Ha az ember lélekkel zenél

Liget 2024. augusztus 17., 18:39 utolsó módosítás: 2024. augusztus 17., 18:55

Fiatal, pályakezdő zenekarok és énekesek léphetnek színpadra augusztus 23-25. között a székelyudvarhelyi Siculus Fesztiválon, hogy megmutassák tehetségüket. A 12. alkalommal megszervezett tehetségkutatóra hangolódva, a fesztivál egyik zsűritagjával, Balázs Imre Józseffel, illetve három olyan zenekar – 6 Chapter, A Csajod, 4S Street – tagjaival beszélgettünk, akik az évek alatt megtapasztalhatták a Siculus-díjak és a fesztivál lehetőségeinek előnyeit.

Ha az ember lélekkel zenél
galéria
A 2023-as Siculus Fesztiválon a 6 Chapter zenekar vihette haza a nagydíjat Fotó: László Ildikó

A korai, hetvenes évekbeli fesztiválok résztvevői közül néhányan a 2018 utáni történetnek is részesei: Virányi Attila a Metropol Group tagjaként vett részt több egykori Siculuson is, Boros Zoltán pedig zenészként, zsűritagként, televíziós szerkesztőként egyaránt jelen volt az időszak zenei életében. A fesztivál új korszakában mindketten zsűriztek – meséli Balázs Imre József irodalomtörténész, aki egyben a mára már hagyománnyá váló Siculus Fesztivál visszatérő zsűritagja is.

Beszámolóik szerint a hetvenes évek Siculus fesztiváljai legfőképpen két dologról szóltak: egyrészt a találkozásról, az együttlétről, arról, hogy az ország különböző sarkaiban működő magyar zenekarok, előadók összejöhettek egymással és inspirálhatták egymást. Másrészt pedig arról, hogy a sajtóvisszhang révén és a fesztivál kapcsán készült hang- és videóanyagok által a fesztivál komoly dobbantási lehetőség volt.”

Székelyudvarhelyen augusztus 23-25. között tartják a 12. Siculus Fesztivált, amely „az új magyar nyelvű dalok írásának bátorításával és több évtizedes helyi előzményekkel emelkedik ki” az erdélyi tehetségkutatók és fesztiválok közül. A Siculus Fesztivál nem csupán fellépési lehetőséget biztosít a fiatal zenekarok számára – mutat rá Balázs Imre József. „2018 óta műhelybeszélgetések, illetve zeneszerzéssel, hangszereléssel, stúdiózással, hangszeres technikák elsajátításával kapcsolatos kiegészítő programok is zajlanak a fesztivál körül ‒ Vizi Imrétől vagy Szakadáti Mátyástól, azt hiszem, volt amit tanulniuk a fiatal zenészeknek az elmúlt években.”

Balázs Imre József Fotó: Balázs Imre József/Facebook

A fesztivál tavalyi nyertes zenekara pedig éppen a Balázs Imre József által elmondottak alapján döntött amellett, hogy jelentkezik a megmérettetésre. „Amikor megtudtuk, hogy a Kőbányai Zenei Stúdió tanárai fognak tanítani minket, nem volt kérdés számunkra, hogy jelentkezünk-e” – mesélik a 6 Chapter névre hallgató zenekar tagjai, akik hisznek abban – amint ezt a nevük is jelzi –, hogy a hat különböző személyiséggel rendelkező fiatal egyén képes egy egészet alkotni, közösen, kiegészítve egymás ötleteit, tudnak együtt zenélni.

A 6 Chapter a Siculus Fesztiválon Fotó: Forrás: 6 Chapter

Persze a kitartó munka több szegmensből áll össze – világít rá a Siculus Fesztivál zsűritagja. „A nehézséget a következő szintre való továbblépés jelenti inkább: az, hogy hosszabb távra tud-e tervezni egy zenekar, vannak-e lehetőségei a koncertezésre, stúdiózásra, szakmai fejlődésre, profivá válásra. Kirobbanó tehetségek voltak és vannak ‒ a napi, heti szintű munka, illetve az ehhez szükséges háttér megteremtése a nehezebb.”

A Csajod zenekar viszont az egyik élő példa arra: van miért küzdeni! A négy tagból álló együttes több éven keresztül követte és vett részt a fesztivál eseményein: volt, amikor a legjobb dalszövegért járó díjat vihették haza, 2020-ban a nagydíjat is megnyerték, az azt követő évben pedig mint vendégfellépők szurkolhattak a versenyző zenészkollégáknak.

A Csajod - 2020 Fotó: Siculus Fesztivál

A zenekar frontembere, Szőcs Tamás a siker lehetséges okairól úgy fogalmazott, az alapkoncepció a kezdetektől megmaradt: csak saját dalokat játszanak, és nem skatulyázzák be magukat semmilyen stílusirányzatba.

