Pálosan szép az élet: Erdélyben járt a rendtörténetet bemutató busz

Liget 2020. szeptember 21., 11:59 utolsó módosítás: 2020. szeptember 21., 12:17

Magyarország, közöm van hozzád! jelmondattal Boldog Özséb halálának 750. évfordulója alkalmából 2020-at emlékévnek szentelték az egyetlen magyar alapítású, az egész világon elterjedt férfi szerzetesrend tagjai. Az emlékév részeként januárban nyitották meg egy buszon a Pálosan szép az élet vándorkiállítást a budapesti Szent István bazilika előtt. A busz augusztus végén több erdélyi településen is járt. Erről is olvashatnak az Előretolt Helyőrség legújabb lapszámában.

Pálosan szép az élet: Erdélyben járt a rendtörténetet bemutató busz
galéria
Időutazás a pálos buszon Fotó: Pinti Attila

Hargitafürdőn, Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában, Csíksomlyón, Kézdivásárhelyen és Marosszentgyörgyön válthattak (busz)jegyet a kiállításra az „utasok”, az irodalmi-kulturális lap munkatársait Petőcz László, az autóbusz vezetője kalauzolta végig és mesélt nekik a fehér barátok történetéről.

Virtuálisan végiglapozható az Országos Széchényi Könyvtárban őrzött Festetics-kódex Fotó: Pinti Attila

A tárlat nem a rend történeti kronológiáját követi, hanem egy-egy fontos pillanatot, motívumot, személyt emel ki. A kiállítás magyar nyelvű, ám QR-kódok segítségével, illetve vezetőfüzetben tartalmak olvashatók angolul és lengyelül is.

Képernyőkön végiglapozható a legdíszesebb magyar nyelvemlék, az Országos Széchényi Könyvtárban őrzött Festetics-kódex, megtekinthető Esztergomi Boldog Özséb számos ábrázolása, lapozgatni lehet az 1950 előtti és az 1989 utáni pálos élet fotóit.

Gregorián és barokk stílusú zenét lehet hallgatni a Misztrál együttes előadásában, imákat, verseket, valamint azt a dalt, amelyben szinte kizárólag olyan magyar települések helynevei szerepelnek, ahol egykor (1526, illetve 1786 előtt) pálos kolostorok voltak a történelmi Magyarország területén.

Petőcz László, az autóbusz vezetője Fotó: Pinti Attila

Hangsúlyos szerepet kap a kiállításban a lengyelországi Częstochowa, a mai rendi központ 1382-es alapítása, valamint az ott őrzött Fekete Madonna-ikon és annak több magyarországi másolata, sok mindent megtudhatunk a lengyel tartomány 1786 utáni helyzetéről, illetve az 1934-es magyarországi újraindulásban játszott kulcsszerepéről. 

A pálos alkotók munkásságával is megismerkedhet a látogató Fotó: Pinti Attila

Egy forgatható „falon” magyar pálos alkotókat mutatnak be, és arra is választ kap a látogató, hogy miért szerepel a pálosok címerében a pálmafa, a holló és a két oroszlán. Bővebbet minderről az Előretolt Helyőrség szeptemberi lapszámából tudhatnak meg.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.