A tél során az immunrendszerünk működése csökken, mivel a vitamindús élelmiszerek mennyiségének fogyasztása eléggé korlátozott. Ilyenkor a citrusféléket, a déli gyümölcsöket ajánlott fogyasztani, mivel ezek ebben a periódusban érnek. Meg lehet vásárolni ilyenkor azokat a zöldségeket, gyümölcsöket is, amelyek nyáron érnek kertjeinkben, de a tápanyagértékük ezeknek most jóval alacsonyabb, mint nyáron − ismertette Szász Huno dietetikus.
A csíkszeredai kórház dietetikusa rámutatott, az elfogyasztott kalória tekintetében a kalória minőségére is oda kell figyelni, ha úgynevezett üres kalóriából fogyasztunk többet, akkor a szervezetünk kevésbé kapja meg a megfelelő ellátást.
Az üres kalória azt jelenti, hogy bár magas egy étel kalóriaszintje, alacsony annak a tápértéke,
így a szervezet nem részesül a szükséges tápanyagokból. Ilyen, üres kalóriatartalmú élelmiszerek az olajban sült ételek − szalmakrumpli, chips, gyorséttermi ételek − cukor (a tápanyagsűrűsége nulla), alkoholos italok, cukros italok. Ugyanakkor a testmozgásra is hangsúlyt kell fektetni, s nem szezonális rituáléként kellene alkalmazni – fűzte hozzá a dietetikus.
Az étrendben − függetlenül attól, hogy tél vagy nyár van – a napi ötszöri étkezést kellene betartani, alkalmazva a gyakrabban kevesebbet elvét, odafigyelve az egyéni szükségletekre, amit befolyásol a testsúly, az életkor, a magasság, az egészségügyi állapot, az illető neme, fizikai tevékenysége – ajánlotta a szakember. Olvasóinknak fel is vázolt egy példát egy egészséges személy napi étkezésére.
Hozzáfűzte, ezt persze nem minden helyzetben lehet így betartani, sok minden függ az egyéni szükségletektől, az egyén ízlésétől. Ugyanakkor más-más étrend szükséges egyes megbetegedések esetén is.
A dietetikus arra figyelmeztet, hogy az étrend összeállításában arra is oda kell figyelni, hogy a kenyér teljes kiőrlésű lisztből vagy rozslisztből készüljön, a felvágottak ne tartalmazzanak sok zsírt − a sovány sonkafelvágott az ajánlott − a tejtermékeknél is figyeljünk a zsír- és cukortartalomra. A gyümölcsökből és zöldségekből ajánlott az idénygyümölcsöket vásárolni, a citrusféléket, banánt inkább télen, az almát, epret, dinnyét nyáron vegyük meg.
− emelte ki a szakember.
Azt tanácsolja, hogy amennyiben lehetőség van rá, akkor a házilag termesztett zöldséget, gyümölcsöt és a háztájiban nevelt állat húsát kell előnyben részesíteni. Az állati eredetű zsírokat növényi zsírokkal is felcserélhetjük, az avokádó, a különböző magfélék, az olajbogyó mind értékes zsírokat tartalmaznak. A halfélék is nagyon fontos szerepet töltenek be ezen a téren, bőven lehet őket fogyasztani – sorolta fel a dietetikus.
A mennyiségre kitérve arra mutatott rá, a kenyérből 250 gramm egy napra bőven elég kellene legyen egy személynek, a húsfélékből 200 g, tejtermékből 250 g, zöldségből és gyümölcsből 350 g az ajánlott mennyiség, tovább 2 liter szénsavmentes víz. Ugyanakkor jó, ha a napi élelmiszer-szükségletet dietetikus állítja össze, mivel a test szükséglete személytől függően változik.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.