Új csúcsragadozó a pályán: Ford Kuga ST Line X

Pinti Attila 2021. április 23., 18:50

Háromhengeres benzinmotor száz lóerős literteljesítménnyel? Van. Kétliteres dízelmotor egy mozdony nyomatékával? Igen, kapható. Csatlakozóról tölthető, pusztán árammal több mint ötven kilométer hatótávot kínáló hibrid? Persze, vihető. Esetleg olyan ritka verzió, mint a dízelmotoros hibrid? Naná, ezt is megcsinálták, még ha „csak” lágy kivitelben is. Az új, harmadik generációs Kugával a Ford briliánsan vegyítette a „konvencionális” hajtásokat a jövő megoldásaival.

Új test, formaterv és arányok. A Kugával a Ford rendkívül erős versenyzőt küldött a SUV-mezőnybe Fotó: Pinti Attila

Két nemzedéken át (2008–2013 és 2013–2019) a Ford divat-hobbiterepjárója, a Kuga hozta a mára végtelenül túlzsúfolt kategóriában elvárt kötelezőt, azaz egy kedves, megbízható, minőségi autót állítottak össze, a gyártó védjegyének számító finom futóművel. Nem volt minden riválist maga alá gyűrő modell, de aki mellette tette le a voksát, valószínűleg mind márkahű maradt. A formai kontinuitást aztán a 2019-es modellváltáskor kukázták, és egy minden pontján új, kevésbé szögletes, de az aktuális Ford-stílusjegyeket profi módon felhasználó szabadidő-autót építettek, a szemnek kedvesebb arányokkal – azaz közel tíz centimétert nyúlt, negyven milliméterrel szélesebb lett, miközben leheletnyit csökkent a magassága. Nem spórolták ki az összkerékhajtási rendszert sem, igaz, ilyen konfigurációban csak nyolcfokozatú vagy fokozatmentes (CVT) automata váltóval kérhető.

Sportos külső

Az ST Line X felszereltségi szint optikai kiegészítőkkel „megbolondított” külsőt, illetve a beltérben néhány mutatósabb egységet takar, ezek összeválogatásakor nagyon vigyáztak a Fordnál, hogy ne essenek túlzásokba. Az első lökhárító, a kerékjáratokat körülölelő, a karosszéria színére fújt műanyag elemek és a kettős kipufogóvégződés sportos eleganciával ruházza fel a külsőt, miközben kevésbé tolakodó, mint például az „úri” Vignale-szint hűtőrácsot és ablakkereket beborító krómhalmaza.

A digitális műszerfal grafikája gombnyomásra változik, a választott vezetési módnak megfelelően Fotó: Pinti Attila

A beltérben a piros cérnával varrt, alul laposított, környezetbarát bőrrel (Sensico) borított multifunkcionális kormánykerék, az ugyanilyen stílusú váltószoknya, valamint a sportos ülések mutatják, hogy különleges géppel van dolgunk – utóbbiak kényelme döbbenetes, a combtámasz pedig tökéletes. A „vörös varrásokra” egyébként a komorság oldásához szükség is van a fekete – derékvonalon felül puhított felületű – műanyaggal borított utastérben. A 2710 milliméteres tengelytáv „jóvoltából” egészen hihetetlen mennyiségű tér áll a hátsó utasok rendelkezésére – és itt a Ford egy kedves megoldással is kényeztet: az üléssor előre-hátra tolható, így növelve a csomagtér vagy a lábtér méretét. Noha az új Kuga ötszemélyes, egy kis mérnöki ügyeskedéssel könnyen beépíthettek volna akár egy harmadik üléssort is – bár az inkább a buszlimuzinok sajátja.

Jégkaparó? Minek?

A téli reggelek egyik kötelező kellemetlensége a jégkaparós fagyoskodás az autó mellett – a Kuga ST Line X fűthető első szélvédője a legjobb megoldás a „problémára”. Ennyiben azonban nem merül ki a kényeztetés, sőt már a Trend nevű alapmodellben is megtalálható a ködlámpa mellett a ledes nappali menet- és rövidfény, a színre fújt, fűtött, elektromos külső visszapillantó tükrök, az elektromos kézifék, a különböző vezetésimód-beállítás, a négy elektromos ablakemelő, a sebességhatároló, a parkolószenzorok, a csúsztatható és osztottan dönthető hátsó üléssor és a sávtartó asszisztens. A magasabb szintet képviselő ST Line X egyik legnagyobb erőssége a tíz hangszóróval kényeztető, csúcsminőségű Bang&Olufsen hangrendszer – akinek fontos a zene minősége, annak kötelező tartozék.

