Kedvenc játékaink a Playstation 4–Xbox One-érából: Far Cry 5

Tamás Attila 2024. szeptember 24., 15:47 utolsó módosítás: 2024. szeptember 24., 22:36

Egy kaptafára épülő játékmechanikák, repetitív játékmenet, de hihetetlenül jól eltalált atmoszféra és hangulat, ami összességében rendkívül szórakoztató tud lenni. Ez a 2018-as Far Cry 5, ami messze áll a tökéletes videójátéktól, de mégis sok kellemes játékórát szerzett sokunk számára. Visszatekintő elemzés.

•  Fotó: Ubisoft
Fotó: Ubisoft

Hatalmas a választék a jelenlegi játékpiacon videójátékokból, ráadásul a jelen konzolgenerációnál teljesen magától érthetődő a visszafele kompatibilitás, vagyis az, hogy

mindenféle trükközés nélkül játszhatjuk a korábbi generációra kiadott játékokat, ehhez pedig elég, ha lemezen vagy digitálisan birtokoljuk őket.

Így tehát nem vész kárba a Playstation 4-kollekciónk ha már egy Playstation 5 tulajdonosai vagyunk, sőt időnként meglehetősen költséghatékony, és nosztalgikus érzés valamelyik meglévő, már végigjátszott játékunkat újból elindítani, mint megvenni a legújabbakat a megjelenésekor, mivel ezek az első napokban nincsenek még rendesen optimalizálva, hibák, javításra váró bugok találhatóak bennük, amik orvoslásra várnak, míg

a régi játékok már a javítócsomagok és az utólag megjelent kiegészítők és letölthető plusz tartalmak révén már elnyerték a végleges formájukat.

Rengeteg jó és emlékezetes játék jelent meg az előző konzolgenerációban, amiben a Playstation-exkluzívok (God of War, Horizon: Zero Dawn, The Last of Us, Uncharted 4, Days Gone, Bloodborne, Spider Man stb.) kiemelkedő minőséget képviselnek, ezért is tűnhet elsőre furának, hogy

miért egy multiplatform, egy kaptafára készült nyílt világú, sandbox, Ubisoft-játékot említek a Playstation 4-Xbox One-éra egyik kedvenceként.

•  Fotó: Ubisoft
Fotó: Ubisoft

Arról a Ubisoft-játékkiadóról van szó amelynek a részvényei jelenleg történelmi mélyponton vannak, és bár augusztus végén jelent meg legújabb játékuk, a Star Wars: Outlaws, novemberben pedig ők adják ki a legújabb, japánban játszódó Assassin's Creed-et, a Shadowst, most mégis rájuk jár a rúd mivel úgy néz ki, hogy

nem tudnak profitábilis, szakmailag elismert és a játékosok által is kedvelt videójátékokat kiadni, ez pedig úgy gazdaságilag mint megítélésileg is rendkívül rossz számukra.

•  Fotó: Ubisoft
Fotó: Ubisoft

Ők adták ki 2018 márciusában a Far Cry számozott, ötödik részét, ami véleményem szerint az utolsó jó Far Cry-játékuk. Igaz, hogy én csak az „újabbakkal” játszottam az őskori settinget kapó Far Cry Primaltól egészen a 2021-ben megjelent hatodik részig, ám ezekből mindössze a cikkünk tárgyaként szolgáló Far Cry 5-öt vittem végig, és azt kell mondanom, hogy nagyon elkapott a hangulata és sztorija is, amit nem minden játék tud elérni nálam.

A Ubisoft Montreal és az Ubisoft Toronto által fejlesztett játék két évvel a Far Cry Primal után jelent meg, az eredeti dátumhoz képest egy éves csúszással, ugyanabban a pénzügyi évben, amikor szintén piacra került a Ubisoftnál az autóversenyzős Crew és az RPG-ként (akció-szerepjáték) újragondolt, Assassin's Creed: Origins. A hosszabb fejlesztési idő feltehetően jót tett a Far Cry ötödik részének, ami így bár

polírozottabban került a piacra, ám a Ubisoft „védjegyének” számító bugos játékmenet és a repetitív küldetések így is adottak voltak benne.

•  Fotó: Ubisoft
Fotó: Ubisoft

A Far Cry 5 azonban minden hibája és a már bevált kaptafára épülő játékmenete (pont olyan, mint az előző részek, csak néhány újítással és változtatással) ellenére piszkosul szórakoztató, agykikapcsolós játék.

A Montana állambeli kitalált Hope megyében játszódó felvonás ezúttal egy szektavezért tesz meg antagonistának, akinek ráadásul különböző képességekkel bíró csatlósai is vannak, amiket többnyire a bliss nevű hallucinogén anyagnak köszönhetnek.

