Mondhatni, hogy szinte semennyire nem érezteti a hatását a mozibemutatók terén a tavalyi írói- és színészsztrájk, hacsak azt a vetületét nem nézzük, hogy néhány – már korábban elkészült – film premierjét halasztották idénre, amik tovább bővítik az amúgy is zsúfolt mozinaptárat. Ha semmi rendkívüli nem zavar be, akkor
idén is rendkívül sok filmet nézhetünk, legyen szó nagyköltségvetésű látványfilmekről, vagy a fesztiválokon bemutatott szerzői alkotásokról.
Ráadásul nyakunkon a filmes díjszezon is, ami a tavaly év végi kiemelt filmalkotásokra is ráirányítja a figyelmet, szóval ismét egy rendkívül zsúfolt mozis év vár ránk.
Az év legnagyobb érdeklődésére számot tartó, vagy éppen legígéretesebbnek tűnő filmjeit ezúttal is több részben ajánljuk majd, mostani összeállításunkba pedig az év első felének premierjeit gyűjtöttük össze, így nem szerepel ebben az anyagban például az év egyik legjobban várt filmje, a Joker második része sem, hiszen még nincs megjelenési dátuma, és hivatalos előzetest sem adtak még ki hozzá. De ebben az anyagban ugyanígy nem térünk ki a Gladiátor, vagy a Beetlejuice tervezett folyatására sem, hiszen még csak annyit tudunk róluk, hogy ha minden jól alakul, idén láthatjuk ezeket is a mozivásznon. De lássuk, hogy milyen hollywoodi szuperprodukciókat nézhetünk az év első részében.
Mean Girls (rendező: Samantha Jayne Arturo Perez Jr.) – premier: január 12.
Ki gondolta volna, hogy húsz évvel az eredeti után, remake készül a már klasszikusnak számító Bajos csajokból (Mean Girls)? A 2004-es klasszikust író Tina Fey újabb (vagy inkább újrahasznosított) forgatókönyvéből, új szereposztással érkezik a Bajos csajok 2024-es kiadása, csak ezúttal az azóta botrányhőssé vált Lindsey Lohan és az egész jó szerepeket megcsípő Rachel McAdams helyett olyan fiatal és feltörekvő színészekkel a főszerepekben, mint Angourie Rice és Reneé Rapp. És, hogy szükség van-e a különc Cady Heron és az öntelt cicababa, Regina George történetének újrafeldolgozására a mai trendeknek megfelelően, azt majd a mozinézők dönthetik el azzal, hogy jegyet váltanak-e erre a feldolgozásra január 12-étől.
Argylle: A szuperkém (rendező: Matthew Vaughn) – premier: február 2.
Egy sztárokkal telepakolt, újabb Matthew Vaughn-őrület, ráadásul Henry Cavillel a fedélzeten? Ide vele! A Csillagpor, Ha/Ver, Rocketman és a Kingsmanek rendezője egy újabb szemkápráztató blockbusterrel rukkol elő, ami kellően humoros és önreflexív az első előzetes alapján, és várhatóan egy épkézláb történettel is fog rendelkezni. A történet egy Ellie Convay nevű, magába zárkózó írónőről szól (Brice Dallas Howard alakításában), aki kémthrillerekben „utazik”, egy szép napon pedig azzal szembesül, hogy amiről ír, az teljesen valódi, emellett pedig megismerkedhet az „igazi” Argylle szuperkémmel, akinek a „könyvbeli” verzióját az éppen kefehajat hordó Henry Cavill játssza. Sztárokból egyáltalán nem lesz hiány a filmben, ugyanis Sofia Boutella, Dua Lipa, Catherine O'Hara, Bryan Cranston, Sam Rockwell, Samuel L. Jackson, John Cena és még sokan mások is kisebb-nagyobb szerepeket kaptak benne.
Szökevény csajok – Drive-Away Dolls (rendező: Ethan Coen) – premier: február 23.
