Az egyik étel, amelyet az unokáinak ma is elkészít, az a kaszás puliszka. „Régen főként akkor készítettük, amikor mentünk a mezőre vagy kalákába. Megfőzték a puliszkát, egy kenderterítőbe kirakták, kiterítették, és a dézsából vagy a borítósból a túrót rárakták, apró kicsi szalonna-szeletecskéket szórtak rá, és feltűrték úgy, mint a bejglit. Erre rárakták a derékmelegítő bundát és az kellett fél órán keresztül álljon, hogy érjenek össze az ízek.
Vették a cérnát, azzal szeletelték. Az olyan volt, hogy nem igaz. Amikor öt-hat embernek készítették, akkor istenigazából két nagy üst puliszkára volt szükség. Amikor az unokáim jönnek Vásárhelyről, ölnek meg, hogy főzzek nekik kaszás puliszkát” – mesélte nevetve.
A következő ételt, amit a figyelmünkbe ajánlott, Csíkban dombraszökőnek hívják, Gyergyóban damikának. „Az apróra vágott pityókát jó sok vízzel megfőzik, beletesznek egy fél hagymát, amikor megfőtt, leszűrik, a tányér aljába túrót tesznek, rárakják a pityókát, és ráöntik a levet, amiben főtt.
Mi is szoktuk készíteni, a pürének a levét mentjük meg, és nagyon finom.”
Árpi bácsi a reggeli morzsolt leves elkészítésének módját is elmesélte: meggyúrják a tésztát keményre, keményebbre, mint a kenyértésztát, az érett káposztalevet odarakják főni, belereszelik a megkelt tésztát. Fél fej vöröshagyma is jár bele, ezt összefőzik. „Ezt kora reggel adták a mezőre menőknek. Jó, érett káposztalével, amit a pincében levő kádból vittek fel. Ez nem pörög a napi kosztozásban, de nagyon finom, és rettentően egészséges.”
A téli estéket is felemlegetjük, amikor sült pityóka illata lengi be a házat. „A pityókát szépen meg kell mosni, letakarítani úgy, hogy a héja majdnem lejöjjön, kettévágni, picit megsózni, rárakni a rácsra, majd köménymaggal megszórni, és szépen ropogósra sütni.
De ott van még a dinsztelt pityóka is: apróra felvágjuk a pityókát, sok hagymát üvegesre párolunk. Lehet huncutkodni, hogy ha a hagymára pici sót teszünk, nem kell hozzá semmilyen folyadék, mert kiengedi a vizet, kevés édespaprikát teszünk rá, és rárakjuk az apróra vágott pityókát. A hagymát nem szabad odaégetni, mert akkor kegyetlen a dolog. Teljesen böjtös, de egy szenzációs étel.”
A cikk először a Médiatál kiadványban jelent meg.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.