Mindig van feljebb: Škoda Octavia IV

Pinti Attila 2020. november 06., 17:00 utolsó módosítás: 2020. november 06., 17:16

Maradt a páratlanul tágas beltér, benne a rendhagyó praktikus megoldásokkal, illetve olyan extrákkal, amelyek a közelmúltban csak a prémiumkategória kiváltságai voltak – így érkezett meg a Škoda zászlóshajójának negyedik generációja, bizonyítva, hogy mindig van feljebb.

 

Puhított, esztétikusabb, harmonikusabb vonalvezetést kapott az új Octavia Fotó: Pinti Attila

Vége a vitatott külsejű Octavia korszakának: az előd – főleg a fényszórókat érintő – ráncfelvarrása volt talán az egyik legmegosztóbb lépés, amelyet az elmúlt két évtizedben szárnyaló gyártó tett. Az osztott lámpákat száműzték, az új modell visszatért az „egyszerű” megoldáshoz – és milyen jól tette. Az Octavia IV orr-része már inkább a Volkswagen-konszern másik nagyágyújához, az Audihoz hasonlít – amihez hozzájárul a méretes, krómkeretű hűtőrács is –, igaz, a stílusjegyek pont annyira „csehesek”, hogy a generációváltó típus már messziről azonnal felismerhető. Eltűnt a fabiás hátsó lámpa, illetve a csomagtérajtón lévő éleket is kukába dobták a tervezők – nem is illett volna a teljesen újragondolt farhoz. Az észszerűsített vonalvezetés a karosszéria teljes felületén visszaköszön – a dizájn érezhetően eltolódott a Superb irányába.

 A zongoralakk a múlté

Az állandóan változó divathoz igazodva az Octavia három azonnal észrevehető, szemet gyönyörködtető megoldással kedveskedik az utasoknak: egyrészt az ajtónyitók tulajdonképpen egy ízléses krómberakás végződései, gyönyörű a kialakításuk, másrészt úgy tűnik, leáldozóban van az ujjlenyomatgyűjtő, úgynevezett zongoralakk-borítás – ezek helyét egy prémiumhatású szövetbetét vette át. Harmadrészt kapunk egy vagány, ritkaságszámba menő kétküllős multifunkcionális kormánykereket.

Felhasználóra szabott részletek. Egyszerű, de esztétikus belső Fotó: Pinti Attila

A sofőr érdeklődését azonban ezeken túlmenően rengeteg részlet kelti fel: a csúcsfelszereltséget jelentő Style-kivitelnél folyadékkristályos – azaz teljesen digitális – a személyre szabható műszerfal, a középkonzol légbefúvóit pedig ügyesen a központi érintőkijelző alá „rejtették”. A kettő között csak néhány „gyorsgomb” található, minden más a tablet méretű kijelzőről hívható elő. Ennek a menüjét egyébként ki kell ismerni, mert ránézésre ugyan logikus minden ikon, de ahhoz idő szükséges, hogy a teljes kezelőfelület minden rejtett zugához, beállítási alponthoz reflexszerű mozdulatokkal elérjünk. Nem egy fapados zenelejátszás-navigáció duóból álló, hanem egy elképesztően komplex egység, noha biztos vagyok benne, hogy aki új Octaviát vásárol, az amúgy is órákat tölt majd el csak azért, hogy megismerje minden porcikáját. Van, amit felfedezni benne. Ezen a szinten már indukciós – vezeték nélküli – telefontöltés is jár.

Ami másnak eszébe sem jut

A Škoda olyan elvileg evidens, mégis mellőzött megoldásokkal képes előrukkolni, ami bizonyítja, hogy a gyártónak mindig a tulajdonosok és az utasok az elsők.

Vége a kockalámpáknak és a csomagtérajtón lévő „törésvonalnak”. Logó helyett felirat hirdeti, hogy Škoda Fotó: Pinti Attila

A Simply Clever megoldások egy része már jól ismert – jégkaparó a tanksapkafedél mögött, esernyő az ajtóban, tölcsér az ablakmosófolyadék-betöltőnél –, az öt USB-C csatlakozó azonban újdonság. Nem is a két első és két hátsó, hanem az ötödik: a belső visszapillantó tükör szélén bújik meg, és egyetlen feladata van: árammal látni el az egyre gyakoribb fedélzeti kamerát – amit egy ilyen csatlakozó hiányában eddig egy ronda, szivargyújtóig vezető kábellel kellett megoldani. A hátul ülők gyári 230 voltos invertert használhatnak például a laptopjukhoz.

