„Üdvözlégy Szent István, ezer éve áldunk” – A közmédia ünnepi műsorajánlója

2017. augusztus 17., 17:07

A magyarság legnagyobb ünnepére a magyarországi közmédia is gazdag programválasztékkal készül. A jeles nap kínálatában helyszíni közvetítések, az első királyunkról szóló összeállítások és a jeles nap szelleméhez illő filmek szerepelnek.

Az anyaország egyik leglátványosabb kulturális rendezvénye az elmúlt évben ünnepelte félévszázados születésnapját
galéria
Az anyaország egyik leglátványosabb kulturális rendezvénye az elmúlt évben ünnepelte félévszázados születésnapját

Az ünnepi hangulatot reggel a Debreceni Virágkarnevál élő közvetítése adja meg. Az anyaország egyik leglátványosabb kulturális rendezvénye az elmúlt évben ünnepelte félévszázados születésnapját. A több százezer szál élő virág felhasználásával készített virágkompozíciók hazai és külföldi táncosok, hagyományőrző csoportok kíséretében haladnak végig Debrecen utcáin (Duna World 9.00).

A Vasárnapi újságban is a jeles nappal kapcsolatos riportok szerepelnek. Különösen érdekesnek ígérkezik a Szent Korona hőlégballon tervezőjével folytatott beszélgetés (Kossuth 7.00-9.30).

Magyarország lobogójának ünnepélyes felvonását és a tisztavatást a közmédia a Kossuth térről közvetíti (Duna 8.30). Az Országház előtti légi és vízi parádé tíz órakor kezdődik, ezt követi a Szent István-díj átadása a Sándor-palotából (Duna).

Római katolikus szentmisét Szent István király, Magyarország védőszentje napján a jászberényi Nagyboldogasszony templomból sugározzák. „A történelem viharait átvészelte Szent István műve – hirdeti szentbeszédében Szántó József plébános, kanonok. – E népnek hazát, hont alapított, jövőt épített. Műve fennmaradásához a garanciát Isten anyjánál találta meg.” (Kossuth 11.04).

A Déli harangszó a nagyegresdi Szent István király római katolikus templom tornyából szól. A Vas megyei község kilencszáz éves múltra tekint vissza az Isten házát késő román stílusban építették 1220 táján.

Az ifjabb nemzedéket egy Andersen-mese német adaptációjával szórakoztatják. A Borsószem hercegkisasszony története izgalmakat rejt
Az ifjabb nemzedéket egy Andersen-mese német adaptációjával szórakoztatják. A Borsószem hercegkisasszony története izgalmakat rejt

Az ifjabb nemzedéket egy Andersen-mese német adaptációjával szórakoztatják. A Borsószem hercegkisasszony története izgalmakat rejt. Egy csodaszép hercegkisasszony érkezik a királyságba, hogy a trónörököshöz menjen feleségül. A makacs lány azonban megszökik a találkozás elől, és beleszeret egy ifjú asztalosba, aki valójában nem más, mint a herceg álruhában...(M2 16.40).

A hagyományokhoz híven a Szent István-napi ünnepi szentmisét és a Szent Jobb-körmenetet a Duna a budapesti Szent István-bazilikától adja. A szentmisét a dr. Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek mutatja be a püspöki karral (18.00).

A Bartók Rádió esti műsorán a Nemzeti Filharmonikus Zenekar hangversenye szerepel felvételről. A koncert programját magyar szerzők műveiből állították össze, többek között felcsendül Liszt A-dúr zongoraversenye, Bartók Magyar képek című műve, s a programot Kodály népszerű darabja, a Galántai táncok zárja. A karmesteri pulpituson Kocsis Zoltán áll (20.35).

Idén a rendezők a Lánchíd és a Margit híd közötti Duna szakaszra helyezik át a tűzijátékot.

Ezen a helyszínen a színpompás bemutató újabb látványelemekkel bővül, amelyben a Parlament épülete is kiemelt szerepet kap (Duna 22.00).

Az elmaradhatatlan tüzijáték
Az elmaradhatatlan tüzijáték

A Rádiószínház Szent István intelmei címmel mutat be verses zsolozsmát. A veretes szavakat első királyunk fiának, Imre hercegnek szánta. Közreműködik Lukács Sándor, Kubik Anna és Schnell Ádám (Kossuth 22.04)

Az M2/Petőfi TV-n 21.05-kor kezdődik az István, a király 2015-ben készült felvétele. Szörényi Levente és Bródy János immár klasszikus rockoperája 32 év után visszatért a Királydombra. Az „ős-Istvánosok”: Varga Miklós, Nagy Feró, Deák Bill Gyula mellett Feke Pált ezúttal Koppány szerepében láthatjuk, Keresztes Ildikó Saroltot alakítja, a további szerepekben pedig feltűnik Danics Dóra, Radics Gigi, Kocsis Tibor, Aradi Imre.

Bereményi Géza A Hídember című alkotása Széchenyi Istvánnak, a legnagyobb magyarnak állít emléket. A parádés szereposztású film története 1820 és 1860 között játszódik a Habsburg Monarchiában; a különleges szellemi képességekkel megáldott magyar arisztokrata életét mutatja be, sajátos módon (Duna 23.40).

Az M5-ön látható a Megtört csontjaim is örvendeznek – A Szent Koronát hozó Asztrik érsek tisztelete című dokumentumfilm, amely a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye első érsekének történelmi jelentőségét, földi maradványainak közelmúltbeli feltárását és tudományos vizsgálatát, valamint 2016. novemberi újratemetését mutatja be (00.05).

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.