A testvére, Joel után Ethan is önállóan rendez filmet. A rendkívül sokoldalú és tehetséges Margaret Qualley és a kevésbé ismert Geraldine Viswanathan főszereplésével készült alkotásban két lány az újrakezdés reményében autóstúrára indulnak, ám a szerencsétlen véletlenek következtében hozzájuk kerül egy bőrönd, aminek megszerzésére nagypályás bűnözők pályáznak. A filmben olyan sztárok tűnnek még fel, mint Pedro Pascal, Matt Damon, Colman Domingo és Bill Camp. Remélhetőleg egy igazi, pörgős roadmovie-t szállít nekünk a testvére nélkül dolgozó Ethan Coen.
Az űrhajós – Spaceman (rendező: Johan Renck) – premier: március 1.
Bár a Netflix-filmekről nagy általánosságban elmondható, hogy hiába a rájuk költött rengeteg pénz és a szupersztárok tömkelege, eléggé csapnivaló a minőségük, néha azonban itt is akad pár gyöngyszem, ami már első látásra érdekesnek tűnik. A Csernobil-sorozaton is dolgozó Johan Renck ezúttal Jaroslav Kalfař Spaceman of Bohemia regénye alapján Jakub Procházka cseh űrhajós történetét filmesítette meg a többnyire ripacskodó szereperől ismert Adam Sandler főszereplésével. A 2019-es Csiszolatlan gyémánt (Uncut Gems) óta tudjuk, hogy Sandler komoly és drámai szerep eljátszására is képes, így joggal reménykedhetünk abban, hogy a Spaceman is a jó filmjei között fog majd szerepelni az életművében. A március elsején érkező, de még hét lakat alatt tartott filmben még olyan sztárok kaptak szerepet, mint Paul Dano, Carey Mulligan, Isabella Rossellini és az Agymenők Raj Koothrappaliját játszó Kunal Nayyar is.
Dűne: Második rész (rendező: Denis Villeneuve) – premier: március 1.
Nincsenek rá szavak, hogy mekkora várakozás előzi meg a Dűne folytatását, ami a tervek szerint tavaly ősszel kellett volna megjelenjen, azonban a színészsztrájk miatt először idén, március 15-re halasztották, majd nemrégiben előhozták a premierdátumot március elsejére. A Frank Herbert sci-fi klasszikusa első kötetének második részét feldolgozó adaptáció minden téren grandiózusabbnak ígérkezik a 2021-ben megjelent első résznél. Az A-listás sztárokat felvonultató franchise pedig olyan nevekkel bővült a folytatásra, mint Florence Pugh, Léa Seydoux, Austin Butler és Christopher Walken. A legutóbbi előzetest látva nem jöhet elég korán a március, hogy végre nagyvásznon láthassuk Paul Atreides történetének folytatását, amiből akár harmadik rész is készülhet, ha Denis Villeneuve rendező kipiheni majd magát, és mást is rendez, mielőtt a Dűne Messiását is mozira adaptálhatja.
A kaszkadőr – The Fall Guy (rendező: David Leitch) – premier: március 1.
Idén sem maradunk Ryan Gosling nélkül a mozivásznon, hiszen az Atomszőke, a Deadpool 2, és a Gyilkos járat rendezője ezúttal Glen A. Larson: A kaszkadőr című sorozatát adaptálja filmként Gosling főszereplésével. Az eltűnt szupersztár helyére az exe filmjébe beugró kaszkadőr története egy látványos akció-vígjátéknak ígérkezik mindenféle őrültségekkel, és ha a története nem is lesz kimagasló, egy agykikapcsoló popcornmozinak biztosan elmegy majd Gosling legújabb marhulása, amiben Emily Blunt játssza a női főszerepet.
Kung Fu Panda 4 (rendező: Mike Mitchell, Stephanie Stine) – premier: március 8.