Üzemanyagtakarékosságra nevel

A másfél literes turbós benzinmotor önmagában is egy megdöbbentően takarékos erőforrás – főleg a 150 lóerős teljesítményhez mérten –, de az autó ezen túl is állandóan árgus szemekkel figyel: ha túl sokáig túl mélyre nyomjuk a gázpedált, finoman, felvillanó felirattal jelzi, hogy kevesebb üzemanyaggal is elérhető a cél, de ha akár résnyire is lehúzva maradt valamelyik ablak, akkor szintén „szól”: a felhúzott ablakok csökkentik a légellenállást, szíveskedjék teljesen zárt utastérben róni a kilométereket.

Fizikailag négyhengeres, de közlekedési helyzettől függően két hengert képes lekapcsolni Fotó: Pinti Attila

Ehhez a motorhoz alapáras a hengerlekapcsolás, azaz részterhelésen négy helyett csak két hengerrel üzemel a benzines. A Volkswagen negyedik generációs befecskendező rendszerét használó, az üzemanyagot az égéstérbe 350 bar nyomáson juttató motor fantasztikus, de nem késztet kirobbanó gyorsításokra, kettővissza-padlógáz típusú előzésekre. A hatfokozatú kézi váltó hibátlan, a fék még végtelen szerpentinek aljára sem fárad el – legalábbis ügyesen használt motorfék mellett.

Vezető előtt a sebesség

A cseh gyártó történetében először érhető el – felárért – az úgynevezett szélvédőre vetítés, azaz Head Up Display – HUD. A sofőrnek így nem kell a műszerfalra lenéznie, az utat figyelve is jól kivehetően – de nem zavaróan – a látómezőben marad több információ. Az Octavia egyébként is rengeteg „terhet” levesz a vezető válláról: a holttérfigyelő figyelmeztet, ha problémás előzésbe kezdenénk, a sávtartó asszisztens pedig aktív kormányzási beavatkozással korrigál, ha indexelés nélkül lépnénk át a szembejövő sávba. Az adaptív fényszóró is áldás, az esőérzékelős ablaktörlők szintén.

Üresen fel sem lehet mérni, mekkora a megtölthető poggyásztér Fotó: Pinti Attila

A kényelem a típus esetében már magától értetődő, akárcsak a gigantikus csomagtér: az ötajtós változat alaphelyzetben 600 litert tud. Az új Octaviának tehát nemcsak sikerült megtartania elődei minden előnyét, hanem a megszokott precizitással fejlődött tovább – és így kétségtelen, hogy a Škoda zászlóshajója marad.

A tesztautót a csíkszeredai ECO CAR – Škoda márkaképviselet bocsátotta rendelkezésünkre (Hargita utca 108., www.ecocar.ro).

Škoda Octavia IV Style 1.5 TSI 150 LE
1.5 TSI (1498 cm³) Gyári adatok
Teljesítmény (5000–6000 fordulat/percnél) 110 kW/150 LE
Forgatónyomaték (1500–3500 fordulat/percnél) 250 Nm
Gyorsulás (0–100 km/óra) 8,2 mp
Végsebesség 230 km/óra
Sebességváltó hatfokozatú kézi
Szén-dioxid kibocsátás 108 g/km
Üzemanyag-fogyasztás (város/városon kívül/vegyes) 6,4/4,0/4,9 liter
Hosszúság/Szélesség/Magasság 4689/1829/1470 mm
Tengelytáv 2686 mm
Nyomtáv (elöl/hátul) 1543/1535 mm
Csomagtér 600–1555 liter
Üzemanyagtartály 45 liter
Önsúly/Megengedett össztömeg 1338/1877 kg
Abroncsméret 205/55R17
Listaár (euró, áfával) 17 860 (Active 1.0 TSI 110 LE)
22 979 (Ambition 2.0 TDI 150 LE)
24 313 (Style 1.5 TSI 150 LE)

 

•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.