Királlyá választott oroszlánkölyök: Peugeot 208

Pinti Attila 2020. március 27., 16:19 utolsó módosítás: 2020. március 27., 16:36

Van, amikor egy verseny részvevője annyira magasan a riválisok fölé emelkedik, hogy a többieknek tulajdonképpen értelmetlen rajthoz állni. Borítékolható eredmény, semmi meglepetés – egyszóval unalmas. Aztán vannak megmérettetések, ahol mindenki bitang erős, és az utolsó pillanatig egymás nyakában loholnak a küzdőtársak – az aranyérem bezsebelése ilyenkor felértékelődik. Ebben a helyzetben van az új 208-as Peugeot is, hiszen az európai Év Autója címért folyó küzdelemben mások mellett olyan nagyágyúkkal kellett farkasszemet néznie, mint a Tesla Model3 vagy a Porsche Taycan.

Az összképet tekintve nehéz hibát találni a franciában Fotó: Pinti Attila

A franciák új modellje közel sem volt olyan könnyű helyzetben az Év Autója címért zajló versenyben, mint 2018-ban a Volvo XC40, 2015-ben a VW Passat vagy 2013-ban a Golf – nem közel száz vagy éppen kétszáz pontos előnnyel nyerte el 2020-ban az elismerést, hanem „mindössze” 39-cel. Kipróbáltuk a királlyá választott oroszlánkölyköt.

A siker garantált

Kisautókban a Peugeot mindig nagyot tudott alkotni. A veteránkorba lépő 205-ös tulajdonképpen egy legenda, jelentős sportsikereket tudhat maga mögött, akárcsak a 206-os. Utóbbi különböző kivitelei hiába véreztek műszakilag ezer sebből, olyan szívmelengető formával küldték piacra, hogy a konkurenciának esélye sem volt ellene. A második generációs 208-as előtt most nem pusztán adott a lehetőség, hogy megismételje az „elődök” diadalát, hanem a siker garantált: a több mint négyméteresre duzzadt városi vagány kevés ponton kényszerít kompromisszumra. Ráadásul teljesen elektromos kivitelben is elérhető.

Adnak a biztonságra

Ritka, amikor olyan autóban ülhetünk, ami a vásárlások nagy hányadát teszi majd ki: az Active felszereltségi szint az alapverziót jelenti, a belépőváltozat azonban közel sem fapados – igaz, egy áfástól közel 14 ezer euróba kerülő modell ne is legyen az – aki olcsóbban szeretne hozzájutni, az élhet a roncsautó-program nyújtotta támogatással.

Noha kevés csomagnak jut hely, a tér legalább jól kihasználható Fotó: Pinti Attila

A „magától értetődő” felszereltségeken túl – mint a klíma, légzsákarzenál, menetstabilizáló és blokkolásgátló, guminyomásmérő, első elektromos ablakemelők, osztottan dönthető hátsó ülések – olyan „ínyencségek” is kényeztetik a vezetőt és utasait, mint a sebességhatároló, négy irányban állítható, multifunkcionális, bőrbevonatú kormánykerék, magasságban is állítható vezetőülés, középkonzoli érintőkijelző, fedélzeti számítógép, illetve egy sor – néhány éve még prémiumok kiváltságának számító – aktív biztonsági rendszer: alapáras az ütközésfigyelmeztető, a közlekedésitábla-felismerő, a második generációs fejlett vészfékező rendszer (AEBS2) és a sávtartó asszisztens.

Szerethető alapok

A 208-as Active kívülről sem kelti „alulkonfigurált” autó benyomását: az agyarat formázó nappali menetfények utánozhatatlanul vagánnyá teszik a meglehetősen szélesre domborított, lapos testet. Nincs túlbonyolítva sehol, mégis látszik rajta, hogy a piac egyik legfrissebb gépe áll előttünk.

Kiegyensúlyozott gép, érzelmekre nagyban ható külalakkal és olyan belsővel, amelyet a szűkösebb hátsó traktuson kívül csak erőltetve lehet kritikával illetni.

A farán érződik, hogy minden milliméter gondos tervezés eredménye, még egy kis áldiffúzor is jutott a rendszámtábla-tartó alá. Nincs sehol elütő, a többi elemmel nem passzoló részlet, bármilyen szögből is nézzük a 208-ast – talán ez is lesz várhatóan átütő sikerének egyik kulcsa: a külsejét illetően is nehéz volna bármit felróni neki. A kerekek már az alapnál is tizenhat hüvelykesek, igaz, a könnyűfém felnikért felárat kell fizetni.

Áttekinteni a kormánykerék fölött

A sötét belterek általában nyomasztók, nem így az év autójánál: különböző kontrasztos elemek helyett különböző textúrájú és anyagú felületekkel oldották az egyhangúságot, mesterien. A felső részen puha, alul kemény plasztikok között szénszálutánzatú rész, illetve alatta egy szolid lakkozott csík kapott helyet. Az egész autó legvagányabb beltéri része a felül és alul is „lapított”, kis méretű kormánykerék. A Peugeot egyfajta védjegyévé vált „elemet” érdemes a legalsó állásba húzni, fölötte csak így lehet teljesen átlátni a műszerfalat.

