusszanhatnak, van még bőven izgalmakkal teli látnivaló az idei gólyabálos palettán.

Hű maradva a művészetis profilhoz, idén is megpróbálunk valamilyen színfoltot belecsempészni ebbe az eseménybe. Jelmezek, színek, képkockák, filmzenék, megragadó történetek világa ez, ahol mindenki állarcba bújhat, vagy le is vetheti azt”

– mondják a Dr. Palló Imre Művészeti Szakközépiskola tizenkettedikesei, akik a filmek világába kalauzolják nemcsak a gólyákat, hanem a nézőközönséget is. A közelgő események során „találkozhatunk” vámpírokkal, de különböző zenei műfajokat és stílusokat is megismerhetünk. A szervezőknek kitartást, a gólyáknak pedig sok szerencsét kívánunk!

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.