Kik kapnak idén Oscart?

Tamás Attila 2020. január 27., 16:36 utolsó módosítás: 2020. január 27., 20:50

Ismét az évnek azon időszakában vagyunk, amikor a filmekről is szól egy kicsit a közvélemény. A szakma összegzi az elmúlt év filmtermését, számba veszi a legjobb színészi alakításokat, és díjakkal ismeri el a legjobbakat. A kritikusi, rendezői, operatőri céhek díjátadóit az Amerikai Filmakadémia gálája zárja, ahol átadják a legrangosabbnak számító Oscar-díjakat. A küszöbön álló gála és díjátadó apropóján az esélylatolgatásból mi sem szeretnénk kimaradni, lássuk tehát, hogy szerintünk idén kik távoznak a szobrocskával a gáláról a legfontosabb kategóriákban. Cikkünk végén ön is szavazhat!

Kik kapnak idén Oscart?
galéria
Fotó: Liget-montázs
A legjobb film: Az aszfalt királyai (Ford v Ferrari)

Idén meglehetősen erős a mezőny, és nem igazán van kilengés a többi díjátadó esetében sem: abszolút favoritnak számít Martin Scorsese Az írje, Quentin Tarantino Volt egyszer egy Hollywoodja, Noah Baumbach Házassági története, Bong Joon Ho Parazitája, Sam Mendes 1917 című első világháborús filmje, valamint Todd Phillips Jokerje. Melléjük jöttek be olyan meglepetések, mint Taika Waititi Jojo Nyuszija, Greta Gerwig Kisasszonyok-adaptációja és a James Mangold rendezte Az aszfalt királyai (Ford v Ferrari).

A nagyon színvonalas jelöltlistáról tulajdonképpen két alkotásnak van esélye elnyerni a legjobb filmnek járó Oscart. A Netflix által forgalmazott Az ír és a Házassági történet nem fognak nyerni, mert a filmszakma továbbra is mostohagyerekként kezeli az otthoni képernyőket meghódító streaminget. A Jojo Nyuszi, bár egy gyűlöletellenes szatíra, nem elég erős, hogy a legjobb film díját hazavigye. A Kisasszonyok szintén mutatóban van a jelöltek között, egyrészt mert egy színvonalas kosztümös dráma, ami helyet kaphat az elődök és a filmtörténet klasszikusai között, másrészt pedig a rendkívül tehetséges Greta Gerwig rendezte (az egyik legnagyobb kihagyás, hogy nem jelölték a rendezői kategóriában). Az Arany-pálma díjas Élősködők az idegen nyelvű-kategória toronymagas esélyese, és legyen bármilyen jó, mégiscsak egy külföldi film, ami nem igazán szokta elvinni a legjobb filmnek járó Oscart, mert a filmakadémia tagjai nem részesítik előnyben a feliratos filmeket. Bár Quentin Tarantino legújabb filmje, a Volt egyszer egy Hollywood... értelemszerűen a filmes világ aranykoráról szól, várhatóan nem kapja meg a legfőbb Oscart, hiszen erőszakossága és a rendező védjegyének számító öntörvényűség nem éppen a filmakadémia ízlésének felel meg.

Marad tehát a nagy esélyes, Sam Mendes egysnittesnek beállított, technikai bravúrként számon tartott, az első világháború egy történetét feldolgozó filmje, az 1917 (ami a legjobb dráma kategóriában Golden Globe-ot és számos más filmes céh díját elnyerte), valamint a „sunyi befutónak” számító Az aszfalt királyai.

Nehéz megmondani, hogy a kettő közül végül melyik kerül ki győztesen,

mi mégis az Aszfalt királyaira tennénk a voksunkat.