Olyan zenéket írunk, amiket mi is szívesen hallgatnánk otthon – már amennyire lehetséges négy ember ízlését összeegyeztetni. Ez valahogy a frissen írt dalokra igaz leginkább, mert ahogyan mi változunk, a dalok is organikusan változnak velünk.

Jelenleg, a két kislemez és egy nagylemez után, éppen a második nagylemez felvételein dolgozunk, és már most látszik, hogy nagyon különbözni fog az elsőtől. Érdekesség és külön izgalom számunkra, hogy az új lemez dalait a 30Y próbatermében és stúdiójában, a Zajzajzajban vesszük fel Pécsen. Ez tulajdonképpen egy valóra vált álom számunkra, és remélem, a végeredményen is érződni fog.”

Zsűritagok 2023-ban Fotó: László Ildikó

Szőcs úgy gondolja, hogy egy zenekar több szempontot kell tudjon érvényesíteni, s mint mondja, a dalszöveg legalább annyira fontos, mint a zene. „Számomra a zenélés egy önkifejezés. Azokat a dalokat szeretem, ahol tétje van annak, hogy milyen a szöveg, ahol van benne valami kockázat, amelyik nem tud lemenni a bevásárlóközpontban a háttérben, hanem figyelni kell rá.”

Fotó: Borbély Fanni

Balázs Imre József szerint is összeütközésben állhat, ha ez a kettő – a zene és a szöveg –, illetve a színpadi jelenlét nem tud egyensúlyba kerülni.

Nem magától értetődő dolog, hogy aki kitűnő és karizmatikus előadó, jó dalokat tudjon írni. És fordítva sem: hogy akinek szuper és eredeti zenei ötletei, dalszövegei vannak, az a színpadon is meg tudja mutatni őket.”

A tehetségkutató zsűritagjai a két dolog metszéspontjában álló produkciókat keresi, egyszerre figyelnek az előadásmódra, technikára, zenére és a szöveg összhangjára is. Balázs Imre József költőként és a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi karának egyik tanárjaként a dalszövegek felől közelíti a zenekarok teljesítményét, és amint ő is megemlíti: feladata, hogy a dalszövegekre visszajelezzen. „A zsűriben különböző generációkhoz tartozó szakemberek ülnek: aktív zenészek, énekesek, zenei szerkesztők ‒ mindenki igyekszik a saját szakmai háttere felől is megvizsgálni a produkciókat.”

A Csajod a Siculus Fesztiválon Fotó: Forrás: Siculus Fesztivál

S hogy pontosan mit is jelent a Siculus Fesztiválon való részvétel? A díjazott zenekarok a pénzjutalom mellett stúdiófelvételek készítésének lehetőségét, fellépéseket, fesztiválmeghívásokat is kaphatnak. „A pályájuk elején álló zenészeknek, azt hiszem, éppen erre van leginkább szüksége, hiszen ezekből lehet hosszabb távra építkezni. Kitűzni egy célt, összerakni egy portfóliót, együtt dolgozni valamilyen konkrét célért: ez csapatépítésnek is szuper” – zárja gondolatait Balázs Imre József.

A 4S Street fellépése a Siculus Fesztiválon 2018-ban Fotó: Beliczay László

Ezt a megfigyelést pedig több együttes visszajelzései is alátámasztják. A Siculus Fesztivál újraindulása az akkor még alig féléves 4S Street zenekar befutásának lépcsőfokául szolgált: a szakmai elismerés „rengeteg önbizalmat adott a folytatáshoz” – mesélik a 2018-ban Siculus-nagydíjjal kitüntetett zenekar tagjai.

A fiatal, induló előadók helyzete nemcsak Erdélyben, hanem a világ egyik pontján sem egyszerű, talán soha nem is volt az. Manapság, amikor gyakorlatilag a lehetőségek tárháza végtelen, nehéz kitűnni a tömegből, és olyat alkotni, ami érdekessé tesz valakit a nagyközönség számára. Valamilyen formában ez mindig jelen volt, de végső soron a tehetség mindig utat tör magának és kellő hittel, odaadással az igazi értékteremtő produkciók – így vagy úgy – eljutnak a közönséghez”

– foglalják össze a zenekari tagok.

Fotó: Csató Andrea

Az viszont biztos: a Siculus Fesztivál nagydíjas zenekarai, illetve a tehetségkutató egyik zsűritagja egyetért abban, hogy a fesztivál által kínált lehetőségeket nem érdemes elszalasztani. S persze, ahogyan azt a 6 Chapter is hangoztatja: „ha az ember lélekkel zenél, abból nem sülhet ki rossz.”

Ilyés Krisztinka

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.