Az RMDSZ által 2012-ben elindított Örökségünk őrei verseny évről évre egyre több diák számára kínál lehetőséget, hogy megismerkedjen és aktívan részt vegyen a helyi örökség megőrzésében, örökbe vehessen egy hozzá közel álló műemléket. A verseny kezdetben kizárólag középiskolások számára volt elérhető, de 2022-től bekapcsolódhatnak az általános iskolások is. A csíkszentimrei Arany János Általános Iskola diákjai számára pedig külön öröm volt, hogy idén ismét részt vehettek a versenyben, és folytathatták a Henter-kúria népszerűsítését.
A csíkszentimrei diákok csapata, a Henter-kúria őrei, András Éva történelem szakos tanár vezetésével, már két éve elindította azt a folyamatot, amelynek során megismerhetik a műemlék történetét. A kúria felújításának története különösen fontos része volt a csapat munkájának, hiszen a 2020-2023 között zajló felújítások előtt az épület állapota gyors ütemben romlott. A csapat tagjai voltak azok, akik az átadás előtti ünnepségen is részt vettek, és végigkövették a felújítási munkálatok alakulását, így valóban hitelesen tudták bemutatni a folyamatokat.
A diákok számára fontos cél volt, hogy minél több ember megismerje a Henter-kúriát, amely Csíkszentimre történelmében és közösségi életében kiemelkedő szerepet játszott.
Ennek érdekében rajzpályázatot hirdettek az általános iskolások számára, ahol a gyerekek a régi és a felújított kúria párhuzamait jeleníthették meg. Emellett történeteket gyűjtöttek a helyi idősebb generációktól, hogy megismerjék, milyen volt a kúria a nagyszüleik idejében – osztotta meg velünk András Éva.
A program nemcsak a tudományos ismeretek gazdagítását célozta meg, hanem a szórakozást és a kreativitást is.
A verseny egy kincskereső játékkal zárult, amely során a csapatok a kúria udvarán elrejtett képeken található betűk segítségével oldották meg a rejtvényt. Az eredmény végül megerősítette, hogy a csíkszentimrei Henter-kúria valóban „Csíkszentimre kincse”, amely az épület felújítása révén új életre kelt.
András Éva tanárnő szerint a Henter-kúria esete az egyik mintapéldája annak, hogy miért kell az örökségünket őrizni.
„Annak ellenére, hogy fontos volt az ott élők számára, az idők foga nagyon megtépázta. Csaknem menthetetlennek láttuk, de végül Csíkszentimre megmentett örökségévé vált. A felújítás után most nagyon fontosnak tartom azt, hogy minél többen megismerjék, értékeljék. Az örökségünk őrzésével, népszerűsítésével az identitásunkat, a gyökereinket erősíthetjük.”
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.