Mondhatni, hogy a semmiből érkezett december közepén az első, bejelentő előzetes a Kung Fu Panda negyedik részéről, ami már tavasszal nézhető is lesz a mozikban. A Dreamworks legújabb animációs alkotása, ha nem is lesz olyan jó, mint a már klasszikussá vált első rész, de biztosan számos vidám percet fog okozni a mozilátogató gyerkőcöknek és szüleiknek.
Godzilla x Kong: The New Empire (rendező: Adam Wingard) – premier: április 12.
A szörnyverzum megállíthatatlan, hiszen míg a japánok egy új Godzilla filmmel rukkoltak elő december elején, az Applenél is készült egy, a Godzilla és King Kong lore-ját bővítő sorozat. Ugyanakkor alig három éve láthattuk, hogy miként győzik le együttes erővel a Mechagodzillát a Föld két leghatalmasabb monstrumja, most ismét „egyesíteniük kell erejüket” egy újabb szörny legyőzése érdekében. Az újabb felvonásban Godzilla, rózsaszín fényben sugárzó tüskéi miatt már az internet népe viccesen az igazi Barbenheimernek kiáltotta ki az alkotást, ami majd tavasszal érkezik a mozikba, hogy ismét lenyűgözze azokat a nézőket, akik szeretik, ahogy gigantikus szörnyetegek küzdelme nyomán romba dől a fél világ, de persze az emberek mindezt sértetlenül megússzák
Challengers (rendő: Luca Guadagnino) – premier: április 26.
2023 helyett 2024 egyik nagy dobása a Szólíts a neveden-t is rendező Luca Guadagnino új filmje, a Zendaya főszereplésével készült Challengers, amely egy Tashi nevű feltörekvő teniszcsillag és a szerelmi háromszögének történetét és annak jövőbeni következményeit meséli el. Ki tudja, még az is lehet, hogy Zendaya a filmben nyújtott alakításával megcsípheti az első Oscar-jelölését.
Civil War (rendező: Alex Garland) – premier: április 26.
Az eddig kivétel nélkül különleges és elborult alkotásokat jegyző Alex Garland (Ex Machina, Annihilation, Devs, Men) elkészítette a filmiparban egyre nagyobb hírnevet szerző, független A24 stúdió eddigi legdrágább filmjét. Az 50 millió dollárból forgott Civil War egy alternatív valóságot mutat be, ahol az Amerikai Egyesült Államok jelenében polgárháború zajlik. Az első előzetes megjelenését követően egy téves IMDb-adat miatt elterjedt, hogy a film maratoni hosszúságú, három órás lesz, azonban meg lehet nyugodni, Garland nem fog minket 1 óra és 49 percnél tovább nyomasztani. A filmhez olyan nagy neveket sikerült megnyerni, mint a Plemons-Duns házaspár (Jesse és Kirsten), de a rendező korábbi alkotásaiban is feltűnt színészek (Nick Offerman, Sonoya Mizuno, Stephen McKinley Henderson, Karl Glusman) is hangsúlyos szerepet kaptak a rendező soron következő blockbusterében.
Képzeletbeli barátok – IF (rendező: John Krasinski) – premier: május 17.
A fene sem gondolta volna, hogy a Hang nélkül első és második részét rendező, az Amazon sorozatában Jack Ryant alakító, A hivatal Jim Halperjeként ismertté vált John Krasinski egy aranyos, képzeletbeli szőrmókokat és játékokat felvonultató filmet is készít, méghozzá Ryan Reynolds főszereplésével. A Képzeletbeli barátok egy érzelmes és vicces feelgood mozinak ígérkezik, amelyben rengeteg hollywoodi nagyágyú hangján szólalnak meg a gyerekek által látott szőrmókok és játékok.
A majmok bolygója: A birodalom (rendező: Wes Ball) – premier: május 24.
