Melyek azok a rossz szokásaink, amelyekről jó lenne leszokni az otthoni munkavégzés, a mostanában sokat emlegetett home office idején? És mik volnának azok a kulcs fogalmak, amelyeket jó volna megszívlelni? Többek között erről forgatott videót a Sapiophile sorozat keretében Gergely Orsolya szociológus, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Társadalomtudományi Tanszékének egyetemi adjunktusa, aki nem mellékesen és ebben a témában nagyon is relevánsan két gyermek édesanyja is.
„Az otthoni munka előnye, hogy otthonról dolgozunk. Az otthoni munka hátránya, hogy otthonról dolgozunk” – mondja ki az egyetemi oktató azt az alapigazságot, amivel valószínűleg nagyon sokan tisztában vagyunk már. Napirend kialakítása, felelős időgazdálkodás, önálló munkavégzés, rugalmasság – nem az utóbbi időben megszokott túlórázás értelemben – és ezekkel kapcsolatban megannyi jó tanács, amelyet Gergely Orsolya saját tapasztalatból inspirálódva megoszt a nézőkkel.
„Sajnos nem olyan rendszerben szocializálódtunk, ahol bizalommal támogatnák az önálló munkát. Pedig még biztosan egy hónapig erre lenne szükség. Ebben a Sapiophile részben Gergely Orsolya rámutat, milyen készségeket szippantsunk magunkba, és milyen rossz szokásainktól szabaduljunk meg, hogy az otthoni munkánk eredményes legyen” – ajánlják készítői a videót.
A Sapientián ugyanakkor nem csak magukból indulnak ki, amikor a jelenség feltérképezéséről van szó, éppen a napokban indítottak egy nagyszabású online felmérést, amely az erdélyi magyar közösségnek az újfajta koronavírus-járványhoz való viszonyulását volna hivatott rögzíteni. „Hogyan éljük meg a #maradjotthon jelenséget, mennyire változtatta meg a járvány a munkavégzés és tanulás módjait, milyen félelmek és aggodalmak jellemeznek bennünket, mennyire bízunk meg különböző csoportokban, intézményekben. Többek közt ezekre a kérdésekre kívánunk választ kapni” – fogalmaznak a leírásban. A kérdőív kitöltése önkéntes és névtelen, és 10-15 percet vesz igénybe.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.