Kiskorúak mint háborús túszok

Nagy Lilla 2025. április 11., 13:49

Tizenéveseket toboroztak Dél-Erdély szerte 1944-ben, szám szerint hatvannyolcat. Túszként tartották őket fogva. Ilyen volt Szén Lenke is, akinek vallomásai B. Kovács András Kiskorúak halállistán című kötetének alapjául szolgáltak.

kiskorú, halállista, túsz, könyv, főkonzulátus, B. Kovács András
galéria
Fotó: Borbély Fanni

B. Kovács András Kiskorúak halállistán című könyvét mutatták be április 10-én Csíkszeredában. Az esemény házigazdája Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa volt, a könyvbemutatón Dolhai István főkonzul köszöntötte a jelenlevőket, majd a szerzővel és Kovács Istvánnal, a Magyar Unitárius Egyház püspökével Beke Mihály András első beosztott konzul beszélgetett. A könyvbemutató előtt levetítették Novák Lajos Túszul ejtett hónapok című dokumentumfilmjét, amelyben többek között Kovács Lenke – lánykori nevén Szén – meséli el fiatalkori tapasztalatait. A két alkotás tehát egy témát dolgoz fel: azokat a magyar kiskorúakat helyezi a középpontba, akiket háborús túszként tartottak fogva.

kiskorú, halállista, túsz, könyv, főkonzulátus, B. Kovács András
Kovács István és B. Kovács András Fotó: Borbély Fanni

„Mély nyomokat hagyó események, történelmi tapasztalatok ezek” – fogalmazott Dolhai István a bemutatott alkotások témáját összegezve. Ezt követően Beke Mihály András elmondta, jelen kötet B. Kovács Andrásnak a 26. megjelent könyve, amelynek témája nem idegen az erdélyi magyar irodalom hagyományában: műfajilag tényirodalomnak nevezhetjük.

B. Kovács András újságírói múltját és tapasztalatát felhasználva készített egy felfedező riportot, amelyben mások tapasztalatait meghallgatva tárta fel a múltnak egy szeletét, ezzel egy társadalomrajzot készítve a korabeli történelmi, politikai és földrajzi helyzetről.

A román hatóságok arra hivatkoztak, amikor elvitték a gyerekeket, hogy a magyarok is túszként tartják fogva a román fiatalokat”

– fogalmazott Beke Mihály András, majd hozzátette, erre nincs sem bizonyíték, sem lejegyzett adat. „Ez egy tabutéma volt” – mondta.

kiskorú, halállista, túsz, könyv, főkonzulátus, B. Kovács András
Dolhai István főkonzul Fotó: Borbély Fanni

Mint kiderült, Kovács István azért van jelen a könyvbemutatón, mert az édesanyja, a filmben is szereplő Kovács Lenke is egy ilyen túsz volt. Anyja sokáig titkolta, el akarta temetni ezt az emléket, ezért nem beszélt róla. Elhangzott, Benkő Levente is foglalkozott a témával, így megkereste Lenkét, hogy ossza meg történetét, de ekkor még félt. Kovács István ezeken a történeteken nőtt fel. Édesanyja mesélt neki, saját bevallása szerint ezeknek a történeteknek köszönheti a képzelőerejét. „

Nüanszokat, érzelmeket volt képes édesanyám elmesélni.”

Hosszas győzködés után fia beszélte rá Kovács Lenkét, hogy mesélje el az akkor történteket, ekkor keresték fel B. Kovács Andrást, hogy írja meg, hiszen „kár lenne veszni hagyni”. És így is történt. Megírta azoknak a fiataloknak a történetét, akiket ártatlanul hurcoltak meg.

kiskorú, halállista, túsz, könyv, főkonzulátus, B. Kovács András
Beke Mihály András első beosztott konzul Fotó: Borbély Fanni

Kezdetben riportokat készített, de amikor Kovács Lenke mesélt neki, „átalakult a kötet regénnyé”. A szerző szerint olyan „ragyogóan” mesélt, annyira részletbemenően emlékezett a túszságra, hogy inkább nevezné regénynek a történetet. Mint mondta, filmbe illő, hihetetlen történeteket ismert meg, aminek köszönhetően egy szélesebb társadalmi kép rajzolódott ki a mesélésből: láthatjuk magunk előtt a jobbágyfalut, az unitárius lelkészt, a takarékpénztárok alapítását, valamint a románokkal való viszonyát a magyaroknak.

Egyke kiskorúakat téptek el szüleiktől. Egykéket, hogy jobban fájjon, hogy hangja legyen. A megfélemlítés volt a cél”

– fogalmazott az író. Ő már pályakezdőként tudta, hogy a kisemberekről kell írni, az ő véleményüket kell megkérdezni, azokét, akikbe belefojtották a gondolatokat. A megjelent kötetét éppen ezért nem is tartja teljesen a magáénak: Kovács Lenkét társszerzőnek gondolja, a kezdetekben őt szerette volna szerzőként is feltüntetni.

kiskorú, halállista, túsz, könyv, főkonzulátus, B. Kovács András
Novák Lajos Túszul ejtett hónapok című filmjét is levetítették Fotó: Borbély Fanni

A könyvbemutatón azt is tisztázták, hogy a kiskorúakat azért vitték el a katonák, mert parancsot teljesítettek. A beszámolók alapján viszont arra következtethetünk, hogy emberségesek voltak velük, úgy bántak és kezelték őket, mint a gyerekeket. Nem egyedüli példája ez a katonák együttérzésének, az eseményen egy olyan történetet is felidéztek, miszerint egy román katona sajnálatból örökbe fogadott egy tizenhárom éves német kiskatonát.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.