Fotó: IMDb

Hogy miért? Mert minden van benne, amit az akadémia díjazni szeret: emlékezetes alakítások, A-listás színészek (Christian Bale, Matt Damon), konfliktus, harc, pátosz, álláspontok ütköztetése, és a felmerülő nehézségeken való felülkerekedés. Ha abból indulunk ki, hogy tavaly a Zöld könyv nyert, akkor minden esély megvan rá, hogy idén az Aszfalt királyai stábja vigye haza a legjobb filmnek járó Oscart, hiszen sok hasonlóság van felépítésben a két film között. Az aszfalt királyai ugyanakkor családi filmnek is tekinthető, és minden korosztálynak elnyerheti a tetszését, ellentétben a világháború borzalmait bemutató 1917-el. Amennyiben utóbbi kapja a díjat, akkor a szakma a technikai bravúr mellett foglal állást, de erre nem látunk sok esélyt, mivel Sam Mendes filmjének főszereplői kvázi ismeretlen, pályájuk kezdetén levő színészek, a nagy nevek pedig csupán mellékszerepekben tűnnek fel a filmben.

Az Aszfalt királyai díjazása ugyanakkor kompenzálás is lehet azért, hogy Christian Bale-t idén nem jelölték a legjobb férfi fő- vagy mellékszereplő kategóriában, annak ellenére, hogy ismét emlékezeteset alakít, teljesen átlényegülve Ken Miles autóversenyzővé. Az igaz történeten alapuló filmnek tehát minden esélye megvan, hogy a 2020-as Oscar-díjátadó legfőbb kategóriájának nyertese legyen.

A legjobb férfi főszereplő: Joaquin Phoenix (Joker)

A legjobb férfi főszereplő kategóriában is nagyon erős a felhozatal, de nincs az a variáns, amiben nem a Jokerré átlényegült Joaquin Phoenixet díjazná az Amerikai Filmakadémia. Ha jelölték volna, még Christian Bale sem tudná elnyerni a díjat Phoenix elől, akinek a legnagyobb kihívója a Adam Driver, aki a Házassági történetben alakított emlékezeteset, és már nagyon érik neki is az Oscar, de nem ebben az évben fogja megkapni. Leonardo DiCaprio, Jonathan Pryce és Antonio Banderas pedig az esélytelenek nyugalmával ülhetik végig a gálát, annak ellenére, hogy ők is emlékezetes alakításokat nyújtottak 2019-ben.

Fotó: IMDb

A legjobb női főszereplő: Renée Zellweger (Judy)

A mezőny a nőknél is erős, de a kör már lefutottnak számít, hiszen Charlize Theron, Cynthia Erivo Renée Zellweger, Saoirse Ronan és Scarlett Johansson ötöséből Zellweger fog nyerni Judy Garland emlékezetes megformálásáért. Johansson lehet a meglepetés-győztes, hiszen élete alakítását nyújtja a Házassági történetben, de kevés az esély rá, hogy ő vigye haza az aranyszobrocskát. Theron, Erivo és Ronan pedig újabb, gondosan megválogatott filmszerepekkel bizonyíthatják a jövőben, hogy ők is Oscart-érdemelnének.

Fotó: IMDb

A legjobb férfi mellékszereplő: Brad Pitt (Volt egyszer egy Hollywood…)

Hiába nyújt emlékezetes alakítást Al Pacino és Joe Pesci Az írben, Anthony Hopkins A két pápában és Tom Hanks az Egy kivételes barátban (A Beautiful Day in the Neighborhood), a díjátadókon eddig Brad Pitt volt a befutó, és ez az Oscar esetében sem lesz másként. Tarantino filmjének macsó kaszkadőrjének megformálója, a manapság inkább producerként tevékenykedő Pitt idén szerintünk megkapja élete második Oscar-díját (amiből ez lesz az első, amit színészi alakításért kap).

Fotó: IMDb

A legjobb női mellékszereplő: Laura Dern (Házassági történet)

Egy újabb atombiztos befutó egy olyan kategóriában, ahol szintén jelölték Scarlett Johannsont, egy másik filmben, a Jojo Nyusziban játszott mellékszerepéért. A Házassági történet könyörtelen ügyvédnőjének bőrébe bújó Dern olyan színésznőket utasíthat maga mögé, mint a nemrég felfedezett és rendkívül tehetséges Florence Pugh, a veterán Kathy Bates, korunk egyik fiatal üdvöskéje, Margot Robbie, valamint az előbb említett Scarlett Johannson, akit kétszer is jelöltek, de egy díjat sem fog hazavinni. Talán majd jövőre.