Ezzel az anyaggal többször is találkozhatunk a játékban úgy is, hogy a karakterünk, vagy épp a szektavezér „serege” van a hatása alatt, ami időnként elég szürreális jeleneteket eredményez a játékban.

•  Fotó: Ubisoft
Fotó: Ubisoft

A történet szerint a magát Atyának kikiáltó Joseph Seed uralma alá hajtja, és a világtól teljesen elzárja Hope megyét és annak lakóit, akiknek többsége, főként az aluliskolázott, úgynevezett redneck-ek önként és dalolva állnak be a szolgálatába.

Mi egy seriffhelyettes bőrébe bújva kellene a történet elején törvény elé állítsuk a szektavezért, ám a dolgok váratlan fordulatot vesznek, és

a Joseph uralma alatti Hope megye stratégiai helyszíneit kell felszabadítanunk, és legyőznünk az azokat uraló három testvért: Johnt, Jacobot és Faithet, hogy eljuthassunk a szektavezérhez, ehhez azonban rengeteg küldetést kell teljesítenünk.

•  Fotó: Ubisoft
Fotó: Ubisoft

Ahogy azt a korábbi Far Cry-játékokban már megszokhattuk, a játékmenet alapját a bázisfelszabadítás/elfoglalás képezi:

tulajdonképpen rajtunk áll, hogy csendben, lopakodva, vagy éppen torkolattűzzel, mindennek a közepébe berongyolva iktatjuk ki a bázist őrző, félmilitáris egységeket.

Őrületből pedig ebben a felvonásban sincs hiány: homokfutóval, autóval, gyalog vagy éppen repülővel járhatjuk be keresztül-kasul a hatalmas pályát, ahol a fő küldetés mellett rengeteg mellékfeladat és tennivaló vár ránk. Van például egy olyan mellékküldetés, amiben egy farmon bikákat kell kinyírnunk (az egyiket lehetőleg párzás közben), majd a heréiket össze kell gyűjtenünk, amiért jutalmat kapunk. Emellett

a pályán „szétszórt” különböző NPC-ket (nem irányítható karakterek) is felfogadhatjuk csatlósnak, sokuk pedig a pálya különböző helyszínein elrejtett kincsekhez vezethetnek el bennünket.

•  Fotó: Ubisoft
Fotó: Ubisoft

De különleges képességekkel bíró csatlósokat is a szolgálatunkba állíthatunk, ha teljesítjük a hozzájuk vezető küldetéseket:

  • lehet az embereket földre rángató kutyánk,
  • az íjjal jól bánó csendes „vadásztársunk”,
  • kérhetünk szőnyegbombázást a repülős „szakinktól”,
  • de akár egy Cheesburger névre hallgató medvét is beküldhetünk az ellenséget ritkítani,

miközben mi a távolból távcsöves puskával vagy épp egy gránátvető segítségével iktatjuk ki őket.

•  Fotó: Ubisoft
Fotó: Ubisoft

A Far Cry 5 tényleg önfeledt szórakozást és rengeteg izgalmas játékórát kínál, még úgy is, hogy

a küldetések és különböző feladatok teljesítése nem túlságosan nagy kihívás.

Grafikailag pedig simán megállja a helyét a mostani kínálatban, annak ellenére, hogy már hat éve jelent meg. Playstation 5-re és Xbox Series S/X-re ugyan kapott egy teljesítményjavító patchet az ötödik évfordulójára, aminek köszönhetően felskálázott 4K felbontás mellett 60 képkocka/másodperccel fut az újgenerációs konzolokon. A grafikai megjelenítés nem változott az Playstation 4 Pro-n és Xbox One X-en látottakhoz képest, de

már az előző konzolgeneráció masináin is pazarul nézett ki a játék.

•  Fotó: Ubisoft
Fotó: Ubisoft

Ugyanakkor a Far Cry 5 a még ma sem szégyent valló grafikai megjelenítés mellett a hangulat terén is erős, ugyanis

a készítők nem csak látványilag fogták meg szektavezér által irányított montanai hangulatot, hanem a zene és az atmoszféra is rendkívül sokat hozzátesz az összképhez.

Van ugyanis egy varázsa annak, amikor az őrhelyeken elhelyezett hangszórókból szóló andalító zenére közelítjük meg a visszafoglalni kívánt bázist, ez pedig hirtelen pörgősre vált, ahogy észrevesznek bennünket, és kezdődhet a közelharci akció, vagy az eszeveszett lövöldözés.

Emellett a lakott területeken szintén a hangszórókból a halljuk a prédikátor Joseph hangját, ahogy épp a propagandáját „tölti” a követői fejébe, de

a fejünk felett szálló repülők, a fő útvonalakon áthajtó járművek, valamint a távoli fegyverropogások hangja is mind-mind a jobb immerziót szolgálják, vagyis hogy a lehető legjobban átéljük a játékot, ott érezzük magunkat a benne történő események sűrűjében.

