Peugeot 2008 Allure: magasra tette a lécet

Pinti Attila 2020. június 19., 15:13

Az egyterűek praktikusságát, helykínálatát és a hobbiterepjárók többcélú felhasználhatóságát egy autóba belegyúrni nem egyszerű, de amint a Peugeot a 2008-as crossoverrel bizonyította, nem is lehetetlen feladat.

Alapáron jár a 2008-ashoz a rendhagyó narancssárga fényezés Fotó: Pinti Attila

A – funkcionalitás szempontjából semmilyen haszonnal nem járó – terepjárós stílusjegyekkel hódító „telekjárók” között felüdülés az agyarakat mintázó nappali menetfénnyel „támadó” új generációs 2008-as formája. Nem akarja elhitetni, hogy nyolcvannal nevetve végigszáguld egy szekérúton, a közepes hasmagasság elsősorban arra jó, hogy messziről elkerülje a lökhárítót a padka.

Városi és országúti autó ez, a 17 vagy 18 hüvelykes könnyűfém-felnikkel úgysem fogunk zúzott kövekkel megszórt mezőgazdasági utakon ralizni.

A 2008-as előnyére válik, hogy a karosszéria jól tagolt, így sikerült elkerülni azt, amit sok konkurensnek nem: a meredeken felfutó motorháztető miatti bugyuta, egyterűs vonalvezetést. Az új Peugeot egyszerűen szép négykerekű – igaz, azért nem a gyártó legesztétikusabb típusa –, látványos farrésszel, még a lökhárítóba integrált krómozott álkipufogók is jól állnak neki.

Térhatás a kormány fölött

A franciák „újkori” modelljeibe bevezetett úgynevezett háromdimenziós i-cockpit valódi nyalánkság, pedig rendkívül egyszerű elven működik. A pici kormánykerék fölött húzódik a digitális, személyre szabható műszerfal, amely két, egymástól egy centiméter távolságra elhelyezett kijelzőből áll. A két képernyőn megjelenő adatok így mindenféle parasztvakítás nélküli igazi térhatást keltenek.

Jövőbe mutató. Átláthatóságra kihegyezett tér öleli körbe a vezetőt Fotó: Pinti Attila

Ez a jövőbe mutató megoldás egyébként a teljes vezetői téren tetten érhető: letisztult és futurisztikus elemek találkoznak a középkonzoltól az ajtókig, néhány zongorabillentyű-kapcsolóval megspékelve. Tetszetős az egyszerű fekete felületeket megtörő karbonutánzatú rész is. Az első ülések kényelme kivételes, bár egy-két centiméter plusz elférne az ülőlapok hosszában, hogy hibátlanul alátámasszák a combot.

Lesz, ahová pakolni

A kompakt szabadidő-autók méretükből adódóan nehezen tudnak elöl, hátul és a csomagtérben is megfelelő teret kínálni. Ha nem is egészen egyterűs a hátsó helykínálat, gond nélkül elfér két magasabb utas lába és feje, sőt három személy sem fog egymás bordáiba mászva feszengeni.

Állítható magasságú csomagtérpadlóra lehet pakolni Fotó: Pinti Attila

A poggyászokat ugyan valószínűleg szelektálni kell egy hosszabb családi kirándulás alkalmával, de a kategóriájában meglehetősen jó értéknek számító 434 liter fér az állítható magasságú csomagtérbe alaphelyzetben. A hátsó ülések döntésével további 1033 liternyi tér tölthető ki.

Könnyű testben kis motor

A 4,3 méter hosszú 2008-as önsúlya mindössze 1,2 tonna, a mozgatásáról pedig egy 1,2 literes, háromhengeres, turbófeltöltéses benzinmotor gondoskodik. A Peugeot-nál ugyanazon szikragyújtásos erőforrás három teljesítménylépcsővel kérhető, 100, 130 vagy a csúcsváltozatnak számító GT-kivitel esetében 155 lóerővel. A tesztautóban dolgozó 130 lovas PureTech motor magas fordulatszámokon érzi igazán jól magát: háromezres érték körül lódul meg, figyelemre méltó dinamikával mozgatva a testet.

Literenként több mint száz lóerő. Pörgésre született az 1,2-es motor Fotó: Pinti Attila

A hat liter alatti átlagfogyasztás csak erős önmérséklettel tartható, de nem lehetetlen. A hatfokozatú kézi váltó a francia sztereotípiákat meghazudtolóan pontos. A dízelpártiak sem maradnak választási lehetőség nélkül, a másfél literes BlueHDI szintén 100 vagy 130 lóerővel kérhető. A teljesen elektromos változat több mint 300 kilométeres hatótávot ígér, ennek egyik fő előnye, hogy az éppen futó roncsprogrammal olyan kedvezményes áron lehet hozzájutni, ami kivételesen jó vétellé teszi.

Összkerékhajtás helyett Grip Control

Azokhoz az útviszonyokhoz, ahol a 2008-as pályafutása javát fogja tölteni, nem szükséges a nehéz, helyigényes és relatív bonyolult összkerékhajtási rendszer – ezt mintegy helyettesítve a Peugeot a Grip Control nevű, az első, hajtott kerekekre jutó forgatónyomatékot szabályozó kipörgésgátlót kínálja, amellyel még havas úton is kifejezetten jól teljesít az autó. Opcionális tételként lejtmenet-vezérlő is rendelhető. A vezetéstámogató, biztonsági és kényelmi rendszerek listája azonban ennyiben nem merül ki, hiszen már az alapfelszereltséget jelentő Activ szinttől „ingyenes” többek között a bőrbevonatú, négy irányba állítható kormánykerék, a négy elektromos ablakemelő, a fűtött visszapillantó tükrök, az első, oldalsó és függönylégzsákok, a hat hangszórós, érintőkijelzős multimédia-rendszer, a forgalmitábla-felismerő, a sávtartó automatika, a parkolássegéd, sőt az AEBS2 vészfékező rendszer is.

Az új formavilággal sok vásárlót meggyőző Peugeot kis szabadidő-autója magasra tette a lécet a kategóriában. Az már csak bónusz, hogy az a különleges, Orange Fusion fantázianevű fényezés, amely a kipróbált járművet is „díszítette”, alapáras.

A tesztautót a Hinode Car Expert csíkszeredai kirendeltsége bocsátotta rendelkezésünkre (Hargita utca 120., hinode.ro).

Gyári adatok 1199 cm³ PureTech
Teljesítmény (5500 fordulat/percnél) 96 kW/130 LE
Forgatónyomaték (1750 fordulat/percnél) 230 Nm
Gyorsulás (0–100 km/óra) 9,7 mp
Végsebesség 202 km/óra
Sebességváltó hatfokozatú kézi
Szén-dioxid kibocsátás  126 g/km
Üzemanyag-fogyasztás  5,6 liter/100 km
Hosszúság/Szélesség/Magasság 4300/1770/1550 mm
Tengelytáv 2605 mm
Nyomtáv (elöl/hátul) 1540/1540 mm
Csomagtér 437–1467 liter
Abroncsméret 215/60R17
Önsúly 1192 kg
Listaár (euró, áfával) 17 850 (Active 1.2 100 LE)
20 760 (Allure 1.2 130 LE)
26 180 (GT Line 1.5 130 LE)
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.