Roby Lakatos: rám számíthat a közönség

Péter Beáta 2021. május 19., 19:30 utolsó módosítás: 2021. május 19., 19:39

Első alkalommal koncertezik Erdélyben a világhírű magyar hegedűvirtuóz, Roby Lakatos és zenekara. A Csíki Kamarazenekar meghívására a XVII. Hargitai Megyenapok keretében a közönség május 20-án 19 órától láthatja, hallhatja a világhírű Roby Lakatos Ensemble-t, amely a csíkszeredai zenészekkel is fog együtt játszani a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házának színpadán. Roby Lakatossal a koncertet megelőzően beszélgettünk.

Roby Lakatos: rám számíthat a közönség
galéria
Roby Lakatos világhírű hegedűvirtuóz Csíkszeredában Fotó: Veres Nándor

A hangversenyen filmzenei, klasszikus zenei feldolgozások és önálló kompozíciók szólalnak meg, hamisítatlan Roby Lakatos-stílusban. A meghívott együtteshez az est alatt többször társulnak a Csíki Kamarazenekar vonósai. Roby Lakatos sokoldalú művész, improvizatőr, zeneszerző, aki egyesíti művészetében a klasszikus, a dzsessz-, a népzenei és cigányzenei elemeket – adta hírül a Csíkszeredai Kamarazenekar, amelynek meghívására érkezik Csíkszeredába a magyar hegedűvirtuóz és zenekara.

„Első ízben jövök Erdélybe, nem voltam még soha, és szerintem nagyon érdekes lesz, mert nagyon sok jót hallottam Erdélyről. Már másfél éve szó van arról, hogy megyek, ezt a koncert egy évvel ezelőttre volt tervezve, a szervezők már repülőjegyet is küldtek, aztán kaptunk egy dátumot szeptemberre, majd decemberre, de nem jött össze, és nagyon örülök, hogy végre most már el tudok jönni. Most az a kis különbség van, hogy nem tudtak repülőjegyet küldeni, mert nincs járat. Mindegy, azt mondtuk, hogy így is jövünk, sikerült egy buszt kibérelni, úgyhogy holnap reggel indulunk Csíkszeredába” – magyarázta Roby Lakatos hétfő este.

A világ számos helyén hallhatták már a muzsikáját Fotó: Veres Nándor

Mint mondta, a járványhelyzet miatt az elmúlt évben a világ minden részéről érkező meghívásoknak sem tudtak eleget tenni. Tavaly március óta két koncerten tudott játszani, júniusban, Svájcban, és megtisztelő volt számára, mert ez volt ott az első koncert, amit tartottak a karantén után. „Én voltam az első, aki koncertezhetett Svájcban a karantént követően, ráadásul kaptam egy svájci kitüntetést is, az Aranyvonó-díjat. Ennyi volt a múlt év, de most nézünk előre, reménykedünk, és úgy látom, hogy most már valami el fog kezdődni.”

Erdélyben először láthatja a közönség Fotó: Veres Nándor

Roby Lakatos 1965-ben született, zenész családba, Bihari János, 19. századi neves cigányprímás egyenes ágú leszármazottjaként. Úgy véli, természetes volt, hogy zenei pályára lép, mert a családjából hét generációra visszamenőleg mindenki muzsikus volt. „Tényleg mindenki zenész volt a családban, főleg hegedűs, prímás. Én elkezdtem automatikusan zenélni, olyan volt az a kis hegedű, mint egy játék, mert egy gyerek azt akarja mindig utánozni, amit otthon lát. Azt láttuk gyerekkorunkban, hogy a családból mindenki utazott, külföldön muzsikált.

Most én valahogy visszalátom saját magamat az unokám szempontjából, aki hatéves lesz, és ő is ugyanezt csinálja, már kétéves korában hegedült, és most már kiváló szinten van.

Én ugyanezeket a dolgokat csináltam, ugyanezen mentem keresztül, már kilencéves koromban édesapám zenekarában kezdtem játszani mint tanuló, majd 11 éves koromban bekerültem a Járóka Sándor zenekarába, ami egy fantasztikus dolog volt. De mindemellett klasszikus hegedűt tanultam, megvoltak a klasszikuszenei tanáraim, mint Badár Béla például, akinél kezdtem a hegedülést, vagy Banyák Nándor, tehát párhuzamosan nagyon fontos volt a hegedűtanulás is, és amellett megtanulni ezt a zenét, amit aztán én megváltoztattam.”

Jó hangulatban zajlott a próba Csíkszeredában Fotó: Veres Nándor

Húszéves korában elhagyta Magyarországot, 1985 óta Belgiumban él, és onnantól kezdve egy teljesen más dolog történt az életében – mutatott rá. „Egy teljesen más műfajt kezdtem játszani.

Ez a műfaj, amit mi akkor kitaláltunk és megteremtettünk, mára már egy világhírű műfajjá nőtte ki magát, amit úgy neveznek, hogy az unortodox fúziós cigányzene.

Büszke vagyok erre, hogy ezt a zenét én teremtettem meg, én találtam ki, és most már az egész világon a fiatalok követik ezt a zenei stílust, és az új generáció ezt játssza. Ez egy nagyon érdekes és nagyon színes zene.”

