Kifizetődő ingyenmunka: miért jó önkénteskedni?

Liget 2019. október 07., 11:29 utolsó módosítás: 2019. október 07., 11:36

Nem csak ingyenes munkavégzés, hanem életforma az önkéntesség, élményekkel teli tapasztalatszerzés – legyen az itthon vagy idegenben. A Székelyhon napilap hétfői Látótér mellékletében az önkéntesség témáját járják körül szociológus, önkéntesprogram-vezető és önkéntesek megszólaltatásával.

Kifizetődő ingyenmunka: miért jó önkénteskedni?
galéria
Az önzetlen segítségnyújtás által maga az önkéntes is gazdagodik Fotó: 123RF

Egy nemrég végzett kutatás előzetes eredményei szerint azokat a fiatalokat, akik önkénteskednek, jobban érdekli a közösség élete, és nagyobb eséllyel tervezik itthon a jövőjüket – számolt be Dániel Botond szociológus.

A Látótér címlaptörténete az ország egyik legnagyobb önkénteshálózatát működtető Gyulafehérvári Caritas önkéntesprogramját is bemutatja – a szeretetszolgálat munkáját már a kezdetektől fogva segítik az önkéntesek. A Caritas programjaiban jelenleg 450 aktív önkéntes dolgozik, akik több mint 4500 ellátottal, beteg vagy szegény sorsú gyerekkel, idős, beteg emberrel, sérültekkel, rászorulókkal foglalkoznak.

Életre szóló élményt tud nyújtani a külföldi önkénteskedés - véli Lázár Beáta Fotó: Facebook/Lázár Beáta

A székelyudvarhelyi Lázár Beáta rámutatott, számára önkéntesnek lenni nem egy időszakot jelent, hanem egy életformát, ebből nem lehet kiöregedni, vagy „kiszállni.” Legutóbb barátnőjével, Gál-Joó Melániával közösen Nepálban töltött hat hetet az AIESEC Global Volunteer szervezet által az Educate Nepal programban, egy iskolában tanított angol nyelvet. Beáta szerint az önkéntesség szépsége a kapott mosolyokban, a sikeres rendezvény utáni örömben, a szervezők közötti összepillantásokban nyilvánul meg, illetve olyan barátságokban, amelyek szakmai és magánéleti téren is kitartanak.

Prózsa Lilla már két nap után otthon érezte magát Kenyában Fotó: Facebook/Prózsa Lilla Zsuzsanna

Prózsa Lilla Zsuzsanna kolozsvári újságíró, fordító nemrégiben mintegy három hetet töltött Kenyában, az amerikai Tommy Whitton által működtetett GRACE szervezet projektjének keretében. A keresztény missziós út során az újságíró és társai három gyermekotthont látogattak meg, és az ott élő gyerekeknek tartottak különböző foglalkozásokat.

„Saját bőrömön tapasztaltam meg, hogy az időd önzetlen feláldozásával, az idegen embereknek nyújtott segítség, odafigyelés vagy akár anyagi támasz révén te is gazdagodsz, és teljesen új életérzések és impulzusok érnek.

Az ilyen típusú tevékenységek szépségeiről órákig lehetne beszélgetni, viszont az egyik legszebb része az, hogy olyan élethelyzetekben ismered meg jobban önmagad és esetenként fedezed fel különböző tehetségeidet, amelyekre másképp nem igazán lenne esélyed vagy alkalmad” – fejtette ki Lilla.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.