•  Fotó: Ubisoft
Fotó: Ubisoft

Természetesen nem Ubisoft-játék lenne, ha ne lennének benne mikrotranzakciók, vagyis valódi pénzért megvehető ruhák, fegyverek és kiegészítők a játékban. Ennek külön megvan az iróniája is, hiszen mivel

egy belső nézetes (FPS) akció-shoterről van szó a játékidő túlnyomó részében nem látjuk a karakterünket, tehát szinte teljesen lényegtelen, hogy éppen milyen ruhákat vagy kiegészítőket visel, mivel túlnyomórészt a kezeit és az éppen aktuálisan használt fegyvereket látjuk a játékmenet során.

Ezeket egyébként nem kötelező megvenni, nélkülük is teljes mértékben élvezhető a játék, ugyanakkor rengeteg holmit magunktól, a sztoriban való előrehaladással is kioldhatunk, ugyanakkor ha van Ubisoft-fiókunk akkor egész jópofa kiegészítőket is megszerezhetünk már a játék elején.

•  Fotó: Ubisoft
Fotó: Ubisoft

A Far Cry 5-höz három rövid kiegészítő készült, amik nem illeszkednek szervesen a történethez, inkább

továbbgondolják az alapjátékban bemutatott őrületet.

A három bónusz sztori három különböző mellékkarakterről szól. A Hours of Darknessben a vietnámi háborúba „utazhatunk vissza”, és szabadíthatjuk el az őrületet, a Lost in Marsban nem meglepő módon űrlények rabolnak el és a Marson találjuk magunkat, míg a Dead Living Zombiesban egy zombiapokalipszist kell farcryosan túlélnünk. Ezek a rövid kalandok inkább mókás kiegészítők, mint komolyan vehető, játékbővítő szórakozások, ám a Ubisoft egy különálló, kvázi folytatást is kiadott a Far Cry 5 után, ami a Far Cry: New Dawn címet kapta. Ez a kisebb, nem teljes értékű játék eredetileg Far Cry 5 kiegészítő lett volna, ám a készítők úgy döntöttek, hogy különálló játékként adják ki, ahogy tették azt az őskorban játszódó Primal-al, ami a Far Cry 4 és 5 között jelent meg.

A New Dawn szintén Montanában játszódik, azonban egy poszt-nukleáris világban, amit Joseph Seed idézett elő az ötödik rész egyik befejezésében, amikor a háttérben atombomba robban.

Ez a posztapokaliptikus világ azonban virágzó rózsaszín, antagonistaként pedig egy szőke, befont hajú fiatal ikerpárt tettek meg, ám ez a játék messze elmarad attól amit az ötödik rész kínált.

Pontosabban ugyanazt kínálja, csak átszínezve, de kevésbé érdekfeszítően.

•  Fotó: Ubisoft
Fotó: Ubisoft

A Far Cry 5 varázsa tehát több komponensből adódik össze, és nem csoda, hogy bár nem egy kiemelkedő videójáték, sokan ezt tartják az egyik legjobbnak a 12 részt megért játék-franchise-ból. A 2021-ben megjelent, a Karib-térségben és a Kubát idéző világban játszódó hatodik számozott rész kevés újdonságot hozott, és grafikailag sem volt előrelépés az ötödik felvonáshoz képest, így

a Ubisoftnak nagyon fel kell kötnie a gatyát ahhoz, hogy a soron következő, még be nem jelentett Far Cry 7-tel meggyőzze a játékosokat arról, hogy nem ugyanarra a reskinnelt (ugyanazon alapokat és játékmenetet tartalmazó, de más megjelenítésű) produktumra adják a pénzüket, mint évekkel ezelőtt.

Az eddig kiszivárgott információk szerint két játék is készül a Far Cry 7 égisze alatt, az egyik merőben új játékmenettel kerülhet a játékosok kezébe, míg a másik a már bevált játékmenettel egy újabb helyszínen, a koreai Kimsan-szigeten játszódhat ahol

ismét szabadjára engedhetjük az egyre nagyobb és nagyobb őrületre vágyó játékos énünket.

Ha csak feleannyira lesz szórakoztató és elborult, mint amilyen a Far Cry 5, akkor már egy egész jó játék lehet, de azért reméljük, hogy képes lesz megugrani ezt a szintet és új színt hozni a Far Cry-franchise életébe. De azért a Ubisoft eddigi felhozatalát, és a legújabb játékaikat látva (Assassin's Creed Mirage, Star Wars Outlaws) nagy illúzióink nincsenek…

•  Fotó: Ubisoft
Fotó: Ubisoft
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.