Meddig leszünk törpeszindrómások?

Ilyés Krisztinka 2025. február 20., 11:22

A budapesti Magyarság Háza Irodalmi Szalonban mutatták be február 19-én Miklóssi Szabó István sepsiszentgyörgyi író a Holdanya unokája és az Apja fia című könyveit. A szerzőt – aki törpeszindrómás világként látja és láttatja a jelenünket, és aki a beszélgetés során több kulisszatitkot is elárult a művek keletkezéstörténetéről – Kalocsai Andrea Kazinczy-díjas magyar televíziós műsorvezető és előadóművész kérdezte.

Miklóssi Szabó István, Kalocsai Andrea, könyvbemutató, Magyarság Háza
galéria
Miklóssi Szabó István és Kalocsai Andrea a könyvbemutatón Fotó: Magyari Lukács

Muszka Sándor biztatására, 2013-ban jelent meg Miklóssi Szabó István első, Purgatórium című könyve, melyben először jelent meg az a Démenotar nevű figura, aki később – többféle változatban – több könyvének főszereplőjévé is vált. A 2023-ban olvasók kezébe kerülő Holdanya unokája című regény három történelmi síkon és időben játszódik, melyben a Démenotar gyerek- és felnőttkori életútjait leíró szövegrészeket a történettől különálló szerelmeslevelek szakítják meg. Ezek a levelek valódi, 1946-ban kezdődő üzenetváltásokat tartalmaznak: az írásokat a szerző – az akkor még tizenhat éves – édesanyjának az ukrán haláltáborból kezdte küldözgetni egy katona.

A levelekkel átszőtt Démenotar-történet pedig a létezés valószínűtlenségét próbálja bemutatni.

„Mennyi esélye van annak, hogy pont mi ülünk itt ma?” – tette fel a kérdést Miklóssi Szabó István. „A végtelen sok mindenen át a kozmosz visszacsodálkozik önmagára. Az én csodálatom, az univerzum csodálata” – magyarázta az író.

Miklóssi Szabó István, Kalocsai Andrea, könyvbemutató, Magyarság Háza
Fotó: Magyari Lukács

A kommunizmus és diktatúra idejét megidéző regény a könyveknek (és az olvasásnak) is nagy szerepet tulajdonít. „Azt is jelképezi, de nemcsak a műben, hanem a történelem folyamán mindannyiunk életében is, hogy a könyvekkel mindig egy kicsit el tudunk menekülni a valóságból. A könyvek a túlélést jelentik” – fogalmazott Kalocsai Andrea.

Miklóssi Szabó István, Kalocsai Andrea, könyvbemutató, Magyarság Háza
Fotó: Magyari Lukács

Az Apja fia című kisregény Démenotarja viszont már nem azonosítható az előző könyv szereplőjével – Miklóssi szerint ő az antipólus, aki a saját körülményeinek az áldozatává válik. Egy olyan diktátor, akit a környezete is meghatároz.

A könyv egy olyan szerzői fájdalomra épít, mely a bicskei gyermekotthon áldozatainak bibliai – kifordított – értelmezéseként is olvasható.

„Meddig leszünk törpeszindrómások?” – hangzott el az est kulcskérdése. A kisregény egy apokaliptikus világban, a Föld pusztulásával kezdődik. „Van egy hatalmas probléma a bolygónkkal, amit mi, emberek nem veszünk észre. Nagyjából 3,8 milliárd éve jött létre az a bolygó, amit most Földnek hívunk, és ezután ötszáz millió év, amíg kialakul rajta az élet. Mi, emberi fajként alig kétszázezer éve vagyunk jelen. Mit számítunk mi egyáltalán? Semmik vagyunk. Ez a bolygó önmagát újra fogja teremteni. De abból, amit mi a jelenlegi civilizációnkban csinálunk, semmi nem fog megmaradni. Az egyedüli megmentője az emberi fajnak az embersége, a humanizmusa lehetne” – hangsúlyozta az irodalmi szalon vendége.

Miklóssi Szabó István, Kalocsai Andrea, könyvbemutató, Magyarság Háza
Fotó: Magyari Lukács

Kalocsai Andrea az est folyamán többször is kiemelte, hogy mindkét könyv fontos olvasmánynak számít, de az Apja fia című írást „mindenkinek el kellene olvasnia”.

Ez az a könyv, amely mérhetetlenül fájdalmas, de fontos kérdéseket fogalmaz meg, olykor tükröt is tart az ember elé.

A történetben egy olyan világot látunk kirajzolódni, ahol már „nincs erkölcs, nincs morál, itt minden és mindenki feláldozható. Amikor a párokat arra kényszerítik, hogy élelemért gyermekeket hozzanak világra, hogy azok is feláldozhatók legyenek. Ez a primitív, állati ösztönök netovábbja” – állapította meg a műsorvezető.

Miklóssi Szabó István, Kalocsai Andrea, könyvbemutató, Magyarság Háza
Fotó: Magyari Lukács

S bár Miklóssi szkeptikus a világ történéseivel és jövőjével kapcsolatosan, az Apja fia egy reménysugárral zárul. Az élet és a hit újra egybefonódik: a föld alá menekült emberek meglátják az első növénycsírát – visszaáll az egyensúly.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.