Az alul-felül „lapított” kormánykereket érdemes a legalsó állásba húzni Fotó: Pinti Attila

Apropó műszerfal: a második felszereltségi szinttől (Allure) ugyan 3D hatású digitális műszeregyüttesről követheti a sofőr a sebességet, fordulatszámot, illetve egy sor információt, az Active azonban hagyományos, „analóg” órákkal érkezik. A jobb oldali fordulatszámmérő Peugeot módra természetesen jobbról skálázott – ezt szokni kell, akárcsak az indexkar alatt, bal oldalon lévő sebességhatároló-vezérlőt, amelybe szinte mindig beleakadt a kezem, amikor az irányjelzőt akartam felpöccinteni. Észszerűbb lett volna a kormánykerékre „száműzni” a gombokat.

Ellenszer a száguldásra

Az 1,2 literes, háromhengeres, tizenkét szelepes atmoszferikus motor egyike azoknak az erőforrásoknak, amelyeket nem gyilkoltak élvezhetetlenül lomhává a környezetvédelmi normák – pedig az 1199 köbcentiméteres benzines a legújabb normákat is nevetve teljesíti. Egy gyors gázreakciójú, percenként négyezres fordulatszám fölött hangossá váló, teljesítményéhez – 75 lóerő – képest országúton is „tűrhető” motort kapunk alapáron. Persze csak az „alapvető szükségletek” kielégítésére elég egy ekkora ménes, de fő közegében, a városban talán nincs is olyan helyzet, amihez ne volna ez elég.

Visszafogott erővel is képes megfelelő menettulajdonságokat biztosítani az 1,2-es benzines Fotó: Pinti Attila

Aki kevesli a hetvenöt lovat, az 1300 eurónyi felárért ennek a turbós változatát is megkaphatja, plusz huszonöt lóerővel. Ugyanennyit tud a másfél literes turbódízel is, bár azzal már 2700 euróval többe kerül a kis Peugeot – ekkora árkülönbséget csak rendkívül magas futásteljesítménnyel lehetne ellensúlyozni. A teljesen elektromos 208-as is úton van, de az már egy külön kategória.

Fő fegyvere a kiegyensúlyozottság

A Peugeot rangos elismerésének titka egyszerű: kiegyensúlyozott gép, érzelmekre nagyban ható külalakkal és olyan belsővel, amelyet a szűkösebb hátsó traktuson kívül csak erőltetve lehet kritikával illetni. Jó a futóműve, fordulékonysága áldás a szűk helyeken, miközben „agyarainak” köszönhetően senkit nem hagy hidegen. A franciák a típussal a múlt sikerein felbuzdulva építik a jövőt.

A tesztautót a székelyudvarhelyi Hinode Car Expert csíkszeredai Peugeot kirendeltsége bocsátotta rendelkezésünkre (hinode.ro).

Év Autója 2020 – a sorrend

Hagyományosan minden évben a Genfi Autószalon nyitónapját megelőzően hirdetik ki az európai Év Autója nyertesét, idén azonban „picit” másképp alakultak a dolgok. A koronavírus-fertőzés rohamos terjedése miatt három nappal az autós seregszemle tervezett kapunyitása előtt eldőlt, hogy a kiállítás elmarad, így maga a díjazás megtartása is kérdésessé vált. Végül kompromisszumos megoldás született: az eredeti helyszínen, világhálós közvetítéssel tartották a nyertes kihirdetését. Az Év Autója-díj döntőjébe jutott hét autóra egyébként 23 ország 58 autós szakújságírója szavazhatott. A pontozás egyszerű: egy zsűritag 25 pontot oszthat szét, a hét autó közül legalább ötre voksolnia kell. Egy autóra maximálisan tíz pont adható, de csak egy autó esetében. A beérkező pontokat egy bizottság összesíti, így alakul ki a végső rangsor. Idén a Peugeot 208 nyerte el a nívós díjat (281 ponttal), a második helyet a Tesla Model3 szerezte meg (242 pont), harmadik a Porsche Taycan lett (222). A további sorrend: Renault Clio (211), Ford Puma (209), Toyota Corolla (152), BMW 1-es széria (133).
 Peugeot 208 1.2 PureTech Active 75 LE
Gyári adatok 1.2 PureTech (1199 cm³)
Teljesítmény (5750 fordulat/percnél) 55 kW/75 LE
Forgatónyomaték (2750 fordulat/percnél) 118 Nm
Gyorsulás (0–100 km/óra) 13,2 mp
Végsebesség 174 km/óra
Üzemanyag-fogyasztás (város/városon kívül/vegyes) 4,8/3,7/4,1 liter
Sebességváltó ötfokozatú kézi
Szén-dioxid-kibocsátás 93 g/km
Hosszúság/Szélesség/Magasság 4055/1745/1430 mm
Tengelytáv 2540 mm
Nyomtáv (elöl/hátul) 1500/1500 mm
Csomagtér 265 liter
Önsúly/Össztömeg 980/1510 kg
Abroncsméret 195/55R16
Listaár (euró, áfával) 13 949 (Active 1.2 PureTech M5 75 LE)
17 999 (Allure 1.5 BlueHDi M6 100 LE)
20 290 (GT Line 1.2 Puretech A8 100 LE)

Az összképet tekintve nehéz hibát találni a franciában Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.