Együtt étkezni a családdal ünnep

Péter Beáta 2025. április 28., 08:00

Sokféle ételt kedvel, szereti a változatosságot Tompa Gábor rendező, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója, és mint mondta, olyan családból származik, ahol sokan főztek nagyon jól.

galéria

„Nagyanyám, aki Gyergyószentmiklóson volt örmény-székely, hurutot, ángádzsábur levest is főzött, édesanyám is eltanulta tőle, és nagyon jókat főzött. Ő egy picit zsírosabban, picit édesebben főzött, mint mi,

tulajdonképpen az édeset a szeretete jeléül keverte bele, néha túladagolva bizonyos süteményekbe, limonádéba vagy teába.

Tőlük megtanultam pár ételt elkészíteni. Majdnem mindent eszünk a családommal, és amióta sokat utazom, megkedveltem a tengeri gyümölcsöket, a halféléket, és mindig próbáltam, hogy a gyerekek is kóstolják meg, próbálják ki, és megszerettük ezeket. Azt hiszem, hogy ha ezt a mindenevést egyensúlyban tartjuk, akkor így egészséges. Mert a mérték a fontos mindenben, az étkezésben is, az ételek elkészítésében is. Szeretek főzni, de ritkán főzök, leginkább a feleségem főz otthon. De

Ábel fiam gyakran, megszerette a főzést, egyéníti is a recepteket, és nagyon finomakat készít.

A kisebbik lányom, Sára is sok mindent el tud készíteni, például süteményeket, tortákat cukor nélkül.”

Az ételt, aminek az elkészítési módját velünk is megosztotta, nem a nagymamájától, nem is Mende Gabytól, az édesanyjától tanulta, hanem Szőcs Margittól, majd továbbfejlesztette. Ez a vörösboros pulykacomb.

Tompa Gábor rámutatott, mivel a pulykának elég kemény a húsa, a combja izmos, nagy, nem lehet egy csirke, tyúk vagy egy kakas combjával összehasonlítani, nagyon fontos, hogy megpuhuljon. Míg sokan már előző nap nekifognak a pulykát puhítani, az általa ajánlott fogáshoz elég két óra, és rendkívül egyszerű elkészíteni.

Az a szép bizonyos ételekben, hogy az elkészítésük egyszerű, nem kell agyonfűszerezni, nem kell mindent beletenni egy ételbe, mert az elrontja az ízét.

Például a vadhúsoknál, a vadkacsához nem szabad semmilyen fűszert, csak sót használni, különben elveszi a vad ízét.” A fogás elkészítését a pulykacomb megtisztításával kezdjük, a bőrét rajta hagyjuk, kitömjük fokhagymacikkekkel. Tepsibe helyezzük, két ujjnyi vörösbort töltünk úgy, hogy ne lepje el teljesen a combot. A bor nemcsak inni, de főzni is akkor jó, ha száraz. Ne édes bort, ne savanyút, ne félédeset használjunk, ne sajnáljuk a jó bort főzni sem – hangsúlyozza. A combot megfűszerezzük sóval, borssal, bazsalikommal – lehetőleg frisset használjunk. Narancs- és almacikkeket helyezünk rá, és még néhány fokhagymát teszünk melléje. Egy átlagos tepsibe körülbelül négy comb fér bele. A tepsit feszesen letakarjuk alumíniumfóliával, előmelegített sütőben 200 Celsius-fokon mintegy két órán keresztül sütjük. Egy óra ötven perc után megnézzük, ha már barnára sült, levesszük róla a fóliát, megfordítjuk a combokat, bekapcsoljuk a fenti grillezőt, és addig hagyjuk, amíg a bőr megpirul. Közben finom szósz keletkezik a borból, a pulykacomb zsírjából, a fűszerekből és a gyümölcsökből. Leginkább háromféle körítéssel szeretik fogyasztani: krumplipüré, rizibizi és vörös káposzta.

„A pulyka mindig jó ünnepekkor is, de tulajdonképpen vasárnaponként, vagy amikor időm van elkészíteni. Úgy gondolom, hogy minden ebéd, étkezés valamilyen módon, amikor a család együtt van, az ünnep. Nem csak azért eszünk, hogy jóllakjunk, hanem azért, hogy együtt legyünk és együtt fogyasszuk el az ételt, és hálát adjunk Annak, aki ételt-italt adott.

Mi igyekeztünk, hogy mindig viszonylag rendszeresen, mindig ugyanazokban az időpontokban reggelizzünk, ebédeljünk és vacsorázzunk.

Nem mindig sikerül ez az elfoglaltságok, a programok miatt, de ezt én nagyon szorgalmaztam mindig, hogy általában kilenckor reggeliztünk, egy óra körül ebédeltünk, és a vacsora, ha lehetséges, hét előtt legyen. Ezek emlékeztetők is arra, hogy kicsit megpihenjünk, egymásra figyeljünk.”

A cikk először a Médiatál kiadványban jelent meg.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.