Háromféle hibrid

Miközben folyamatosan háttérbe szorulnak nemcsak a dízel-, hanem általában a belsőégésű motorok a különböző gyártóknál, a Ford a Kuga esetében továbbra sem fukarkodik az opciókkal. A választék bőséges: a másfél literes, háromhengeres, hengerenként négyszelepes, 150 lóerős turbós benzinmotor (EcoBoost) – ez dolgozott a tesztautóban is – mellett kérhető szintén másfél literes, 120 lovas turbódízel (EcoBlue), illetve a kétliteres, 110 kW teljesítményű gázolajas. Utóbbinak van egy „lágyhibrides” (mHEV) változata is, amely pusztán villanyhajtással nem képes haladni, a „hibridséget” igazából egy jókora, a dízelmotort segítő villanymotor, no meg a 48 voltos elektromos rendszer jelenti, azaz intenzív gyorsításkor a generátor-villanymotor besegít, és fékezéskor nem értéktelen hővé alakul a mozgási energia, hanem árammá.

Kis helyet foglal a másfél literes benzines a motortérben Fotó: Pinti Attila

Ennél izgalmasabb az „öntöltő” full-hibrid (FHEV), amely egy 2,5 literes, Atkinson-ciklusú benzinmotort és egy hozzákapcsolt bolygóműves rendszert takar – Toyota-licenc-szel, ami már önmagában jót jelent. A csúcsok csúcsa a PHEV, azaz tölthető, közismertebb nevén plug-in hibrid, a 2,5 literes motor mellett egy 14,4 kWh-s akkucsomaggal, több mint ötven kilométeres tisztán elektromos hatótávval. A hagyományoshoz ragaszkodók ugyanúgy megtalálják a tökéletes erőforrást, mint az alternatív – környezetbarátabb – megoldásokat keresők.

Az alapmotor mindent tud

Még mindig szokatlan, amikor egy több mint 4,6 méter hosszú, közel 1,6 tonnás test orrában egy viszonylag kis méretű, ráadásul háromhengeres motort látunk – holott a Kuga száz lóerős literteljesítményű benzinese maradéktalanul elég az autó mozgatásához. A páratlan számú hengerek ellenére nincs remegés, és a motorhang még autópálya-tempónál sem zavaró, bár ebben szerepe van a Ford saját fejlesztésű zaj- és hangcsökkentő megoldásainak. Az egyetlen, ami behallatszik, az a 19 hüvelykes – feláras – alufelniken feszülő abroncsok gördülési zaja. A turbómotor még alacsony fordulatszámon sem bizonytalan, kétezres percenkénti pörgés fölött pedig apait-anyait beleadva meglódul, nagyon széles tartományban használható, és méltó társ hozzá a hatfokozatú, pontos, határozott kézi váltó is. A lendületes haladás egy kis benzinmotor esetében természetesen viszonylag magasabb üzemanyag-fogyasztást követel – nyolc liter alá nem lesz könnyű a nagyobb tempót diktáló sofőröknek behúzni az értéket.

Az új Kuga már nem csak egy a rengeteg szabadidő-autó között, hanem sokoldalúsága, minősége, felszereltsége és biztonsága miatt kivívta magának a csúcsragadozó státuszt – azaz valamennyi ellenfelének van oka a félelemre.

A tesztautót a csíkszeredai Magyari Engineering – Ford márkakereskedés bocsátotta rendelkezésünkre (fordharghita.ro).

Ford Kuga ST Line X 1.5 EcoBoost 150 LE
Gyári adatok 1497 cm³
Teljesítmény (6000 fordulat/percnél) 110 kW/150 LE
Forgatónyomaték (1600–4000 fordulat/percnél) 240 Nm
Gyorsulás (0–100 km/óra) 9,7 mp
Végsebesség 195 km/óra
Sebességváltó hatfokozatú kézi
Üzemanyag-fogyasztás (vegyes ciklus) 6,8 liter
Hosszúság/Szélesség/Magasság 4626/1883/1666 mm
Tengelytáv 2710 mm
Üzemanyagtartály 54 liter
Csomagtér 475–645 liter
Abroncsméret 225/60R18 vagy 225/55R19
Önsúly/Megengedett össztömeg 1564/2075 kg
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.