A szalon, ahová mindenki vágyott

Péter Beáta 2017. szeptember 27., 16:15

Az előző években az együttélés, a határok, vagy éppen a káosz architektúrája volt a téma, ezúttal pedig a létformák témában alkothattak és vehetnek részt az ötödik Hargita Szalonon a Hargita megyei, vagy éppen a megyéhez valamilyen szállal kötődő képzőművészek. De hogyan is jött létre a Hargitai Szalon, melyek az előzmények, és hogy mit kell figyelembe venni egy ilyen tárlat rendezésekor? Erről Botár László csíkszeredai képzőművészt, a Hargita Megyei Kulturális Központ munkatársát, a Hargitai Szalon kitalálóját és lebonyolítóját kérdeztük, miközben a csíkszeredai kiállítás anyagát rakták fel.

A szalon, ahová mindenki vágyott
galéria
Botár László a Hargita Szalon szervezője. A hetvenes években még diákként is kiállított a szalon elődjének számító megyei tárlaton Fotó: Kristó Róbert

– A Hargitai Szalon – amelyet a megye legátfogóbb képzőművészeti vándorkiállításaként hirdetnek – az 1970-es évektől szervezett megyei tárlat újragondolt változata. Milyenek voltak ezek a tárlatok annak idején?
– A megyei tárlatok az év legrangosabb eseményei voltak. A hetvenes években én még diák voltam, és nagy megtiszteltetés volt, hogy bevették az egyik munkámat a megyei tárlat anyagába.

Akkoriban egy tavaszi és egy őszi tárlatot rendeztek. Mindenki szeretett volna ott lenni, jelen lenni a munkájával, mert híre, rangja volt ezeknek a tárlatoknak.

Más volt a rendszer, egész más volt az alkotói miliő, és az alkotók szerettek volna találkozni egymással. Ez egy jó alkalom volt arra, hogy együtt legyenek, lássák egymás munkáit. Az akkori rendszer nem nagyon engedte a találkozásokat, ez pedig nagyon jó keret volt arra, hogy a művészeket motiválja arra, hogy beküldjenek munkákat.

– Kik voltak akkor azok az alkotók, akik mellé büszkeség volt bekerülni egy-egy alkotással?
Gyerekkoromból emlékszem, hogy a megyei tárlatot mindig Márton Árpád, Gaál András, Sövér Elek, Ferencz Ernő szervezte. Náluk öregebb volt Nagy Imre bácsi, aki egy csodabogár volt, és nem nagyon vett részt ezeken a kiállításokon. Az említett négyes köré szerveződött a művészeti élet, aztán folyamatosan jelentek meg a fiatalabb generációk.

Rendezik az idei kiállítás anyagát

– Mikor ért véget a megyei tárlatnak ez a formája?
– Az 1989-es változás után szűnt meg. Mert míg korábban minden intézményesítve volt, hirtelen eltűntek az intézmények, minden szanaszét volt, és mindenki magánúton próbált érvényesülni. Gondolkodtunk, hogy újra kéne indítani, és Berszán Zsolttal kezdtük újra megszervezni a megyei tárlatot. Aztán az egész rám maradt és én következetesen végigvittem. Később, mint programot be is hoztam a Hargita Megyei Kulturális Központhoz, a megyei tanács felkarolt, és így a támogatását is élvezi a tárlat.

– Egy idő után azonban szükség volt újragondolni...
– Egy ideig megyei tárlatként működött, de kezdett ellaposodni.

Ezért újragondoltuk olyan formában, hogy kicsit mozgassuk meg mindenkinek a fantáziáját, azért, hogy ne azt hozza be a tárlatra, ami épp kéznél van. Így tematikussá tettük.

Ötödik éve, hogy más-más téma köré csoportosulnak az alkotások. És azért, hogy még egy kicsit vonzóbb legyen, minden évben kiosztunk két érdemdíjat. Nem első és második díjat adunk, nem arra figyelünk, hogy térbeli, vagy sík munka, hanem a minőségre. Próbálunk a profizmus jegyében kiállítani, ezért a felkérés is úgy hangzik, hogy részt vehet minden olyan Hargita megyei képzőművész, aki tagja valamilyen rangos képzőművészeti tömörülésnek, vagy romániai képzőművészeti felsőoktatásban végzett valamilyen szakon, esetleg tagja a romániai képzőművész szövetségnek, vagy éppen most végzi a főiskoláját. De részt vehet olyan alkotó is, aki nem Hargita megyei, de valamilyen módon kapcsolódik a megyéhez, innen vándorolt el, vagy csak egyszerűen megfordult itt például egy Free Camp alkotótáborban, és szimpatizál Hargita megyével. Így ki tudjuk tágítani egy kicsit a résztvevők palettáját, színesebb, nem csak mi nézzük a köldökünket, hanem még mások is tudnak beküldeni alkotásokat. Voltak évek, amikor több helyről hívtam különböző felkészültségű szobrászt, grafikust, keramikust, festőt, dizájnert stb. az évek során zsűrizni, akiknek természetesen más és más volt a koncepciójuk. És azokat a munkákat, amelyeket nem talált megfelelőnek a zsűri, kivette a tárlat anyagából. Ez nagyon kellemetlen helyzeteket szült, és szegényesebb is lett a kiállítás. Most minden alkotónak a saját döntése, hogy mivel és hogyan szerepelteti magát a tárlaton.

