Jött, látott, győzött: megnéztük Boris Brejchát Budapesten

Szécsi Zsolt 2021. november 09., 18:04

Óriási bulit csapot Budapesten a napokban a világ élvonalába tartozó Boris Brejcha. A német DJ és zenei producer produkciója után a színfalak mögött beszélgettünk el a „high-tech minimal” zenei stílus kitalálójával.

Jött, látott, győzött: megnéztük Boris Brejchát Budapesten
galéria
A Joker-maszkos lemezlovas nem először lép fel Budapesten, s bizonyára nem is utoljára Fotó: Felix Hohagen

Nemrég a budapesti Papp László Sportarénában lépett fel Boris Brejcha német DJ és producer a The Boris Brejcha Showcase 2021 keretében, a Supernova Techno csapatának szervezésében. Boris karrierje elképesztő ütemben ível felfelé. Az általa kitalált „high-tech minimal” zenei stílus sikerének, illetve az egyedi megjelenésének, valamint utánozhatatlan hangzásvilágú DJ-szettjeinek köszönhetően ma már megkerülhetetlen név lett az elektronikus zenei szcénában. Miután dalai milliós lejátszásokat és megtekintéseket érnek el, valamint neve headlinerként szerepel a világ legnagyobb zenei fesztiváljain, nem is volt kérdés, hogy megtölti-e a Papp László Sportarénát.

Az viszont kérdés volt bennem az eseményt megelőzően, hogy mennyire tud majd megfelelni az elképesztő várakozásoknak.

A világ vezető lemezlovasainak „egész estés” fellépései ugyanis már többször okoztak csalódást az elmúlt években, bebizonyítva, hogy egy ismert név önmagában még nem garancia a zenei élményre. A hasonló produkcióknak ugyanis több olyan veszélye van, ami miatt csalódottan távozik a közönség. Az egyik ilyen, amikor a fellépő egyszerűen félvállról veszi a fellépést, emiatt a közönség elvárásai messze elmaradnak a látottaktól. A másik veszélyfaktor a nem megfelelő technikai felkészültség a szervezők részéről. Az ilyen zenei produkciók ugyanis megfelelő hang és látványtechnikát igényelnek, amik hiánya tönkreteszi az élményt.

A The Boris Brejcha Showcase 2021 esetében szerencsére egyik sem merült fel. Az október végi eseményen megfelelő technika mellett a német DJ is kitett magáért, a közönséggel együtt élve hozta le produkciót. A tervezett háromórás szettjére jött egy közel húszperces ráadás, ami után elégedetten távozhatott a a külföldről is szép számmal érkező közönség. A fellépését követően a backstage-ben beszélgettünk.

Boris Brejcha riporterünkkel, Szécsi Zsolttal Budapesten Fotó: Felix Hohagen

– Többször jártál már Budapesten, a közönség szerint olyan egy kicsit, mintha hazajárnál. Milyen emlékeid vannak Budapestről, és melyik a legkedvesebb ezek közül?
– Valóban játszottam már néhányszor Budapesten. Itt fellépni mindig meghatározó élmény számomra. Imádom a közönséget, azt, ahogy a zenére reagálnak, táncolnak, és amilyen hangulatot teremtenek. Minden egyes alkalommal megtiszteltetés a magyar közönségnek játszani. Szeretek itt lenni.

– Hogyan készülsz a fellépéseidre, hogyan áll össze egy Boris Brejcha DJ-szett?
– Nagyon egyszerű. Minden alkalommal csak a saját dalaimat játszom. Az első órában azokat a számokat építem be, amiket az emberek nem ismernek, vagyis amiket még nem adtam ki. Az első óra után már azokat játszom, amiket ismer a közönség, és amire könnyebben tudnak táncolni. Mindig meglepő számomra, ahogy az emberek az első órában reagálnak azokra a dalokra, amiket addig nem hallottak. Eddig jól működik ez a felépítés.

– A Boris Brejcha Showcase-t is többször halasztották a járvány miatt. A pandémia nagyon sok mindent elvett tőlünk, én mégis azt kérdem, mik azok a pozitív dolgok, amit a lezárások alatt kaptál?
– Számomra a pozitív dolog az volt, hogy egy évig nem voltak fellépések. A vírushelyzet előtt minden hétvégén utaztam, ami nagyon fárasztó volt. Úgy gondolom, hogy nekem jót tett az, hogy nem voltak fellépések, és emiatt otthon tudtam lenni, stúdiózni, vagy csak üldögélni a kertemben és normális életet élni, lazítani a családommal, a párommal és közben olyan dolgokat csinálni, amit azelőtt nem. Akkor jó volt lenyugodni egy kicsit, most pedig jó érzés újrakezdeni.

Fotó: Felix Hohagen

– A karriered hihetetlen tempóban ível felfele, évről-évre sikeresebbnek mondhatod magad. Olyan kritikát is olvastam rólad, amiben a modern elektronikus zene Mozartjának neveznek. Kétségtelen, hogy teljesen különbözöl a top DJ-ktől. Mit gondolsz, mi a sikered titka és mi az, ami egyedivé tett téged a rajongók szemében?
– Amikor bemegyek a stúdióba, akkor az aktuális érzéseim alapján készítem a zenémet. A dalaim a szívemből jönnek. Ugyanakkor figyelek arra is, hogy például az Instagramon minden egyes üzenetre válaszoljak, még ha ez nem is egyszerű. Igyekszem közel lenni a rajongókhoz. Összefoglalva a zeném, a személyiségem és a közvetlenségem lehet egy olyan kompakt dolog, ami kissé különlegesebb. Az emberek ezt élvezik, és ugyanúgy élvezem én is.