Saját hegedűhúrt fejlesztett ki Fotó: Veres Nándor

Belgiumban 1986-ban az újonnan megnyílt Les Ateliers de la Grande Ile klubban játszott, elmondása szerint ez volt Európában az első romkocsma. „Mi csináltunk ilyent először Brüsszelben, utána pár év múlva kezdtek létrehozni más városokban is, például Berlinben, de ugyanúgy Budapesten, főleg a VII. kerületben sok ilyen romkocsma van, amiket nagyon szeretek. A Grande Ile egy olyan fantasztikus hellyé nőtte ki magát, mert minden művész, minden muzsikus a világ összes részéről elkezdett oda járni és világhírű hely lett belőle.”

A Roby Lakatos Ensemble a Csíki Kamarazenekarral játszik egy színpadon Csíkszeredában Fotó: Veres Nándor

Itt minden este koncertszerűen játszottak, és olyan emberekkel találkozott itt, mint Sir Yehudi Menuhin világhírű hegedűművész, Vadim Repin, Maxim Venergov vagy Stéphane Grappelli dszesszhegedűs. Megfordultak tehát itt a világ legnagyobb hegedűművészei, karmesterek, híres művészek és muzsikusok. „Csodálatos évek voltak. Erről beszélgettünk a múltkor, hogy ez a pandémiahelyzet elég nehezen fog elmúlni, és az embereknek teljesen megváltozott az élete, az életfelfogása. Mi elmondhatjuk magunkról azt, hogy az életünkben nagyon sok jó dolgot csináltunk, csak azon kell gondolkodni, hogy ebben a helyzetben mi lesz a gyerekekkel. Mert egy teljesen más életformát fognak élni, mert megmaradt már ez, hogy az emberek borzasztóan távolságtartóak mindenben, akárkivel találkozok a világ bármely részén.

Nagyon sokat változott már ez alatt az egy év alatt a világ. És nem jó irányba. Ez egy teljesen más felfogás, ami most történik, ezért úgy érzem és gondolom, hogy jó időben születtünk, láttunk még nagyon sok jó dolgot, és nagyon sok jó dolgon átmentünk, hála Istennek.”

Roby Lakatos együttesével a világ számos színpadán megfordul, fesztiválokon, muzsikált a Londoni Filharmonikus Zenekarral, a Francia Rádiózenekarral és a Drezdai Filharmonikus Zenekarral, illetve több neves zenésszel. A hegedűvirtuóz saját hegedűhúrt is kifejlesztett. „A világ legjobb húrja a Thomastik, és én nagyon jó barátságban vagyok ennek a tulajdonosával, egy nagyon kedves hölgy. Kitaláltuk, hogy csináljunk egy saját húrt. Bementem a gyárba, egyenként leteszteltük a húrokat és kipróbáltuk, és összeállítottam egy húrsorozatot, ami természetesen négy húrból áll.

Elég speciális, mert az E-húr patinából van, az A-húr alumíniumból, a D-húr titániumból és a G-húr pedig ezüstből.

Nagyon speciális tekerése van, mi dolgoztuk ki, és az a lényege, hogy egy nagyon jó szólisztikus húr. Amikor egy hegedűs felteszi a hangszerére, akkor egy nagyon nagy volümje van a húrnak. Az lett az elnevezése, hogy Lakatos Pizzicato, ezzel a húrral nagyon jó pizzicatózni, én elég sokat szoktam, és az én pizzicatómtól nem hangolódik el, tehát egy nagyon speciális, nagyon jó húr. És hála Istennek nagyon sokan szeretik, és az egész világon sokan használják.”

Színpadon a Roby Lakatos Ensemble és a Csíki Kamarazenekar Fotó: Veres Nándor

A zenekar tagjai szerda reggel már Csíkszeredában próbáltak együtt a Csíki Kamarazenekarral. Azt is megtudtuk a művésztől, hogy innen lesz csütörtök délután egy élő bejelentkezésük egy nemzetközi konferenciára. „Eredetileg azt akartam, hogy az esti koncertet adjuk, de azt nem lehetett, mert Japánban is fogják nézni, az itteni kettő ott este nyolc óra, de látható lesz Kínában, Koreában, Brazíliában és Amerikában is. Majdhogynem az egész világon, és el fogjuk mondani, hogy most Csíkszeredából jelentkezünk be.”

Természetes volt számára, hogy zenei pályára lép Fotó: Veres Nándor

Kérdésünkre, hogy mire számíthat a csíkszeredai közönség a csütörtök esti koncerten, frappánsan válaszolta: „Énrám számíthatnak!” De elárulta, hogy nagyon színes lesz a műsor, mert úgy állította össze a programot – mivel még soha nem játszott Erdélyben – , hogy minden lemezéről fog játszani. „Elhozom az úgynevezett kicsit modernebb cigányzenét. Játszunk az első lemezemről, de ugyanúgy filmzenei lemezemről is fogok muzsikálni. De lesz a repertoárban tangó, fire dance csárdás, verbunkos is lesz természetesen. Úgy szeretném, hogy színes legyen, mindenből tudjak mutatni egy kicsit. Garantálom, hogy senki nem fog unatkozni!”

A Roby Lakatos & Ensemble tagjai:
Roby Lakatos – hegedű
Bóni László – hegedű
Balogh László – gitár
Lisztes Jenő – cimbalom
Szakcsi Lakatos Robert – zongora
Csikós Vilmos – nagybőgő
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.