Fotó: IMDb

A legjobb rendező: Sam Mendes (1917)

Bár a végletekig istenített Quentin Tarantino és az éppen a Marvel képregényfilmek ellen kardot rántó, veterán Martin Scorsese is a legjobb rendezők jelöltjei között van, a két James Bond-filmet is rendező Sam Mendes happolja el tőlük az Oscart, hiszen ebben a kategóriában már a technikai bravúr létrehozóját fogják díjazni. A Jokert rendező Todd Phillips és az Élősködőkkel nagyot alakító Bong Joon Ho pedig szintén az esélytelenek nyugalmával várhatják a győztes kihirdetését.

Fotó: IMDb

A legjobb operatőr: Roger Deakins (1917)

Ebben a kategóriában sem igazán kérdéses, hogy ki kapja a díjat: az 1917-et fényképező veterán operatőrnek, Roger Deakinsnak minden esélye megvan rá, hogy ismét aranyszobrot kapjon a Szárnyas Fejvadász 2019 vizuális látványorgiája után. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy Az írt fényképező Rodrigo Prietonak, a Volt egyszer egy Hollywoodot megörökítő Robert Richardsonnak, a Joker képi világáért felelős Lawrence Shernek, vagy A világítótorony egyedi fekete-fehér világát filmre leképező Jarin Blaschkenek szégyenkeznie kellene. Igazából mindegyiküknek kijárna egy díj, de sajnos csak egyikük nyerhet.

Fotó: IMDb

A legjobb vágás: Andrew Buckland, Michael McCusker (Az aszfalt királyai)

Nem képezi vita tárgyát, hogy a vágás kategóriában ki lesz a legjobb, hiszen Az aszfalt királyai feszes és pörgős képeiért felelős duó hihetetlen munkát végzett, amit az Amerikai Filmakadémia, ha tényleg a szakmaiságot díjazza, akkor nem hagyhat szó nélkül.

A legjobb eredeti forgatókönyv: Quentin Tarantino (Volt egyszer egy Hollywood…)

Bár a legjobb film díját nem, de a legjobb eredeti forgatókönyvért járó Oscart simán Tarantino kaphatja idén. A megtörtént eseményeken alapuló, azon pedig egy hatalmasat csavaró írói bravúr lehet az, amit idén díjazni fog a szakma, ami pedig üdítő változatosságnak számít, hogy ebben a kategóriában Rian Johnson Tőrbe ejtve című filmjének a forgatókönyvét is jelölték az 1917, az Élősködők és a Házassági történet eredeti szkriptjei mellett.

Fotó: IMDb

A legjobb adaptált forgatókönyv: Steven Zaillian (Az ír)

A fő kategóriák közül ez az, ami rendesen feladja a leckét, hiszen nem egyértelmű, hogy kinek az alkotása kerül ki győztesen a mezőnyből. A díjra ugyanúgy esélyes a Joker, a Kisasszonyok, valamint A két pápa forgatókönyve, de a Jojo Nyuszi is simán viheti ezt a kategóriát. Mi mégis a Charles Brandt: Hallom, szobafestő vagy regényéből készült, Az ír forgatókönyvét hoznánk ki győztesnek. Lássuk, a filmszakma képviselői is így döntenek-e?

Fotó: IMDb

A legjobb animációs film: Toy Story 4

Meglepő módon nem jelölték a kasszát robbantó Jégvarázs második részét, így a Toy Story negyedik része az Így neveld a sárkányodat befejező, harmadik filmjével, a Netflix által gyártott és forgalmazott Klaussal, a Laika filmstúdió által készített A hiányzó láncszemmel (Missing Link) és a szintén Netflixes Keresem a testemmel (J'ai perdu mon corps) száll versenybe, és nagy valószínűséggel győztesen kerül ki belőle. Ha mégsem, akkor A hiányzó láncszem lehet az az alkotás, amelyik hazaviszi a legjobb animációs filmnek járó Oscart.

Fotó: IMDb

A többi, technikai kategória már nincs annyira a rivaldafényben, a dokumentumfilmek, rövidfilmek kategóriákban pedig nehéz megjósolni, hogy kik lesznek a befutók, ezért ebbe most nem mennénk bele, és a tippjeinket sem tesszük meg, mert nagy valószínűséggel csak néhány jönne be.

Ki nyeri 2020-ban a legjobb filmnek járó Oscart?

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.