Már korábban is törekedtem arra, hogy hozzájussak háztáji húsfélékhez, így elég hamar megtapasztaltam, hogy a csirkének nemcsak melle és combja van, ezen túl viszont a tyúktartás bevezetett egy olyan világba, amelynek teljesen más a dinamikája és ritmusa, mint a városi életnek. Ahol meg kellett tanuljam, melyek azok a körülmények, amelyek között a legjobban érzik magukat az állatok, meg hogy milyen a természetük, és nagyon izgalmas volt figyelni a közöttük kialakuló csoportdinamikát. Megtapasztaltam, hogy az állattartás egy mindennapos, állandó gondoskodási feladat, és hogy nem is olyan egyszerű például elutazni, amikor otthon tyúkok vannak.
Ahogy egyre inkább megismertem őket egyenként, megtapasztaltam egy érdekes kötődési folyamatot, ahol folyamatosan tudatosítanom kellett magamban, hogy előbb utóbb a fazékba kerülnek, így nem szabad túl közel engednem őket a lelkemhez, de ugyanakkor teljes odafigyeléssel gondoskodnom kell róluk. És egy ilyen folyamat végén egyértelmű, hogy annak a tápláléknak, ami ezáltal kerül a tányérunkra, sokkal nagyobb az értéke, ami pénzben nem kifejezhető. Így az is egyértelmű, hogy minden apró porcikáját felhasználjuk az állatnak, mert megtapasztalhatjuk, mennyi idő, munka és energia kell ahhoz, hogy a tojásból kiscsibe, majd húsleves legyen.
Ez a fajta viszonyulás a saját magunk által előállított élelemhez, megspékelve azzal, hogy korábban szinte mindig sokkal szűkösebb volt az elérhető élelem, alakította ki azokat az ünnepi menüket, amelyek áthagyományozódtak sok száz éven keresztül a felmenőinktől ránk, az utódokra. Ez a mentalitás tükröződik a húsvéti menüben is, amelynek főszereplője a bárány.
Egy tavaszi bárány pont akkora, hogy az ünnep alatt mind felhasználható, a fülétől a farkáig. Nagyobb családoknál az egész bárány, kisebb családoknál egy fél. A töltött bárány alapja az állat legtápanyagdúsabb része, a belsőségek. Ez egy komplikált recept, szinte nem is tanulható könyvekből, leírás alapján, hanem látni kell, ahogy valaki megmutatja nekünk, hogyan is kell azt az üreget kialakítani, ahová a töltelék kerül, hogyan kell összevarrni, hogyan kell bepácolni, megsütni. Ez egy többemberes recept, amelyben megvan a dolga a férfinak és megvan a nőnek is, de még a gyermekeknek is. A fél bárányt fel kell darabolni úgy, hogy abból kezelhető darabok legyenek.
A mellső részéből lesz a töltött bárány, a combjából a báránysült, a fejrészből a leves.
Ez a férfiak feladata általában, de legtöbb esetben az is rájuk hárul, hogy befűtsenek a kemencébe, ahol majd az előkészített étel készre sül. A gazdasszonyok dolga a töltelék előkészítése, és persze ahány ház, annyi szokás.
Van ahol darálják, van ahol nagyobb vagy kisebb darabokra vagdalják az előfőzött belsőségeket. Ebben tudnak segédkezni a kisebb-nagyobb gyermekek. Van, ahol főtt tojás is kerül a töltelékbe, van, ahol csak nyers. Ami viszont szinte mindenhol közös, az a sok-sok petrezselyemzöld. Nálunk a kis családomban az volt a szokás, hogy húsvétkor körbelátogattuk a rokonságot, és mivel a férjemnek egyik kedvenc étele a töltött bárány volt, mindenhol megkóstoltuk. Egy igazi kulináris utazás volt, és állíthatom, két egyforma ízvilággal sehol sem találkoztunk.
A húsvéti menü egyik legizgalmasabb fogása számomra a bárányfejleves, amely egy tárkonyos, tejföles, savanykás leves,
murokkal, rizzsel, amibe a főtt agyat is beleteszik tálaláskor. Amennyire groteszk a neve, annyira finom az étel maga. Nálunk nagyon sokáig nem készült, mivel édesanyám Biharból nem hozta magával ennek az ételnek a hagyományát, de hál′ istennek idővel megtanulta nagymamámtól, én pedig tőle, így egy idő után bekerült a húsvéti ünnepi menübe. Csak és kizárólag húsvétkor készülnek ezek az ételek itt felénk, én sem ettem még soha máskor, ezért igazi exkluzív ételek. A székely gasztronómia egyik, ha nem a legkülönlegesebb csillagai.
Ezek az ünnepi ételek amellett, hogy erősítik a székely identitásunkat, fenntarthatósági szempontból, de még az egészségünk szempontjából is a legjobbak. Szezonálisan a legelérhetőbb friss húsféléből készülnek, helyi termelőktől származik úgy a hús, mint a tojások zöme, ráadásul ezekben a receptekben felhasználjuk az állat minden porcikáját. Úgy tökéletes, ahogy van. Jó étvágyat és áldott húsvéti ünnepeket kívánok mindenkinek!
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.