Erdélyi piacainkon a Szatmár megyei gazdákat elsősorban földieper-kínálatukról ismerjük meg. A híres epertermesztő Halmi példáján felbuzdulva az utóbbi harminc esztendőben több magyar település is felzárkózott a trendhez a Szatmárnémetihez közeli falvakból.
A Szatmárnémetitől 15 km-re fekvő Mikolában kertészkedő Kállai Pál szerint az a legbiztosabb, ha az ember többféle zöldség termesztésével foglalkozik,
így állandó piacolás mellett a jobban elkelő portéka pótolja a dömpingáruk miatti kiesést. Kállai Pálnak a családi ház mögött fekvő, mintegy kéthektáros kertje az őszi betakarítás utáni arcát mutatja. Csupán a fekete fóliával bevont bakhátas eperföldek érintetlenek.
A magyarországi szaporítóanyagból megbokrosodott eperpalántákkal két évig termelnek, utána ritkítják és szétültetik. A bakhátas technológiával termesztett eper nagy előnye, hogy jelentősen növeli a csepegtetős öntözés hatékonyságát és véd a gyomosodás ellen. „A tíz árnyi fóliasátor elengedhetetlen a primőrtermesztésben. Az egyikben epret ültetünk paradicsommal váltakozva, a másikat a primőrként piacra kerülő hagyma, retek, saláta és a korai gyökérzöldségek számára tartjuk fenn.
– magyarázza a mikolai gazda.
A teljes cikket a Székelyhon legfrissebb számának Erdélyi Gasztró kiadványában olvashatják el.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.