– 2006-ban jelent meg az első EP-d. Az elektronikus zene előtt viszont zenekarban játszottál, mint az együttes dobosa. Lehet tudni, hogy mi volt a zenekar neve, milyen stílust játszott? Létezik még egyáltalán az együttes, tartod velük a kapcsolatot?
– Nem, a banda már nem létezik. Igen, doboltam az együttesben, de egy adott ponton frusztrált az, hogy csak dobon játszhatok. Szerettem volna a billentyűknél is kipróbálni magamat, vagy a basszus, dallam részében is közreműködni. Ezért döntöttem úgy, hogy kiszállok a bandából, és inkább a saját utamat járom.

Fotó: Felix Hohagen

– Te is a trance műfajtól fordultál a technó irányába. Látsz esélyt arra, hogy a jövőben néha visszatérj ehhez a műfajhoz, és trance stílusú dalt is halljunk tőled?
– Jó kérdés. Az karrierem elején sok trance stílusú dalt készítettem, aztán a technóra váltottam. Mindig az aktuális érzéseim alapján készítem a dalaimat, tehát lehet ezekben néha több technó vagy akár több trance elem is van, vagy esetleg minimál dallamok, ezt senki nem tudja előre. Mindent az érzések határoznak meg, ezek alapján dolgozom, pontosan ezért szeretem és csinálom ezt az egészet.

– Maszkot az első fellépésed óta hordasz, ami Brazíliában volt. Ha jól tudom, az első maszkod sokkal másabb volt, mint a mostani. A jelenlegi álarcodat te tervezted, vagy felkértél rá valakit? Mit jelképez, mi az üzenete?
– Így igaz, az első maszkomat Brazíliában viseltem, ami egy nagyon egyszerű és olcsó darab volt. Amit most viselek, az egy Joker maszk, olyan típus, amit bárki szabadon megvásárolhat, hisz én is az internetről szereztem be, talán 17 euróért. Tehát senki sem tervezte külön nekem, viszont én választottam és imádom.

Fotó: Felix Hohagen

– Egy interjúdban azt olvastam, hogy több előadó is inspirált, mint például Armin van Buuren vagy Paul van Dyk. Van olyan DJ, akivel szívesen dolgoznál együtt a jövőben egy közös dalon, vagy akivel szívesen lépnél együtt színpadra?
– Solomun-t (bosnyák származású, Németországban élő, többszörösen díjazott lemezlovas – szerk. megj.) választanám. Rengeteg DJ-t hallottam az elmúlt években játszani, de az ő DJ-szettjére különösen emlékszem. Talán két évvel ezelőtt egy németországi fesztiválon, a fellépésem után elmentünk ahhoz a színpadhoz, ahol Solomun játszott. A DJ-szettje remek volt, nem túl erős, nem túl lágy, nem is nyúlós. A tökéletes mix, amire az ember könnyedén táncol, beszélget. Őt választanám, ha egy közös dalon kéne dolgozni, vagy egy B2B felállásban lenne alkalom együtt zenélni.

– Ritka manapság az, hogy egy DJ kizárólag saját dalaiból építse fel a szettjét, te mégis így állsz a közönség elé. Ha egyszer a jövőben lenne egy alkalom, amikor a szettedet csak más előadók dalaiból kéne összeállítsd, melyik három dal lenne biztosan benne a szettedben, és kiktől?
– Nehéz kérdés. Amikor elkezdtem DJ-zni, csak a saját dalaimat játszottam és ez így van a mai napig. Viszont amikor elkezdtem dalokat készíteni, akkor nagy rajongója voltam Stephan Bodzinnak (német technózenei producer – szerk. megj). Egy dalt tehát tőle mindenképp beépítenék. Aztán talán lenne egy dal Solomuntól és egy pedig Pan-Pottól (berlini technóduó – szerk. megj.).

Fotó: Felix Hohagen

– Nem csak a zenében, hanem a magánéletben is egyedi utat jársz. A szerelmed, partnered mindenhova elkísér, sőt megjelent több közös dalotok is. Úgy tűnik, Ginger a Boris Brejcha részévé vált. Tudatosan építettétek fel ezt az együttműködést? Számíthatunk arra, hogy a jövőben hasonló közös projektekre?
– Igen, az egyik legújabb közös dalunk a napokban jelenik meg, Never Stop Dancing néven, amiben ugyancsak Ginger hangja lesz hallható. Az általad említett két közös dal mögött nem volt különösebb üzenet vagy eltervezés. Csak egyszerűen beszélgettünk, és felkértem arra, hogy készítsünk egy vokált. Aztán amikor elkezdek dolgozni egy dalon, mindig kiválasztom, hogy melyik vokál találna az aktuális dalhoz, és ezekhez az övét találtam a legmegfelelőbbnek, ennyire egyszerű.

– Télen érkezik a Never Stop Dancing című, tizedik stúdióalbumod. Elárulnál néhány érdekességet róla? Mire számíthatnak a rajongók az albummal kapcsolatban, és mit várhatnak tőled a jövőben?
– Egy új albumot kiadni mindig különleges, mert ez egy teljes projekt az előadó részéről. Kihívás az, hogy különböző zenei irányzatokat egyesítsen. Például össze kell hozni a trance-elemeket a kommersz irányzattal vagy éppen az undergrounddal. Az új album egy előrelépést jelent nekem, és úgy gondolom, hogy igazán különleges lesz. Ami pedig a jövőt illeti, szeretnék még több dalt és még több albumot készíteni, aztán még egyet meg még egyet. Egyszerűen csak azt szeretném csinálni, amit igazán szeretek, hiszen ez vagyok én.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.