Animációkészítés: pepecs munka, míves mesterség

D. Balázs Ildikó 2021. szeptember 01., 16:56

Az animációkészítés az életem, annak tanítása pedig szívügyem – ezzel a mondattal fogott meg és tett kíváncsivá Hátszegi Zsolt animátor, akivel a tanításról, a zenéről, a barkácsolásról beszélgettünk, s természetesen az animációkészítésről, amely még nagyon gyerekcipőben jár nálunk, holott világszerte fénykorát éli.

Kreatív és türelmes embereket szólít meg az animáció készítés, olyanokat akik szeretnek elmerülni a kreatív folyamatokban - mondja Hátszegi Zsolt •  Fotó: Veres Nándor
galéria
Kreatív és türelmes embereket szólít meg az animáció készítés, olyanokat akik szeretnek elmerülni a kreatív folyamatokban - mondja Hátszegi Zsolt Fotó: Veres Nándor

„Az animáció tulajdonképpen egy olyan műfaj, amely több művészeti ágazatot foglal magába, így a fotózást, a rajzot, a történetmesélést, a zenét, de a barkácsolás is szerves része az animációs folyamatoknak.

Kreatív és türelmes embereket szólít meg, akik szeretnek elmerülni a kreatív folyamatokban. Jó, ha tud az ember rajzolni, hiszen a rajz olyan, mint zenésznek a lejátszott hang.

A rajz lehet csak terv, de lehet egy karakter is, amely később a képernyőn fejlődik személyiséggé” – mondja Hátszegi Zsolt, amikor megpróbál bevezetni az animációkészítés világába.

A csíkszeredai Vámszer Géza Művészeti Népiskola animációkészítő műhelyében ülünk le, mutatja, mi minden készül a tetőtéri kis műhelyben, milyen eszközöket használnak: átvilágító táblák, állványok sokasága kerül elénk.

Az első mozgóképek

Hátszegi Zsolt, aki ma már nem csak animációkat készít, de tanítja is a szakma fortélyait, tizenéves korában ismerkedett a  műfajjal. „Középiskolás koromban a művészeti iskolában volt egy digitális képfeldolgozás tanárom, aki, mielőtt nekifogott volna a lecketervnek, mindig animációkat mutatott be. Ez nekem nagyon tetszett, éreztem, hogy én ezzel szeretnék foglalkozni. De igazából tizenhárom éves lehettem, amikor az akkori számítógépünkön kísérleteztem, az első mozgóképeket akkor készítettem. De jó lett volna, ha akkor valaki még tanít is erre! Később aztán a Partiumi Keresztény Egyetem reklámgrafika szakán végeztem, de voltam részképzésen Budapesten is a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen, ami egy nagyon izgalmas megtapasztalás volt” – meséli Zsolt.

Így szépen, lassan szippantotta be a csíkszeredai fiatalembert a mozgóképes megoldások világa.

„Valamilyen bolondéria folytán több izgalmas hangszer boldog tulajdonosa vagyok” •  Fotó: Veres Nándor
„Valamilyen bolondéria folytán több izgalmas hangszer boldog tulajdonosa vagyok” Fotó: Veres Nándor

Az egyetem után egy debreceni nonprofit egyesületnél önkénteskedett egy évet, filmeket, animációkat készített. Aztán egy alkalommal egy négy napos kolozsvári műhelymunkán vett részt, végül négy évet volt szabadúszó animátor a kincses városban. „Időközben világossá vált számomra, hogy a tanítás nekem való, nekem pedig tanulnom kell. Hazaköltöztem Csíkszeredába és megkerestek a Vámszer Géza Művészeti Népiskolától, hogy szeretnék-e animációzást tanítani.

Országos szinten nagyon alultáplált az animációs ipar, noha világszerte fénykorát éli.

Londonban a metrómegállóban animációs fesztiválfilmet vetítenek, rengeteg országban a legkedveltebb mozgóképes médiumnak számít az animáció, sajnos itthon tudtommal még megfelelő infrastruktúra sincs ahhoz, hogy fesztiválfilmek készüljenek ” – magyarázza. Ezért is igen büszke tanítványaira, a kis tetőtéri műhelyben készült alkotásokra.

