Kisteherautóból mozgó otthon: „munkásautókat” alakítanak át a Szőcs-testvérek

Pinti Attila 2022. november 16., 20:42 utolsó módosítás: 2022. november 17., 09:54

A szállásfoglalások nyűgjét, a hotelek kötött étkeztetését, a szervezett nyaralások, kirándulások „beskatulyázottságát” váltja ki a már Kelet-Európában is egyre nagyobb teret hódító, furgonra, kisteherautóra épített lakóautós trend. A felfedezés szabadságát szinte csak üzemanyagköltségen nyújtó járművek ugyan nem olcsók, de nagyon megérik a pénzüket – egy ilyen, elpusztíthatatlan Mercedes-Benz Sprinterből Csíkszeredában átalakított mozgó otthont próbáltunk ki.

Az összkerékhajtású lakóautó az elérhető legnagyobb szabadságot nyújtja •  Fotó: Pinti Attila
Az összkerékhajtású lakóautó az elérhető legnagyobb szabadságot nyújtja Fotó: Pinti Attila

Elsősorban nyugati nyugdíjasok közkedvelt nyári időtöltéseként ismerhetik sokan a lakóautózást – a munkás éveket maguk mögött hagyott házaspárok nagy, nehéz, túlméretezett hasáb formájú gépei tavasztól őszig „ellepik” az autópályákat, gyakran találkozni velük népszerű turistahelyszíneken. A „világfelfedezőknek” számos országban már komoly kempinginfrastruktúrát alakítottak ki, ahol parkolhatnak, kiüríthetik a szennyvíztartályokat, feltölthetik az akkumulátorokat.

Ezek a járművek azonban méretük miatt korlátozottabban használhatók a városokban, a félreesőbb tájakon, akárcsak a vontatható lakókocsik – ezt kiküszöbölendő látott napvilágot az „egyszerű munkásautókból” – többek között Mercedes Sprinterekből, Volkswagen Crafterekből, Fiat Ducatókból – átalakított lakóautók kategóriája.

Megtetszett, megépítették

Románia-szinten nagyon kevesen csinálnak hasonlót, de Csíkszeredában már van olyan vállalkozás, amely B-kategóriás gépjárművezetői engedéllyel használható kisteherautók minőségi átalakításával foglalkozik: a transylVANlife ugyan egy „házi projektnek” indult öt évvel ezelőtt, de mint az egyik tulajdonos, Szőcs Hunor fogalmaz, akkora érdeklődés mutatkozott az ilyen autókra, hogy a közelmúltban úgy döntöttek, megrendelésre is dolgozni fognak. Azóta már több, vásárlói igények szerint megépített, engedélyezett lakóautó hagyta el a műhelyüket. Mi azt az egyedülállónak számító, összkerékhajtású Mercedest vettük górcső alá, amellyel minden kezdődött.

„Megtetszett ez az életforma, a testvéremmel, Botonddal magunknak is akartunk építeni egy kimondottan 4x4-es autót. Egy évig kerestük a megfelelő típust, végül 2017-ben Bukarestben egy olyan férfitól vásároltuk meg a 2001-es évjáratú Mercedes Sprintert, aki már eleve lakóautót akart építeni belőle, de a projektje zátonyra futott”

– meséli Hunor. Elhozták a gépet, majd a kezdők lelkesedésével elkezdték „rajzolni”, hogy a furgon hátsó terébe mi hogyan – és főleg hová – férne el. Építész ismerősökkel konzultáltak, YouTube-videók tucatjait elemezték ki, beleásták magukat a szakirodalomba, majd lépésálló hungarocellből „lemakettezték” a terveket. Nem volt egyszerű, mert mindent a minőségnek rendeltek alá, így a nehezen megközelíthető helyekre is bátran elmerészkedő, extrémebb helyzetektől sem megijedő összkerekes Sprinter 2021-ben készült el.

A tudásba is be kell fektetni

„Hatalmas befektetés kell az építéshez a szükséges szerszámok megvásárlásakor, a tudás megszerzéséről nem is beszélve. Nekünk nem volt mindegy, hogy milyen minőségben készül el a Sprinter. Biztos van, akinek megfelel, ha fenyődeszkából összetákol valamit a raktérbe, mert az alapfunkciókat ellátja, de aki nem kevés pénzt áldoz egy ilyen járműre, annak van elvárása, elképzelése” – magyarázza Hunor.

A rendhagyó alapossággal, precizitással összerakott Sprinter kiváló tanulómunka volt ahhoz, hogy megalapozza a transylVANlife vállalkozást, amely a nagy gyártókkal szemben – ezek jellemzően egy autóra két, legfeljebb három, gyakran alapdolgokat nélkülöző variánst készítenek – szinte teljes személyre szabást kínál

az ágy, fürdő, konyha, ülések helyét, anyagválasztást, színeket tekintve, ráadásul a „sorozatgyártásúakhoz” képest töredékáron.

