Tíz éve még nem mind arról szóltak a nyári blockbuster-mozik, hogy különleges képességekkel vagy adottsággal rendelkező emberek miként mentik meg újra és újra a világot, az éppen aktuális legnagyobb veszélytől, vagy épp milyen világégés romjaiból próbál felállni az emberiség, de a lehetséges jövő-elképzeléseket is kevésbé feszegették akkoriban a filmesek. Hogy csak a filmes szcénában maradjunk: abban az évben debütált a moziban a Vasember: ami aztán beindított egy filmes univerzumot, akkor még csak készült a filmes látványvilágban mindent lepipáló James Cameron-film, az Avatar, nem volt még rebootolt Mad Max, de a Star Wars akkori, „új” trilógiájának befejező része is 2008-ban volt három éves, ugyanakkor még nem volt annyira népszerű a kisképernyős sorozat-műfaj sem.
2008-ban debütált a mozikban Christopher Nolan második, teljesen újragondolt Batman-filmje: A Sötét Lovag (The Dark Knight), ami többek közt megmutatta, hogy
egyedi vízióval rendelkező alkotó filmje is világot hódíthat, és olyan klasszikus lehet belőle, mint a Keresztapa, vagy éppen az előbb említett Star Wars (a klasszikus) trilógia.
Az eredeti elképzeléseiről és egyedi látásmódjáról azóta is híres Christopher Nolan Batman-trilógiájának második filmje több szempontból is egyedülálló. Egy teljesen újragondolt képregényes szuperhős és örökös nemezisének története A Sötét Lovag, amely méltón foglalja el helyét a filmtörténelemben, hiszen
egy olyan alkotás, amiről így, tíz év távlatából is csak szuperlatívuszokban lehet beszélni.
A több szempontból is felejthető, de ennek ellenére korrekt eredettörténetnek számító Batman: Kezdődik! (Batman Begins) alapozta meg a korábbi denevérember-filmek sötét tónusát újragondoló és elmélyítő új trilógiát, amelynek minden szempontból kiemelkedő második etapját a harmadik, befejező rész sem tudta túlszárnyalni, így sokak szerint
a Birodalom Visszavág és a Keresztapa második része mellett ez az egyik legjobb „második rész”.
A Christian Bale főszereplésével és a bemutató előtt drogtúladagolásban elhunyt Heath Ledger főszerepnek is beillő mellékszereplésével készült, A sötét lovag tovább mélyíti a tragikus sorsú denevérember karakterét, aki a félelmei legyőzésére felépített alternatív énjét a bűnüldözés szolgálatába állítja és „igazságszolgáltatóként”, saját kódja szerint próbálja fenntartani a békét és felszámolni az alvilágot.
A rendszer jól működik mindaddig, amíg a Ledger által megformált Joker színre nem lép, hogy
a káoszteremtés eszközeivel rávegye a maszk mögé rejtőző „igazságosztót” az elvei feladására és arra, hogy felfedje kilétét.
Kevés ilyen karakteres filmes főgonosz van a filmtörténetben, aki bár eléggé árnyalt és jól felépített, ennek ellenére az eredetéről semmi nem derül ki. És pont ebben rejlik a nagyszerűsége. Joker az, aki pénzzel, néhány fegyverrel és némi robbanószerrel a feje tetejére állítja a várost, és bár ő maga mondja, hogy meg kell ölni a denevérembert, amikor a főhős ezzel szembesíti, szemberöhög vele, hogy annak tulajdonképpen semmi értelme nem lenne.
Heath Ledger Joker-alakítása a pont a nem túl hosszú, de annál emlékezetesebb életmű végén, és biztosan elenyésző azok száma, akik elvitatják, tőle az alakításért posztumusz adott Oscar-díjat. A szerep így, tíz év távlatából is felértékelődik, hiszen ott van az örökös vita, hogy a Tim Burton Batmanjében a Jack Nicholson által megformált, vagy a Nolan Sötét Lovagjában Heath Ledger által megszemélyesített Joker-e az „igazi”? A dilemmába most újabb alkotás száll be, hiszen a tervek szerint jövő októberében jönne Joker eredettörténete a háromszoros Oscar-jelölt színész, Joaquin Phoenix főszereplésével, amit sokan szkeptikusan fogadnak, hiszen
Christopher Nolan Jokerje a legjobb példa arra, hogy az örökös szuperhős-nemezis attól nagyszerű, hogy senki sem tudja, hogy honnan jött és hová tart.
A film egyediségét ugyanakkor az adja, hogy a hőst és ellenfeleit egyszerű emberi mivoltukból építi fel: megjelenik minden gyarlóságuk és nagyszerűségük, emellett a mostani szuperhős-mozikkal ellentétben ők nem sebezhetetlenek, ugyanakkor nem a világ, hanem a körülöttük levő emberek megmaradása vagy elpusztulása a tét. A fiktív, New Yorkról mintázott Gothamben játszódó történet kellő súllyal bír,
a kulcsszereplők pedig megfelelően kidolgozottak ahhoz, hogy ne csupán az örökös jó és rossz küzdelmének toposzára épüljön a cselekmény.
Ebben nagy szerepe van a Joker mellett nagy hangsúlyt kapott Harvey (Two Face) Dentnek, aki a káosz és a rend között az egyenlő esély elvét alkalmazza: hősként és antihősként egyszerre.
A Sötét Lovag mondhatni egy kitérő a DC filmes univerzumában, hiszen azóta teljesen újragondolták Batman és az Igazság Ligája hőseinek történetét, Christian Bale után pedig mint tudjuk Ben Affleck öltötte magára a denevérember-jelmezt. A szuperhős-vonat tehát egy ideig nem áll meg a mozikban, azonban ha nem heroikus csatákra épülő világmegváltást akarunk látni, akkor Nolan-trilógiája a legmegfelelőbb, ami nyilván nem nélkülözi az akciójeleneteket, viszont
sokkal visszafogottabb a Marvel és a DC azóta vászonra vitt képregény-történeteihez képest.
Így, tíz év távlatából, sokadik újranézésre is tud újat mutatni A Sötét Lovag, most pedig az évforduló apropóján nálunk szerencsésebb nézők az Amerikai Egyesült Államok néhány IMAX-mozijában újból átélhetik nagyvásznon a film által nyújtott különleges élményt.
Mi viszont be kell érnünk az otthoni tévén: a Netflix, vagy valamelyik kereskedelmi tévécsatorna hétvégi késő esti műsorsávjának kínálatában.
A nagy klasszikusokhoz hasonlóan A Sötét Lovag történetét érdemes időről-időre újra újranézni.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.