Modern köntösben a barokk

Liget 2020. augusztus 28., 11:18

A barokk kor divatját az erős díszítettség és a fényűzés jellemezte, főbb stílusjegyei pedig napjainkban is visszaköszönnek az öltözködésünkben. Jellegzetességei közé tartozik például a csipke és a tüll, az ezekből készült darabokat a mindennapokban is bátran viselhetjük, de rendszeresen fellelhetőek a menyasszonyi ruhákon és kiegészítőkön is. A Székelyhon napilap Liget kiadványában erről is olvashatnak.

Modern köntösben a barokk
galéria
A korra jellemző mintázat leginkább alkalmi ruhákon mutat jól Fotó: Pál Zoltán

A divat örök körforgásban van, és a régmúlt idők jellegzetes viseletei újra meg újra megjelennek, igaz, mindig kissé átalakulva, modern formában. A tervezők egyik legkedveltebb inspirációs forrása a barokk kor (a 17. század közepétől a 18. század végéig), amelynek fő jellegzetességei közé tartozott az erőteljes díszítés, a csipke használata és a ruhák vasabronccsal való megemelése.

A kor divatjának elemei modernebb formában ma is jelen vannak mindennapjainkban és nagy népszerűségnek örvendenek

– mutatott rá Szőcs Ramóna frissen végzett divattervező, aki vizsgamunkáját is ebben a témában írta, emellett pedig több mint 12 éve működtet egy esküvői ruhaszalont, két éve pedig saját tervezésű menyasszonyi ruhákat is készít.

Egy Szőcs Ramóna által tervezett, barokk stílusjegyeket hordozó ruha Fotó: Pál Zoltán

Mint a szakember kifejtette, a korra jellemző ruhákhoz drága anyagokat használtak, mint a selyem, a taft (vászonkötéssel készült, merev tartású selyemszövet) és a brokát (arannyal vagy ezüsttel átszőtt nehéz selyemszövet), a nyári viseletekhez pedig egyebek mellett tüllt (finom hálószövet). Az erőteljes, arany-ezüst díszítés volt a barokk kor egyik legmeghatározóbb eleme, a másik pedig a szoknyarészt tartó abroncs, és ekkor vált népszerűvé a csipke is.

Minderről bővebben a Liget életmód-kiadvány augusztus 28-ai lapszámában írnak. 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.