„Dübörög” az erdélyi Maradj otthon! fesztivál

Péter Beáta 2020. április 02., 16:24 utolsó módosítás: 2020. április 02., 16:40

Rendkívüli időket élünk, a koronavírus-járvány miatt egyelőre se koncertre, se színházba, se fesztiválra ne készüljünk. Vagy mégis? A zenészek, előadók, szervezők ebben az időszakban sem feledkeztek meg a közönségükről, és virtuális fesztiválra hívják az érdeklődőket, ugyanakkor arra buzdítanak mindenkit, hogy maradjon otthon, maradjon „veszteg”. Az erdélyi Maradj otthon! fesztivál március 23-án 23 óra 23 perckor kezdődött, azt viszont nem tudni, hogy mikor ér véget. Szilágyi Nórával, a fesztivál főszervezőjével beszélgettünk egy-egy kávé mellett – online.

„Dübörög” az erdélyi Maradj otthon! fesztivál
galéria
Zenészek, operaénekesek, bábszínészek egyaránt voltak már a virtuális hangulatjavító fesztivál fellépői Fotó: Liget-montázs (Forrás: erdélyi Maradj otthon! Fesztivál Facebook

Egy vérbeli szervezőt a kijárási tilalom sem riaszt el attól, hogy összehozza az előadókat és a közönséget: a jelen helyzetre való tekintettel az online felületen. Szilágyi Nóra énekes, a Csíki Játékszín közönségszervezője, a Csíki Jazz fesztivál elindítója és főszervezője virtuális fesztivált indított a Facebookon.

„Biztos sokan megmosolyogják, hogy még ilyenkor sem tudok leállni, és itthonról is szervezek valamit” – mondja kacagva, miközben mindketten kávét töltünk ki, ki-ki a saját konyhájában. „A kijárási tilalom elején én is össze voltam zavarodva, hogy mi legyen, hogy legyen. Arra gondoltam, hogy a színészeket bevonva kellene valamit csinálni. Az jutott eszembe, hogy addig is, amíg tart az egy-két otthonülős hét – akkor még azt hittem, rövidebb lesz ez a periódus – , csináljunk valami olyasmit, hogy megmutatjuk, ki mivel tölti az idejét otthon. Végül ez nem jött össze, mert mindenki kereste a helyét az új helyzetben, és én sem akartam erőltetni senkinek. És akkor jött a nagy ötlet, hogy induljak a Csíki Jazz fesztiválból, és kérdezzem meg a zenészismerőseimet. És ezen tovább agyaltam, mert volt időm, hogy ne a sztárokkal kezdjük, hanem a mi itthoni zenészeinkkel. Sőt, ne csak zenészek legyenek, hanem színészek, festőművészek, grafikusok stb. Ez utóbbiak még nem haraptak rá a témára, de azért bízom benne, hogy ők is kedvet kapnak – sajnos lesz időnk. Például, ha befejezés előtt van egy kép, akkor meséljen róla az adott képzőművész.

Közben pedig mindvégig az volt az alapgondolat, hogy a nézőket arra buzdítsuk, hogy maradjanak otthon, és bátorítsuk, hogy minden jó lesz.”

Mint mondta, időközben látta, hogy elindult Magyarországon a Maradj otthon! fesztivál. Felvette a szervezőkkel a kapcsolatot, hogy lenne egy erdélyi vonala is, bár kicsit más koncepcióval, de ezzel a címmel. Örömmel fogadták, és folyamatban van az együttműködés is, azaz, hogy egymás „fellépőit” bemutatják a saját felületeiken.

„Ott inkább élőben jelentkeznek be sztárok, mesélnek, zenélnek. Én nem így szerettem volna, hanem rögzített szobakoncerteket, udvarkoncerteket, otthoni alkotási folyamatokat képzeltem el. Nem akartam semmi kötelezőt, hogy valaki holnap reggel kilenckor felkeljen és kötelezően odaüljön a kamera elé zenélni. Hullámzó a hangulatunk ezekben a napokban, van, hogy nincs kedve valakinek zenélni, énekelni, szóval ezt az élő bejelentkezést startból elvetettem. A magyarországi fesztivál szervezőivel tisztáztuk, hogy én másképp csinálom, de hasonló lenne. Nagyon örvendtek neki.”

Szilágy Nóra, a Csíki Jazz és most a Maradj otthon! fesztivál erdélyi kiadásának szervezője Fotó: Péter Beáta

Erdélyből pedig felkérte Demeter Józsefet, Dömét, a marosvásárhelyi jazzfesztivál szervezőjét, akivel több alkalommal működtek már együtt fesztiválok, fellépések kapcsán, hogy csatlakozzon a szervezéshez, és hívja meg a virtuális fesztiválra a zenészismerőseit.

„Elkezdtük hívogatni a zenészeket és a más művészeti területeken alkotókat. Fizetni nem tudunk ugyan, de ez a fesztivál azért van, hogy egymás lelkiállapotát egy kicsit feldobjuk, ugyanakkor, hogy az alkotóművészek alkossanak és legyen, aki befogadja.”

A fesztivál fő üzenete: Maradj otthon! Erre biztatnak a „fellépő” művészek is, akik szintén az otthonukban, kertjükben készítik el a felvételeket. Eddig énekesek, színészek, jazz- és rockzenészek, sőt, még operaénekesek is „felléptek” a fesztiválon. Nem csak meghívásos alapon lehet részt venni, a szervezők szívesen fogadják a jelentkezéseket is.

„Kérdezték már, hogy vajon ha telefonnal veszik fel, hogy fog az szólni. Igazából nem az számít. Nyilván, senkinek az imázsát nem szeretném veszélyeztetni, de ez nem arról szól, hogy stúdióminőségben kevert anyaggal jöjjön valaki.

Azt szeretnénk megmutatni, hogy milyen kreatívak is a zenészek még a rossz hangulatok ellenére is, mert nekünk a zene az, ami energiát, erőt ad. És ezt az erőt próbáljuk átadni másoknak is.

Az a célunk vele, hogy magunkat is feldobjuk, egymást is a művészvilágban – még ha nincs is pénz, mert nagyon kínlódik most az, aki ebből élt meg – de akkor legalább egy kis jó energiát, mosolyt adjunk egymásnak és a nézőknek. És mondjuk azt, hogy: maradj otthon, minden rendben lesz” – mutatott rá Szilágyi Nóra, majd felhörpintettük a kávénkat, elbúcsúztunk egymástól és ültünk tovább otthon, várva a fesztivál következő fellépőjét.

A Facebookon elérhető „esemény”, ami maga a fesztivál, ide kattintva érhető el.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.