Ha valaki megfelel az elvárásoknak a kiíráson és küld munkát, akkor döntse el ő, hogy akar-e szégyenkezni egy fércmunkával.

Ez egyfajta önértékelés is, hogy mennyire tartja magát. Mi nem fogjuk megnyirbálni a kiállítást.

Egy ideje minden évben más tematikájú alkotásaokkal lehet jelentkezni, hogy ne azt a munkát adják be a képzőművészek, ami éppen kéznél van Fotó: Veres Nándor

– Az ötödik Hargitai Szalonra a létformák témára kellett alkotniuk a képzőművészeknek. Milyennek látja a tárlat anyagát?
– Negyvenhárom alkotó küldött be közel ötven alkotást. Van sorozat is, köztük olyan, amelyet feltétlenül együtt kell kiállítani, van, amelyik külön is megállná a helyét, el lehet választani őket. Csíkszeredában kikerül az összes munka, de Székelyudvarhelyen és Gyergyószárhegyen – a vándortárlat másik két állomásán – a hely függvényében szelektálni kell majd. A kiállítás maga elég színes, és ahogy végignéztem a munkákon, egy érdekes dolog fogott meg: mintha egy egységes tónus lebegne a kiállítás körül, egy-két vörös akcentussal megspékelve. Ezek olyanok, mint egy-egy ellenpont, úgy is vannak elhelyezve a kiállításon, hogy az élénk pontok csak fokozzák a kiállítás érdekességét. De éppen azért mert a tónusok közelállóak, nem nehéz a kiállítást megrendezni.

– Melyek voltak a legfőbb szempontok, mi volt a koncepció, amikor a sokféle alkotásból kiállítást kellett rendezni?
– A kiállításrendezésnek is vannak szabályai, és van egy keret és van egy anyag. A mostani tér – nagyon örvendetes, hogy a Megyeháza Galéria galériának kezdett kinézni – fel van újítva, az oszlopok is egységesek, szépen fehér köntösben. Mindig a térhez kell alkalmazkodni.

A kiállítás egy műalkotás kell legyen. Itt nincs olyan, hogy főfal, nincs olyan, hogy „az enyém”, és nincs olyan, hogy „én ott kell legyek”.

Van, ahol nagyon figyelnek az ilyenre, hogy főfal és hogy ott milyen alkotás van kiállítva, milyen nevek. Ezt most mellőztük, és általában mellőzöm, mert ezen a tárlaton egy egységes hangulatot kell teremteni, kiegyensúlyozottságot. Ezt is meg kell komponálni. Hogy bizonyos szögből hogy néz ki, ha egyik fele nézek, mit látok, hogy egyensúlyban van-e, a másik irányba fordulva, milyen képet kapok? Ennek a legnehezebb része tehát nem az, hogy felbogozzuk a képeket, hanem az alkotások elrendezése.

A Hargita szalonon nincs főfal és mellékfal, mindenik része ugyanolyan fontos Fotó: Barabás Ákos

– Tehát a kiállításrendező „vezeti” a nézőt.
– Igen. És kell az egyensúlyt tartani, mert ezt az anyagot nagyon rosszul is fel lehet tenni. Többféle szemlélet lehetséges, de én ezt így látom jónak, ahogy most felraktuk.

A kiállítási helyszínek:

Csíkszereda, Megyeháza Galéria, 2017. szeptember 27. – október 16.
Megnyitó: szeptember 27-én, 18 órakor

Székelyudvarhely, a Művelődési Ház koncertterme, október 17–26.

Gyergyószárhegy, a művelődési ház Cika-terme október 27. – november 24.
2018-ban Magyarország néhány településén is bemutatják az V. Hargitai Szalont.
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.