Azt a legtöbben tudják ugyan, hogy miért szenvednek jobban a kutyák a nagy melegben, mint az emberek, mégis elképesztően sokan vannak az olyan gazdik, akik megfeledkeznek ilyenkor az óvintézkedésekről. Márpedig a hőguta az egy nagyon súlyos betegség, könnyen végzetes is lehet, de szervkárosodás nélkül szinte biztos, hogy nem ússzák meg az ebek.
Mert mi is az a hőguta egészen pontosan? Ezt Balog-Pál Barna állatorvos segítségével próbáljuk feltérképezni. A hőguta akkor áll be, amikor a termelődött hőt a szervezet nem képes leadni – erre a kutyáknak verejtékezés híján sokkal kevesebb a lehetőségük, mint az embereknek. A magas hőmérséklet a szervezetben kivált egy olyan kémiai reakciót, amelynek következtében leépülnek a sejtek. A hőguta kiszáradáshoz, vérsűrűsödéshez vezethet, ami nagy terhet ró a szívre, vérrögök alakulhatnak ki, ami károsíthatja a különböző szerveket a májtól az agyon át a veséig stb.
A kutyák normális testhőmérséklete fajtától és életkortól függően 38-39 Celsius-fok, 41 foknál már fennáll az agykárosodás veszélye, illetve leállhatnak a létfontosságú szervek. Még a felgyógyuló kutyáknál is visszamaradhatnak szervi károsodások, hívja fel a figyelmet az orvos.
A hőguta legszembetűnőbb tünetei:
Ha ezt tapasztaljuk, a legfontosabb dolog, hogy amíg elrohanunk vele az állatorvoshoz, le kell hűteni az állatot. De nem akárhogy. Le lehet locsolni vagy vízbe kell tenni a kutyát,
de vigyázzunk arra, hogy a víz ne legyen túl hideg: ha a csapból is folyó, esetleg mindössze 10 fok körüli vizet használunk, nem érjük el a kívánt hatást,
mert a túl hideg víztől inkább összezáródnak az erek, s így nem fogjuk tudni lehűteni a szervezetet. Egy másik megoldás lehet, ha bevisszük egy hűvös, légkondicionált helyiségbe, esetleg pincébe a kutyát. Hideg vizes szivaccsal az ágyékánál, a szőrtelenebb helyeken lehet súrolni.
„Amit én szoktam tenni az, hogy egy vízbe áztatott törülközővel bevonom a kutyát, s a törülközőre ráirányítok egy langyos fokozatra kapcsolt hajszárítót” – vázolta a szakember. A testhőmérsékletet a végbélben mérjük közben, s ha elértük a 39 fokot, nem kell tovább hűteni a kutyát. Ezután induljunk az állatorvoshoz – s az azonnali veszély elmúltával se hagyjuk ki ezt, ő képes megállapítani, hogy történt-e szervkárosodás, s ha igen, kezelnie kell azt.
A hőguta elleni legjobb módszer persze a megelőzés. A hosszú szőrű kutyák nagyobb veszélynek vannak kitéve, ezért ezeket nyárra meg kell nyírni. Ha rendszeresen kutyakozmetikushoz visszük az ebet, akkor ott gondoskodnak erről, de ha nem, akkor is az állatorvos azt tanácsolja, hogy általában 2,5 cm-es hosszúságra nyírjuk meg a kutyát: ez az a méret, amely már nem melegíti annyira, ugyanakkor még elég vastag ahhoz, hogy védje is.
A kutya szőrzete ugyanis szigetel, és a leégés ellen is védi az állatot.
A nyírás után egy hozzászoktatási periódusra van szükség, azaz nem szabad egyből túl sokat a napra vinni kedvencünket: először csak egy fél órát, majd egy órát és így tovább, s így elkerülhetjük azt, hogy a kutya bőre kipirosodjon.
„Amit állatorvosként és kutyatartóként ajánlok, hogy nagy melegben inkább ne sétáltassuk a kutyát. Ilyenkor a bioritmusa arra készteti az állatot, hogy napközben árnyékot keressen, félrevonuljon, s estére éled fel. Ne sétáljunk vele a tűző napon, ne vigyük kirándulni ilyenkor.
– fogalmazott Balog-Pál Barna.
Szigorúan tilos persze ilyenkor a kutyát a leparkolt autókban hagyni. Ha a kennelben tartjuk, biztosítsunk neki gyakran friss vizet és árnyékot. Ha le van betonozva a kennel, nem árt ilyenkor legalább egy részét ledeszkázni vagy deszkából készült dobogót tenni be, mivel a fa nem szívja be a meleget.
Az ebben az időszakban ellő kutyáknál sokkal jobban oda kell figyelni a higiéniára, hívja fel a figyelmet az orvos.
Ellés után ugyanis a kutya méhe takarítja magát, s nagyon fontos ezeket a váladékokat szappanos vízzel lemosni a kutya lábáról, farka tövéről, a végbélnyílás környékéről, naponta többször is, ha kell. Ellenkező esetben a legyek lepetézhetnek a kutyán, lárvái kikelhetnek, s átköltözhetnek a kiskutyákra is.
De mi számít melegnek? Ez persze kutyafajtától függ, de általában ki lehet jelenteni, hogy
ha a levegő hőmérséklete árnyékban meghaladja a 25 Celsius-fokot, akkor a gazdiknak lépniük kell, szögezi le a szakember.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.