Matyóföldről indulva Nagyváradon át Székelyföldig tart az első „kirándulás”, a kifestők mellé a bemutatni kívánt hagyományos tárgyak fotói és magyarázat is társul. A füzetet Pázmán Ida, hagyományos szövő és gyöngyfűző állította össze és írta hozzá a szöveget, Dudás Levente tervezte és rajzolta.
Pázmán Ida régóta foglalkozik hagyományos kézműves oktatással. 2016-ban a nagyváradi várban nyitott műhelyt, és itt kézműves barátaival közösen folyamatosan szervezett foglalkozást a gyerekeknek, mesterségbemutatókat, vásárokat.
Amikor gondolkodtam, hogy milyen formában kellene megjeleníteni ezt a kifestőst, úgy láttam jónak, hogy legyen összekötve, hogy ne csak egy kifestős legyen a kicsiknek, hanem fűzzek mellé magyarázatot is, ami inkább a szülőknek, nagyszülőknek szól. Így alakult ki ez a forma, hogy minden tárgy mellé került egy lényegi leírás, amelyben bemutatom, hogy mi az a tárgy, hogyan alakult, és hogyan használjuk” – magyarázta a Ligetnek Pázmán Ida.
Mint mondta, noha korábban számos kézműves foglalkozást tartott a gyerekeknek a várban levő műhelyében, ünnepek környékén, az Iskola másként hetén, nyáron táborokat, a vírushelyzet miatt idén ezekre nem kerülhetett sor, de a füzet által eljuthat az átadni kívánt tudás a gyerekekhez.
„Első körben az általam ismert kézművesek tárgyait mutatom be, azokét a kézművesekét, akik készítik. Például nálam a műhelyben ezek a tárgyak megvannak, és majd amikor ismét jöhetnek a gyerekek, akkor be is tudom mutatni, kézbe tudják venni ezeket. A füzet második része is elkészült, az román nyelvű, főként a bihari román hagyományból merít, de helyet kapott benne a magyar fazekasság vagy a mézeskalács is. Úgy gondoljuk, hogy gyerekkorban ezek a motívumok berögződnek, ha látják a gyerekek, megrajzolják, kifestik” – vázolta Pázmán Ida.
A füzet elején Mici, a nagyváradi várban élő cica köszönti az olvasókat. A várban a kézműves műhellyel szemben egy grafikus cég működik, az ott dolgozók még egy „rajongói” oldalt is létrehoztak a cicának, aki néhány éve költözött be a várba, és az ott tevékenykedő kézművesek és látogatók kedvencévé vált.
„A fiúk is nagyon megszerették Micit, készítettek neki egy Facebook-oldalt. Úgyhogy Mici egy létező és már híres cica. Most sajnos el kellett költözzön a várból, de a vár régésze hazavitte, úgyhogy jó helyen van” – nyugtázta Pázmán Ida.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.