Mindenki más és más készséggel érkezik ide, van, aki lenyűgözi, olyan szinten érti, érzi a számítógép logikáját, van, aki már vizsgafilmet is készített a stúdióban. „Pepecs munka, míves mesterség. Ha hiányzik a rajzkészség, a finom motorika, akkor nehéz, de nem lehetetlen. A kérdés az, hogy van-e elég türelme, hogy lerajzoljon tízszer, hússzor, kétszázszor egy figurát.

Egy jól kidolgozott mozdulat olyan, hogy imádod nézni. A másik kérdés az, hogy van-e mondandója a világ számára?

Van egy 13 éves srác, aki tele van sztorival. Ez ritka, a legtöbben úgy érzik, hogy saját történeteik nem érdemlegesek a kidolgozásra, pedig én hiszek abban, hogy mindenkinek van mondandója” – magyarázza.

Amikor a kalimba készül... •  Fotó: Veres Nándor
Amikor a kalimba készül... Fotó: Veres Nándor

Da Vincitől Kájoniig

Számára minden felkérés egy kihívás, eddig úgy tűnik a kiállítások világa ragadta meg a legjobban. „2012-ben kerestek meg, hogy a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum Leonardo da Vinci zseniális találmányai című kiállításának kellene elkészíteni a mozgóképes anyagát. Elvállaltam, onnan pedig nem volt visszaút. Azóta is örömmel dolgozok kiállításokon, ide sorolnám például az erdőszentgyörgyi Rhédey-kastély állandó kiállításának az általam készített mozgóképes anyagait is. Nagyon izgalmas terület” – meséli lelkesen. Aztán mesél a reklámfilmek készítéséről,

büszkén említi a Hargita Megyei Kulturális Központ felkérésére Kájoni János életéről szóló animációt, amelyet Csont Zsomborral és Szász Zsolttal együtt készítettek.

Hálás – jegyzi meg –, mert teljes szabadságot kaptak az alkotásban, ami az iparművészetben, az animációzásban nagyon ritka. Megtisztelő számára – fűzi hozzá – a Bagossy Brothers Companyval való együttműködése is.

De nem csak az animáció készítése köti le a figyelmét, hiszen e mellett szüksége van a zenélésre, az asztalosságra, „bármire, ami kézzel fogható, ami át tud adni egy rezgést a kéznek, ami fizikailag egy másféle megtapasztalás”. „Amikor a gyaluban serceg a forgács, az egy olyan érzés, ami azonnal visszaigazol, hogy ez hiányzik az életből. A számítógéppel lehet izgalmas dolgokat készíteni, de a fizikai tapasztalás szintjén ez nem elégséges.”

Érdekes módon fonódik össze Zsolt életében a zene és az asztalosság.

... és amikor az animáció •  Fotó: Veres Nándor
... és amikor az animáció Fotó: Veres Nándor

Mindamellett, hogy különböző hangszereken játszik, érdekli a hangszerkészítés is. „Még az egyetemi évek alatt az egyik barátomnak akartam készíteni egy ütőhangszert, s elkészítettem az elsőt cajon dobot rendkívül amatőr és szakszerűtlen módon. Végül aztán legalább harminc darabot készítettem. Néhány éve Pete Lockett angol ütőhangszeres, a Dob-ban Ritmusfesztivál egyik sztármeghívottja kipróbálta az egyik dobomat, s olyannyira megtetszett neki, hogy egy este azon is játszott a koncertjén.”

Vannak még filmtervei – jegyzi meg –, aztán ezek vagy megszületnek vagy nem, de úgy érzi, talán nem is ez a legfontosabb. 

Az a feladatom, hogy az erdélyi mozgóképhez egy kicsit hozzá tegyek.

Ha csak annyi készül el, amit a tanítványom készített és amire nagyon büszke vagyok, már akkor megérte, hiszen hozzátett a mi vizuális kultúránkhoz. Ha ki tudom csalogatni egy-két emberből a mondandóját az ő vizuális nyelvével, az ő elképzelésével, az ő érzékiségével, akkor nekem már nem kell filmet csinálnom” – mondja határozottan.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.