Dongfeng, Fengon, DFSK – ugyanazon kínai gyártóhoz tartozó nevek, amelyek egyelőre még szinte teljesen ismeretlenül hangzanak az európai fülnek, pedig a száz százalékban állami tulajdonú autóipari vállalat több mint félévszázados múltra tekint vissza. A legnagyobb kínai autógyártók között számon tartott Dongfeng a közelmúltban európai terjeszkedésbe kezdett, és a tapasztalatok alapján minden esélye megvan rá, hogy ne járjon úgy, mint a csúfos kudarcba fulladt Brilliance vagy a Shuanghuan.
A Dongfeng mondhatni leendő európai húzómodelljének szánt SUV-kategóriás villanyautója, a Seres 3 legnagyobb pozitívuma, hogy nem egy sikermodell indigóval rajzolt hasonmása, és nem is egy túlbuzgó kínai formatervező értelmezhetetlen alkotása, hanem egy teljesen univerzális, emészthető, sőt meggyőző külsővel és vagány belsővel rendelkező autó – mintha minden porcikájával meg akarná mutatni, hogy Kína már nem a vállalhatatlan szagú és minőségű bóvli országa, hanem egyre megkerülhetetlenebb szereplője az autóiparnak is.
A Seres 3-ban egyesül mindaz a tudás, anyagfelhasználás, ergonómia és minőség, amit az elmúlt időszakban különböző nagy múltú iparági vállalatokban szerzett részesedésnek köszönhetően a keletiek „elcsentek” Nyugattól.
Noha tagadhatatlanul van lemaradása, de az irány biztató – illetve akár ijesztő is lehet a bajban lévő európai autógyártóknak, de erről később.
A külső összeszerelési minőségen, az illesztési hézagokon is látszik, hogy sokat dolgoztak a nullemissziós Seres 3 gyártósorainak beállításain. A hobbiterepjárós test megtévesztő, a 18 centiméteres hasmagasság ellenére az elektromos autó csak elsőkerék-hajtású, bár igazából a 18 hüvelykes, grafitszínűre fényezett könnyűfém-felniken feszülő 225-ös szélességű abroncsok is sejtetik, hogy kerülni kell vele a nyomvályúkat.
A semleges, „univerzális” külsővel ellentétben a beltér nemes egyszerűséggel vagány – itt már láthatóan elcsaklizták a sokkal szélesebb körben ismert riválisok legjobb megoldásait, elég a látványos kormánykerékre, a szellőzőrostélyokra, az érintőkijelzőre vagy a középkonzolra, klímakezelő felületre gondolni. Hiába láttuk már mindet itt-ott, de így együtt még soha, és fura mód mégis megvan az összhang. Az ülések kényelmesek – bár a bevonat anyagán még fejleszthetnének –, és amíg egy szebb öltésekkel dolgozó gépet nem szereznek be, én hanyagolnám műszerfaltól az anyósülés előtti részig végigfutó kék varrást is. Mást nehéz lenne felróni az autónak, a hátsó lábtér bőséges, a csomagtér pedig épp átlagos a maga 361 literével.
Az autó orrában lévő állandó mágneses szinkronmotor 120 kilowatt – 163 lóerő – teljesítményű, csúcsnyomatéka 300 newtonméter. Fokozatok nincsenek, egyetlen áttételen hajtja az első kerekeket, az energiát az ülések alá pakolt, 53,6 kWh kapacitású lítium-ion akkumulátorcsomagból kapja. Gyári adatok szerint 18 kilowattórát „fogyaszt” száz kilométeren, így hatótávolsága 300 kilométerre tehető – városi használattal ennél kevéssel többre, tempósabb országúti használat mellett kevesebbre számítsunk.
„Tankolni” nagy teljesítményű gyorstöltő-állomáson érdemes, 20 százalékos akkukapacitást akár negyven perc alatt fel lehet 80 százalékra tornázni. Amit meg kell szokni, az a felfüggesztés hangolása, ebben még érezhető a kínai lemaradás.
A Seres 3-nak ugyan remek az egyenesfutása és visszafogott a szélérzékenysége, de nagyon „puha” a rugózás, ami egyenes úton ugyan áldás, miközben érzékelhetetlenné „vasalja” az útegyenetlenségeket, de kanyarban elkapott keresztbordán már imbolygóvá válik. Idővel, tapasztalattal, használattal válik kiszámíthatóvá, mert amúgy fura mód a kasztni oldaldőlése kanyarvételkor minimális – ehhez hozzájárul az alul lévő akkumulátorok miatti alacsony súlypont is.
A menetteljesítmény több mint kielégítő, a villanyautókra jellemző azonnali csúcsnyomaték kellemes társsá teszi, ráadásul vezetési stílushoz, forgalomhoz igazodva három vezetési mód – Eco, Normal, Sport – közül választhatunk, attól függően, hogy lassabban, de messzebb, vagy gyorsabban, de rövidebb távra akarunk eljutni.
Ahhoz, hogy ismeretlenül be tudjon törni a piacra, a Kínából „átteherhajóztatott” Dongfengnek vevőcsalogató árcédulát kellett felmutatnia – ez pedig a jelenlegi gazdasági helyzetben nem könnyű feladat, elég a rohamléptekkel dráguló szállítási díjakat nézni, de még így is több mint biztató a végeredmény. A zöldautókra nyújtott állami támogatással 28 500 euró az áfás ára a tesztelt Seres 3 Luxury kivitelének, míg a Comfort alapmodell 25 ezer euróba kerül. A Dongfeng aduásza, hogy számos más, súlyos chiphiánnyal küzdő európai gyártóhoz képest rendkívül gyors – két-három hónapos – leszállítási időt kínál, köszönhetően a gyártó saját chipgyártó üzemének. Sok vásárlónál valószínűleg már ez sokat nyomhat a latban, és ha ehhez hozzáadódik az autó képessége, tudása, hatótávolsága, az, hogy olyan teljes értékű, ötszemélyes, modern elektromos jármű, amelynek most már a gyors alkatrészellátása is biztosított, ne lepődjünk meg, ha hamarosan egyre gyakrabban találkozunk vele az utakon.
A tesztautót a székelyudvarhelyi ePulse márkakereskedés bocsátotta rendelkezésünkre (epulse.ro/hu).
Gyári adatok | DFSK Seres 3 EV 163 LE |
Akkumulátor teljes kapacitása | 53,61 kWh |
Maximális teljesítmény | 120 kW/163 LE |
Forgatónyomaték | 300 Nm |
Gyorsulás (0–100 km/óra) | 8,9 mp |
Végsebesség | 155 km/óra |
Hatótávolság (WLTP) | 301 km |
Hosszúság/Szélesség/Magasság | 4385/1850/1650 mm |
Tengelytáv | 2655 mm |
Abroncsméret | 225/55R18 |
Csomagtér | 361 liter |
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.