Díjak a nagyváradi színháznak

Liget 2019. november 25., 15:51

Két rangos elismeréssel, a legjobb rendezésnek és a legjobb színésznőnek járó díjjal tért haza a nagyváradi Szigligeti Színház a brassói Nemzetközi Kortárs Dramaturgiai Fesztiválról.

Két díjat is nyert a nagyváradi Szigligeti Színház társulata •  Fotó: Vigh László Miklós
galéria
Két díjat is nyert a nagyváradi Szigligeti Színház társulata Fotó: Vigh László Miklós

A brassói Sică Alexandrescu Színház harmincadik alkalommal szervezte meg a Nemzetközi Kortárs Dramaturgiai Fesztivált, amelynek hét napján a román színházi élet olyan kiválóságai léptek színpadra, mint a Bukaresti I. L. Caragiale Nemzeti Színház, a fővárosi Bulandra Színház, a Zsidó Állami Színház, a Metropolis Színház, vagy éppen a kisinyovi Mihai Eminescu Nemzeti Színház. A nemzetközi versenyfesztivál zsűrijét ezúttal Olga Delia Mateescu színésznő, a fővárosi Nemzeti Színház örökös tagja, egyetemi oktató, Ruxandra Săraru, televíziós és rádiós műsorszerkesztő, valamint Alexandru Nagy színész-rendező alkotta. 

A rendezvényen, egyedüli magyar színházként, a nagyváradi Szigligeti Színház a Napnyugat Expressz című Matei Vișniec-drámával mutatkozott be, Zakariás Zalán rendezésében.

Az előadás elnyerte a legjobb rendezésnek járó díjat, az előadásban szereplő Román Esztert pedig a legjobb színésznőnek járó elismeréssel tüntették ki

– tájékoztat közleményében a nagyváradi teátrum.

Kelet és a nyugat ütközik Matei Vișniec Nyugati Expressz című drámájában, amely a Balkán trilógia kötet részeként építi tovább a két világ összemosódásának gondolatát.

A darab címe valóban rájátszás: a luxusutazást, az egzotikumot, a kalandvágyat magában hordozó Orient Expressz, a világhírű vonatjárat, keletet hívatott elszigetelt kincsként bemutatni.

A Nyugati Expressz azonban egy másfajta elvágyódást hordoz magában, fényűző álmok helyett az életről szól. Míg az egyik a gazdag nyugatiak örömutazásait szolgálta, a másikon megélhetésükért küzdő emberi csoportok tömörülnek. A történetben a Balkán egy sztereotípiáktól átitatott nyugati elképzelésként mutatkozik meg a filmforgatás jeleneteiben, amelyet kiegészítenek a mindennapok poros valóságáról szóló történet-ékek. A töredezett életképek a vak öreg álomvilágában, a kurvák és futtatóik hivatástudatában, a kivándorlók elveszettségében, vagy éppen metró aluljárókban potyázó utcazenészek beszélgetésében öltenek testet. Az előadás égtájak, kultúrák, szokások, etnikumok, nyugatiasodás, a keletiség kérdéskörein át, egységesen az emberről szól – áll a 2019 márciusában bemutatott előadás ajánlójában.  

Szereplők: Csatlós Lóránt, Dimény Levente, Dobos Imre, Firtos Edit, Gajai Ágnes, Hajdu Géza, Hunyadi István, Kardos M. Róbert, Kiss Csaba, Kiss Tamás, Román Eszter, Sebestyén Hunor, Tóth Tünde, Tőtős Ádám, Trabalka Cecília, Pitz Melinda
Rendező: Zakariás Zalán; dramaturg: Bereczki Ágota; díszlet- és jelmeztervező: Andra Bădulescu Vișniec; zeneszerző: Boca Hunor-Lehel.

 

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.