A pár éve újraélesztett A majmok bolygója-trilógia után sem szabadulunk az emberi társadalom fölötti uralmat átvevő Caesar örökségétől. Az Útvesztő-trilógiát rendező Wes Ball új filmjében 300 évvel járunk a A majmok bolygója: Háború történései után. Itt már a főemlősök az uralkodó faj a Földön, akik törzsekben élnek, egymással háborúznak és uralmuk alá hajtották a megmaradt emberiséget. Noa, egy fiatal majom és Mae, egy rabszolgasorban sínylődő lány azok, akik ebben a történetben meghatározó szerepet játszanak. Mivel az új trilógia sem volt rossz, ezért bízhatunk benne, hogy az újabb Majmok bolygója-mozi is kellően látványos és szórakoztató lesz.
Furiosa (rendező: George Miller) – premier: május 24.
Szinte hihetetlen, hogy elértünk eddig: idén láthatjuk végre a 2015-ös, rendkívül látványosra sikerült Mad Max előzménytörténetét, az Imperator Furiosa múltjára koncentráló Furiosa-t, Anya Taylor Joy főszereplésével. A színésznő szerint ez volt élete legkeményebb forgatása, az első előzetes alapján pedig elképesztő megvalósításoknak és kaszkadőrmutatványoknak ez a film sem lesz híján, bár kissé úgy tűnik, hogy az öreg George Miller ezúttal a kelleténél több vizuális effektet használt. Az antagonista szerepébe Chris Hemsworth bújik, aki pedig posztapokaliptukus pusztaságban autómonstrumokkal egymás ellen küzdő túlélőket akar nézni, annak ott a helye a moziban május végén.
Agymanók 2 (rendező: Kelsey Mann) – premier: június 14.
A Disney tulajdonában levő Pixar eléggé mélyrepülésben van mostanában, hiszen nem elég, hogy a világjárvány megtépázta a mozis bemutatóit, az utóbbi időben minőségileg sem készülnek már olyan alkotások náluk, mint a kezdeti, legendás időszakban. Ezen változtathat most a kritikailag és néző téren is jól szerepelt Agymanók folytatása, ami ezúttal a kamaszodó Riley érzelmi életét irányító Agymanók összeszokott csapatának újabb mindennapjaiba nyújt betekintést, ahová egy drasztikus átalakítást követően megérkezik a Maya Hawke hangján megszólaló Feszkó, aki felborítja az addig fenntartott állapotokat. Remélhetőleg, hogy ez a rajzfilm méltó és minőségi folytatása lesz az első résznek, ami sokaknak lopta be magát a szívébe az aranyosan megszemélyesített érzelmeknek köszönhetően.
Deadpool 3 (rendező: Shawn Levy) – premier: július 26.
Egyetlen Marvel-képregényfilm érkezik idén – ami a tavalyi mélyrepülésüket látva nem is olyan nagy baj – méghozzá a Fox-akvizícióval hozzájuk kerülő Deadpool és X-Men-ek egy részét felvonultató, Ryan Reynolds-szal összenőtt, elpusztíthatatlan, szabadszájú és a végletekig önreflexív szuperhőssel a főszerepben. Az írósztrájk miatt elhúzódott forgatásról már jó néhány fotó kiszivárgott, ezt megelőzően pedig Ryan Reynold vicces videókban jelentette be Hugh Jackmannel közösen, hogy Wolverine (Rozsomák) karaktere is benne lesz a Deadpool harmadik részében, ráadásul az őt korábban is eljátszó Hugh Jackman alakításában, ami egészen vad találgatásokra és teóriákra ad okot a rajongók körében.
A kiszivárgott fotókra és találgatásokra reagálva Reynolds a maga módján szintén viccesen reagált: pénzeszsákot tartó Mickey egeret és Predatort is ráphotoshopolt a fotókra. A Marvel bukdácsolása ellenére az év egyik legjobban várt szuperhős- és képregényfilmje, és reméljük, hogy a pofátlan fanservice mellett egy jó történettel is megörvendeztet a Shawn Levy-Ryan Reynolds páros a harmadik Deadpool filmben.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.