Jubileumi kóruskoncert – tíz éves a Lux Aurumque
Péter Beáta
•
2019. október 24., 16:47
• utolsó módosítás: 2019. október 24., 17:19
A Lux Aurumque kamarakórus október 26-án 19 órától a csíkszeredai Szent Ágoston-templomban tartja tíz éves jubileumi koncertjét. Az est folyamán hazai és külföldi kortárs zeneszerzők világi és egyházi művei szólalnak meg.
A Lux Aurumque Kamarakórus 2009 őszén alakult Csíkszeredában, zenetanárokból és a kóruséneklés iránt érdeklődő zenekedvelőkből. Repertoárukban javarészt kortárs kórusművek szerepelnek, olyan zeneszerzőktől, mint Arvo Pärt, Orbán György, Vass Lajos, Lászlóffy Zsolt, Kocsár Miklós, Szalay Zoltán, Vermesy Péter és Eric Whitacre.
A kórus tagjai fontosnak tartják, hogy mai zenével foglalkozzanak, és ezáltal a ma élő zeneszerzők műveit a hallgatósággal megismertessék. A kórus fellépett csíkszéki templomokban, Kolozsváron, 2015-ben Szovátán a Tavaszi kórusfesztiválon, Gyergyószentmiklóson, Budapesten és Csíkszeredában. 2018-ban a Csíkszeredai Régizene Fesztivál keretében a J. S Bach Máté-passiójában énekelt.
„Nagyon gyümölcsözőnek találom ezt a tíz évet, sokat tanultam, tapasztaltam belőle, és nagy hála van bennem, hogy ezt így Isten kegyelméből végigcsinálhattuk közösen”
– fogalmazott a Ligetnek Ványolós András, a kórus művészeti vezetője. Hozzátette, fontosnak tartja, hogy kortárs zeneszerzők műveit is énekelhetik, játszhatják, és reméli, hogy a következő tíz évben is, folyamatosan bővítve a repertoárt, foglalkozhatnak kortárs zenével.
„Tervek vannak, az, hogy miket kellene még hozzátenni és folyamatosan munka van, remélem, hogy lesz emberanyag is, egészség is, hogy ezt gyakorolhassuk. Nagyon örülök, hogy Csíkszeredában vannak emberek, akik e repertoárt magukénak tudják és azáltal, hogy éneklik, értékelik a ma élő zeneszerzők munkásságát. Mert sokszor az van, hogy a már meghalt nagyon értékes embereket sokkal jobban tudjuk értékelni amint a ma élőket. Pontosan ezért fontos, hogy a ma élők legyenek értékelve azáltal, hogy a munkájuk elhangzik” – mutatott rá. Hozzátette, a jubileumi koncerten javarészt egyházzenei tematikájú művek fognak elhangzani, az elmúlt tíz év terméséből válogattak.
A koncertre a belépés díjtalan.
Műsoron:
Eric Whitacre: Lux Aurumque (2000)
Vermesy Péter: Virágének (1983)
Kocsár Miklós: Csodafiú-szarvas (1979)
Szalay Zoltán: Kyrie (Brassói mise, 2017)
Nógrádi Péter: Suscipe (2010)
Arvo Pärt (*1935): Alleluia – Emitte Spiritum tuum (Berlini mise, 1990–2002)
Arvo Pärt: Alleliua – Veni Sancte Spiritus (Berlini mise, 1990–2002)
Zombola Péter: Magnificat (2003)
R. Vaughan Williams: Agnus Dei (g-moll mise, 1921)
Lászlóffy Zsolt: Te Deum-töredék (2008)
Kocsár Miklós: Hegyet hágék (1992)
Egyházzenét visznek Budapestre (VIDEÓVAL)
A budapesti Szent István bazilikában lép fel december 22-én a csíkszeredai Lux Aurumque kamarakórus és a Madéfalvi Schola a Mátyás király emlékév záróünnepségén. A főpróbát a Csíksomlyói Kegytemplomban tartották, ebből nyújtunk egy kis ízelítőt.
Öt szerző, öt nyelv, egy hit: Csíksomlyón a Brassói mise
Erdély több évszázados egyházi, zenei és nyelvi sokszínűségére reflektál a Luther Márton által elindított mozgalom ötszázadik évfordulójára az a mű, amely öt kortárs zeneszerző tollából született. Alkotóival beszéltünk a rendhagyó darab létrejöttének körülményeiről.
Közönségpróbáló, monumentális, felemelő: nem egyszerűen zenei élmény a Máté-passió
Egy év munkája érik be, amikor a közel másfélszáz előadó szájából és hangszerein megszólal Bach monumentális műve, a Máté-passió. Székelyföldön egyedülálló pillanat, ahogy felcsendül az oratórium. Nem egyszerűen zenemű ez, áhítat. Az utolsó próbán vettük fel a hangulatát.