Kis térben is elfér minden – a Sprinterben minden négyzetcentiméter maximálisan ki van használva •  Fotó: Pinti Attila
Kis térben is elfér minden – a Sprinterben minden négyzetcentiméter maximálisan ki van használva Fotó: Pinti Attila

„Azok, akik nem mozognak otthonosan a lakóautók világában, rendszerint azt szeretnék, hogy minél kisebb furgonba minden férjen bele – ez az egész a kompromisszumok világa, ha a prioritás a nagy fürdő irányába tolódik el, akkor számolni kell azzal, hogy vagy kétszemélyes lesz az autó, vagy az ágy lesz keskeny. Mi olyan belterű autókat gyártottunk eddig, amilyenekre világszinten nagyon kevés példa van” – jelenti ki büszkén Hunor. A Sprinterbe lépve ez bizonyosságot is nyer. 

Mindennek megvan a helye

A minőségi anyagválasztás csak az egyik, ami feltűnik az autó belterében. A vezető- és anyósülés körbeforgatható, mögötte további ülések és egy – étkezésre is használható – asztal fogad, lehajtható tévékészülékkel. Az asztal süllyeszthető, a vízszintesbe hozható ülésekre lehet leengedni a tetőnél „megbújó” komfortos ágyat. Mögötte található a konyharész, gáztűzhellyel, hűtővel, vízcsappal, mosogatókagylóval, vízzel, a tetőn szellőzőrendszerrel, a rejtett töltésátalakítóval, és egy hordozható vécé is van, illetve a multifunkcionális vízcsap zuhanyrózsává alakítható, így a tisztálkodás is könnyen megoldható, függönnyel leválasztható az utastér többi része.

Tökéletes a helykihasználás, nincs „bunkerérzete” az embernek.

Az áramellátást két, tetőn elhelyezett napelem biztosítja, a Sprinter a teljes önellátás határát súrolja. A tolóajtó fölött behúzható napárnyékoló „rejtőzik”, kihúzva több négyzetméteres kinti fedett teret kapnak az utazók, ahová kempingszékeket, hordozható grillt lehet felállítani, sütögetni, függetlenül az időjárástól.

Kuriózum az összkerékhajtás

A Sprinter egyik fő különlegessége, hogy kapcsolható összkerékhajtású. „A 4X4-es furgonokról tudni kell, hogy az alapfelszereltségűek is sokkal drágábbak, mint a sima társai, az átépítés után pedig megsokszorozódik az áruk. Az egyszerű kisteherautóból átalakított lakóautókkal is rengeteg csodás élményt lehet gyűjteni, de visszafogja a használhatóságot, hogy útszélen, sima mezőn, könnyen megközelíthető helyeken lehet megállni velük, míg egy összkerekessel sokkal bátrabban lehet kalandozni” – magyarázza a tulajdonos, hozzátéve, a kempingautóvá alakított Mercedes futóművéhez nem nyúltak, gyárilag erősített és magasított, a bajban pedig a differenciálzár segít.

Kihúzható napárnyékolóval is bővíthető az autó, az áramellátásról napelemek gondoskodnak •  Fotó: Pinti Attila
Kihúzható napárnyékolóval is bővíthető az autó, az áramellátásról napelemek gondoskodnak Fotó: Pinti Attila

A mozgatásról egy 130 lóerős, 2,2 literes turbódízel gondoskodik, a fokozatok rövidek, érezhetően a tartósságra optimalizált erőforrás, de nem kell félteni országúton, autópályán sem – ezt bizonyítja, hogy nyáron egy görögországi „kalandtúrára” vitte a családját Hunor, és a járgány prímán teljesített.

Nyaralás üzemanyagköltségen

A csúcsszezonban váratlan nyaralást beiktatni kész rémálom a horribilis szállásárak, telt házzal üzemelő turistaparadicsomok miatt – többek között az ilyen helyzetekre jelent tökéletes megoldást a lakóautó.

•  Fotó: Szőcs Hunor
Fotó: Szőcs Hunor

Hunor augusztusban a családjával olyan görögországi túrán vett részt, amely minden értelemben szakított a „hagyományos” utakkal.

„Távoli, legtöbbek által nem is ismert partszakaszokra, olyan helyekre jutottunk el, ahová az egyszerű turisták soha. Az alvás, utazás kényelmes, másra nem volt szükség. Otthonról vittünk házi ételeket, italt, vizet, mindent, amire szükségünk volt. Az autópályán zökkenőmentesen, kényelmesen haladtunk, megállni legtöbbször csak tankolni kellett.

Egy tíznapos nyaralás alatt szinte csak üzemanyagköltségünk volt, ami hatalmas spórlást jelent. Sok külföldi útnál az ember autót bérel, szállodát foglal, kötött programokhoz próbál igazodni, ebédre, vacsorára rohan vissza a hotelbe, vagy egész nap ott ül a szálloda melletti medencénél – ahhoz képest lakóautóval nyaralni egy páratlan élmény. Reggel az autóból kijövünk, lefőzzük a kávét, megreggelizünk, kiülünk a partra, amikor szeretnénk, tovább indulunk a következő úti célhoz, majd este olyan panorámás helyen állunk meg, amihez nincs fogható” – ecseteli az előnyöket.

•  Fotó: Szőcs Hunor
Fotó: Szőcs Hunor

A hasonló élményeket keresőknek nem is kérdés, hogy megéri-e egy ilyen járműbe fektetni. 

•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.