Csernik Pál Szende: soha nem veszítem el a mesemondói énem

Liget 2020. szeptember 21., 10:58 utolsó módosítás: 2020. szeptember 21., 10:59

Csilingelő hangjával, csodás történeteivel, szeretett székely anyanyelvén mindenkit elvarázsol. Csernik Pál Szende a háromszéki Dálnokról hozott mesevarázst vitte egyik kontinensről a másikra – a vírus ennek ideiglenesen véget vetett. Ma sepregetésből él, de tudja, hogy soha nem veszíti el a mesemondói énjét. Vele olvashatnak interjút az Előretolt Helyőrség irodalmi-kulturális lap szeptemberi számában.

Csernik Pál Szende 2007-ben hozta létre az egyszemélyes Lábita Színházat •  Fotó: Forrás: Csernik Pál Szende
galéria
Csernik Pál Szende 2007-ben hozta létre az egyszemélyes Lábita Színházat Fotó: Forrás: Csernik Pál Szende

Csernik Pál Szende székely mesemondó, lábbábos 1977-ben született Sepsiszentgyörgyön. 2007-ben kezdte el a mesemondást és bábozást Magyarországon, majd létrehozta saját egyszemélyes stúdióját Lábita Színház néven. Azóta rendületlenül járja előadásaival a nagyvilágot.

Arra a kérdésre, hogy mesemondóként hogyan tartja féken a nagyobb létszámú, gyermekekből álló közönséget, leszögezte: laskasirítővel. „Volt olyan, hogy megemeltem, s mondtam, ügyeljenek, mert édesapám is azt szokta mondani, hogy csúf világ lesz, mikor rosszalkodtunk. Persze erre kacagnak, viszont rám figyelnek.

A fazekamat is néha megveregetem, de nem mindig a gyermekek miatt. Sokszor a szülőket vagy tanító néniket is fegyelmezni kell, mert a háttérben beszélgetnek és zavarják a mesét.”

Hozzátette, rájött, hogy azért rosszalkodik, viselkedik kirívóan egy gyermek, mert figyelemhiánya van, nem kap elég szeretetet.

A mesemondót az élő közönség arca inspirálja •  Fotó: Forrás: Csernik Pál Szende
A mesemondót az élő közönség arca inspirálja Fotó: Forrás: Csernik Pál Szende

Arról is beszélt, hogy családanyaként mennyire volt terhes számára a folytonos utazással, szervezéssel járó életmód, és hogy a vírushelyzet jót is hozott, mert végre lelassult, a családjával tud lenni. S noha próbálkozott online mesemondással, de az bevételt sem hozott és a közönséget sem látta, pedig a mesemondót az élő közönség arca inspirálja. Jelenleg egy gyümölcsfeldolgozó üzemben dolgozik, de tudja, hogy soha nem veszíti el a mesemondói énjét, mert „az együtt van azzal az egyszerű emberrel, aki én vagyok, aki sepreget.”

A teljes interjút az Előretolt Helyőrség legújabb lapszámában olvashatják.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.