Az erdélyi felnőtt gazdaképzés a rendszerváltás után elsősorban Székelyföldre összpontosult. A gyergyószentmiklósi Agrocaritas, a illyefalvi LAM Alapítvány és a marosvásárhelyi RMGE Maros tanfolyamai az elmúlt évtizedekben tízezernél több gazdát juttattak hasznos szakismeretekhez.
A gyergyóiak a mezőgépészettel kezdték, és az állattenyésztésen keresztül jutottak el az egyre több székely gazdának biztos megélhetést jelentő sajtkészítésig.
Huszonhét éves múltjukban van hullámvölgy és sikertörténet egyaránt, az utóbbi néhány esztendő azonban a korábbi válságból való kilábalást mutatja. Gyergyószentmiklóson a felnőttképzés a kétezres évek elején vett egy szerencsés fordulatot, amikor a tanulmányi ház egyik volt diákja, Portikhegyi Loránd többször megfordult Svájcban és Németországban, ahol egy sajtmesternek köszönhetően kitanulta a sajtkészítést. Hazatérve Gyergyóba egy svájci mentorral fogott hozzá svájci hegyi érlelt sajtot készíteni.
Mára a helyi sajtkészítő látványműhely és a kívánatos székelyföldi kisgazdaságot bemutató oktatófarm létrehozásával új éra kezdődött az Agrocaritasban.
Már nemcsak sajtkészítést, hanem állattenyésztést, állatgondozást, tejhigiéniát, házikenyér-sütést és gyógynövénytermesztést is lehet tanulni Gyergyószentmiklóson. A teljes cikket az Erdélyi Gasztró melléklet hasábjain olvashatják el.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.