A brassói Sică Alexandrescu Színház harmincadik alkalommal szervezte meg a Nemzetközi Kortárs Dramaturgiai Fesztivált, amelynek hét napján a román színházi élet olyan kiválóságai léptek színpadra, mint a Bukaresti I. L. Caragiale Nemzeti Színház, a fővárosi Bulandra Színház, a Zsidó Állami Színház, a Metropolis Színház, vagy éppen a kisinyovi Mihai Eminescu Nemzeti Színház. A nemzetközi versenyfesztivál zsűrijét ezúttal Olga Delia Mateescu színésznő, a fővárosi Nemzeti Színház örökös tagja, egyetemi oktató, Ruxandra Săraru, televíziós és rádiós műsorszerkesztő, valamint Alexandru Nagy színész-rendező alkotta.
A rendezvényen, egyedüli magyar színházként, a nagyváradi Szigligeti Színház a Napnyugat Expressz című Matei Vișniec-drámával mutatkozott be, Zakariás Zalán rendezésében.
Az előadás elnyerte a legjobb rendezésnek járó díjat, az előadásban szereplő Román Esztert pedig a legjobb színésznőnek járó elismeréssel tüntették ki
– tájékoztat közleményében a nagyváradi teátrum.
Kelet és a nyugat ütközik Matei Vișniec Nyugati Expressz című drámájában, amely a Balkán trilógia kötet részeként építi tovább a két világ összemosódásának gondolatát.
A darab címe valóban rájátszás: a luxusutazást, az egzotikumot, a kalandvágyat magában hordozó Orient Expressz, a világhírű vonatjárat, keletet hívatott elszigetelt kincsként bemutatni.
A Nyugati Expressz azonban egy másfajta elvágyódást hordoz magában, fényűző álmok helyett az életről szól. Míg az egyik a gazdag nyugatiak örömutazásait szolgálta, a másikon megélhetésükért küzdő emberi csoportok tömörülnek. A történetben a Balkán egy sztereotípiáktól átitatott nyugati elképzelésként mutatkozik meg a filmforgatás jeleneteiben, amelyet kiegészítenek a mindennapok poros valóságáról szóló történet-ékek. A töredezett életképek a vak öreg álomvilágában, a kurvák és futtatóik hivatástudatában, a kivándorlók elveszettségében, vagy éppen metró aluljárókban potyázó utcazenészek beszélgetésében öltenek testet. Az előadás égtájak, kultúrák, szokások, etnikumok, nyugatiasodás, a keletiség kérdéskörein át, egységesen az emberről szól – áll a 2019 márciusában bemutatott előadás ajánlójában.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.